Cristina Neagu, mesaj de luptă înaintea returului cu Esbjerg: „Nu mă tem de nimic. Nu e imposibil de întors”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 5.05.2023, 20:51

Cristina Neagu e gata de războiul cu Metz din sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Cristina Neagu e gata de "războiul" cu Metz din sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Cristina Neagu / Profimedia

Cristina Neagu a transmis un mesaj de luptă înaintea returului cu Esbjerg. Cea mai bună jucătoare a campionaei României crede că CSM Bucureşti poate întoarce scorul din tur şi să se califice în Final Four-ul de la Budapesta.

CSM Bucureşti a pierdut meciul tur din Danemarca la 4 goluri diferenţă, scor 28 – 32. Esbjerg a fost cea care a eliminat-o pe CSM Bucureşti sezonul trecut, în sferturile Champions League

Cristina Neagu, mesaj de luptă înaintea returului cu Esbjerg

Nu este imposibil de întors. 4 goluri nu înseamnă chiar atât de mult în handbal. Deja s-au strâns câţiva ani în care nu am reuşit să ne calificăm. Ne dorim să fim la masa bogaţilor. Nu mă tem de nimic„, e mesajul războinic al Cristinei Neagu, înaintea returului cu Esbjerg.

La rândul său, Adi Vasile crede în şansele echipei sale de reveni în returul cu Esbjerg.

Sunt toate motivele să fie, într-adevar, cel mai important meci pentru că este decisiv. Un meci înaintea dorinţei de a fi în Final 4, poate fi considerat că e meciul sezonului. Nu suntem departe de a avea acest gând în mintea noastră. Cred că este un rezultat care poate fi întors. Suntem încrezători, jucăm acasă şi va fi o atmosferă superbă. Abia aştept să înceapă meciul, ca să zic aşa”, a spus şi Adi Vasile.

CSM Bucureşti s-a calificat direct în sferturile Ligii Campionilor

CSM Bucureşti s-a calificat direct în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce s-a clasat pe locul 2 în grupa A din competiţie. La finalul fazei grupelor, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, era golgeter, cu 105 goluri marcate, 1.015 în total, în competiţie. După meciul cu Team Esbjerg, Neagu a adunat 112 (1.022 goluri în total).

Vicecampioana en-titre are în palmares trei medalii în Liga Campionilor – aur la ediția din 2016 și bronz la cele din 2017 şi 2018.

Tot duminică a evoluat şi campioana Rapid Bucureşti în turul sferturilor de finală ale competiţiei, fiind învinsă pe teren propriu de deţinătoarea trofeului, Vipers, scor 31-25. Returul va avea loc în 6 mai, în Norvegia, scrie news.ro.

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat în faza play-off echipa Krim Ljubljana (24-29 şi 30-24).

În celelalte două partide tur din sferturi: FTC Budapesta – Metz Handball 26-32 şi Odense Handbold – Gyor 27-29.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

13:21 George Pușcaș, făcut praf de italieni după Bari – Brescia 2-0! Echipa românului a ajuns la barajul pentru menținerea în Serie B 13:01 Norvegia – Cehia și SUA – Germania (21:20), LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Dueluri spectaculoase la Campionatul Mondial de hochei 12:45 Reacţia presei spaniole după ce Ianis Hagi a dat o pasă decisivă în Alaves – Girona 2-2! Fiul „Regelui” nu a scăpat de critici! 12:25 „Petardă!” Un cunoscut antrenor român, atac total la adresa jucătorilor de la FCSB! A venit și cu un sfat pentru Florinel Coman 12:14 Tatăl lui Kylian Mbappe l-a sunat pe Florentino Perez: „Aşteptăm cu nerăbdare” 12:08 Cornel Dinu a dat verdictul în privinţa antrenorului Bogdan Lobonţ! Mesaj direct despre tehnicianul de la Rapid 11:32 FotoValeriu Argăseală şi-a lansat noul volum de poezii! Mihai Stoica a fost prezent la eveniment 11:31 Aryna Sabalenka, în turul 3 la turneul de la Roma! A învins-o pe Katie Volynets în 3 seturi 11:12 Estoril – Sporting (20:00) LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Meciul serii din Liga Portugal! Programul zilei de sâmbătă 10:44 FotoComo revine în Serie A după 21 de ani! A terminat pe locul 2 Serie B, în spatele Parmei românilor Man şi Mihăilă! Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire