Dinamo a pierdut dramatic finala mică în European League. Bară în ultima secundă a meciului

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 26.05.2024, 18:16

Dinamo a pierdut dramatic finala mică în European League. Dulăii puteau trimite partida în prelungiri, dar au lovit bara.

Dinamo a pierdut dramatic finala mică în European League. "Dulăii" puteau trimite partida în prelungiri, dar au lovit bara.

Dinamo a pierdut dramatic finala mică în European League. „Dulăii” puteau trimite partida în prelungiri, dar au lovit bara.

Campioana Dinamo Bucureşti a fost învinsă şi în finala mică a Turneului F4 din European League, duminică, de formaţia germană Rhein-Nekar Lowen, scor 32-31 (18-15). Pentru trofeu vor juca Fuchse Berlin şi Flensburg.

Dinamo a pierdut dramatic finala mică în European League

Principalii marcatori ai partidei au fost Kirkelokke 6 goluri, Kohlbacher 6, pentru Lowen, respectiv Rosta 6, Ali Zein 5, Kasparek 5, Akimenko 5, pentru Dinamo Bucureşti.

Pentru trofeul European League vor juca, tot duminică, Fuchse Berlin şi SG Flensburg-Handewitt. Sâmbătă, în semifinalele de la Hamburg, Dinamo a cedat în faţa echipei SG Flensburg-Handewitt, scor 32-38 (11-18), iar Rhein-Nekar Lowen a pierdtu cu Fuchse Berlin, scor 24-33 (11-16).

Dinamo Bucureşti s-a calificat în premieră la Turneul Final Four după ce a eliminat în sferturi formaţia daneză Skerg Handbold (28-27 şi 38-34). Campioana Dinamo Bucureşti a mai jucat semifinale în această competiţie în 2004, când a ratat finala fiind eliminată de BM Altea.

Fuchse Berlin este deţinătoarea trofeului.

Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României şi a bifat eventul în 2024

Campioana Dinamo Bucureşti a câştigat al optulea trofeu Cupa României, după finala cu deţinătoarea trofeului, CSM Constanţa. Medalia de bronz a revenit echipei CSM Bucureşti.

Dinamo Bucureşti s-a impus în faţa propriilor fani cu scorul de 23-19 (10-10), în faţa formaţiei care cucerea trofeul în 2023, după finala cu Minaur Baia Mare. În stagiunea trecută, CSM Constanţa elimina în sferturi chiar pe campioana Dinamo Bucureşti.

Principalii marcatori ai partidei au fost Akimenko 4 goluri, Kuduz 4, Rosta 4, pentru Dinamo, respectiv Nikolic 4, pentru CSM Constanţa. În finala mică a Cupei României, CSM Bucureşti – Minaur Baia Mare, scor 26-24 (13-13).

În sezonul 2023-2024, Dinamo Bucureşti a cucerit şi titlul naţional, astfel că palmaresul intern creşte la 20 de titluri şi opt Cupe ale României.

Jucătorii antrenaţi de Xavi Pascual vor încheia sezonul cu participarea la Turneul Final 4 al European League, în 25-26 mai, la Berlin. Dinamo va întâlni în semifinale formaţia SG Flensburg-Handewitt. Fuchse Berlin este deţinătoarea trofeului.

• Marele Premiu al Austriei e live în AntenaPLAY, în perioada 28-30 iunie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Ce rezultat obţine România cu Slovacia?

15:46

Spaniolii știu care va fi cel mai periculos „tricolor”, în Slovacia – România: „Își creează un nume în Europa!”

15:25

Farul Constanţa, prima victorie din această vară! Echipa lui Gică Hagi s-a impus într-un meci cu 8 goluri

15:06

Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024

14:52

Ucraina – Belgia LIVE TEXT (19:00). Luptă strânsă pentru calificarea în optimile EURO 2024 în grupa României

14:18

Video„România, ale!” Atmosferă de senzație pe străzile din Frankfurt! Fanii români fac spectacol, înaintea meciului cu Slovacia

13:50

VIDEOSlovacia – România, LIVE TEXT, ora 19:00! „Tricolorii”, la un pas de o calificare istorică în „optimile” EURO 2024

1 VIDEOLando Norris va pleca din pole position position în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Verstappen pe 2, Hamilton pe 3s 2 Belgia – România 2-0. „Tricolorii” au rămas pe primul loc în „grupa morţii” de la EURO 2024. Tielemans şi De Bruyne au marcats 3 VIDEODavid Popovici a câştigat medalia de aur în „proba regină” a nataţiei, la Campionatele Europene de nataţie. Cursă colosalăs 4 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu al Spaniei, în direct pe Antena 1 şi live stream în AntenaPLAY! Spectacol la Barcelonas 5 VideoDavid Popovici şi ştafeta României, locul 5 în finala de 4×100 m liber de la Campionatele Europene de înot de la Belgrads 6 Foto„De Bruyne, Lukaku, pregătiţi-vă!” Sora lui Radu Drăguşin face senzaţie pe TikTok. Imagini virale cu Meira Drăguşins

Cele mai indecise semne zodiacale. Ei sunt nativii care nu știu niciodată ce să facă

5 zodii ale căror relații depășesc obstacolele în iulie 2024. Nativii care pot ajunge la căsătorie