România l-a şocat pe selecţionerul Serbiei, la CM de handbal feminin: „Ce am văzut m-a lăsat fără cuvinte”

De Alex Masgras
Publicat: 3.12.2023, 22:55

Uros Bregar, în timpul meciului România - Serbia, la CM de handbal feminin

România l-a şocat pe selecţionerul Serbiei

Uros Bregar, în timpul meciului România - Serbia, la CM de handbal feminin / Profimedia

România l-a şocat pe selecţionerul Serbiei, la CM de handbal feminin. Jucătoarele lui Florentin Pera au făcut o partidă foarte bună şi au obţinut calificarea în grupele principale la CM de handbal feminin.

România a învins Serbia cu 37-28, iar partida i-a lăsat un gust amar lui Uros Bregar, selecţionerul Serbiei.

România l-a şocat pe selecţionerul Serbiei, la CM de handbal feminin

Uros Bregar l-a felicitat pe Florentin Pera, pentru prestaţia tricolorelor, în special în primul repriză. Selecţionerul Serbiei nu a putut să treacă cu vederea şi faptul că jucătoarele sale nu au fost capabile să pună în aplicare lucrurile pe care le-au discutat înaintea partidei şi a dezvăluit că este foarte trist din cauza acestei prestaţii:

„În primul rând, felicitări domnului Pera, jucătoarele lui au jucat foarte bine în prima repriză. Dar jucătoarele mele neexperimentate au folosit tactica pe care nu o pregătisem, au fost stresate. Nu sunt surprins, dar e interesant.

Am încercat să punem în aplicare măcar în repriza secundă ce am vorbit dinainte. Apoi ceva s-a întâmplat pe teren, după ce am redus diferența la trei goluri. Sunt foarte trist din cauza asta.

În final, cred că Romania a jucat foarte bine, dar ce am văzut în prima repriză m-a lăsat fără cuvinte”, a declarat Uros Bregar, citat de digisport.ro.

În ultimul meci al grupei, România va întâlni Danemarca, în timp ce Serbia va juca cu Chile.

Eliza Buceschi, jucătoarea meciului România – Serbia 37-28

Eliza Buceschi a fost jucătoarea meciului România – Serbia 37-28, în care a marcat opt goluri. Centru Rapidului şi al naţionalei anunţă că tricolorele sunt pregătite să lupte în grupele principale.

„Este cel mai important lucru că am câștigat al doilea meci. Am luat cele două puncte pentru main round și ne pregătim pentru ceeea ce urmează.

Am văzut ce s-a întâmplat acum două zile când au jucat cu Danemarca și știam ce ne așteaptă. Am vrut să le luăm tare din primul minut și mă bucur că am reușit să câștigăm.

Încercăm să facem tot ce putem mai bine. Poate și că jucăm cu trei centri ne ajută. Marcăm însă puține goluri de la 9 metri. Sper să găsim soluția ideală și să facem un joc complet.

n.r. – despre meciul cu Danemarca) Va fi un spectacol, o sală plină, jucăm cu țara gazdă și o candidată la titlul mondial. Noi vom juca la fel, la fel ca în cele două meciuri și vedem ce putem scoate. Luăm fiecare meci și îl tratăm la victorie și sperăm să ne îndeplinim obiectivul.

Pentru noi era foarte important să mergem cu cel puțin două puncte în grupa principală. Ne-am liniștit, dar nu o să ne predăm cu Danemarca, dar știm că și din cealaltă parte vor veni echipe cu care ne vom putea bate de la egal la egal. Vom aborda meciurile inteligent zic eu și cred că vom fi pregătite.

(n.r. – dacă avem șanse la sferturi) Dacă nu am avea șanse la sferturi nu am vorbit atât de mult despre Jocurile Olimpice. Ne așteaptă Germania, Polonia și Japonia. Am urmărit deja meciuri. Știm ce ne așteaptă cred că ne putem bate cu ele și consider că suntem pregătite”, a spus Buceschi, citată de fanatik.ro.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

11:42 Probleme pentru FIFA! Forul condus de Gianni Infantino, somat de sindicatul fotbaliştilor: „Este dincolo de saturaţie” 11:16 Borussia Dortmund poate câştiga mai mulţi bani dacă pierde cu Real Madrid! Situaţie incredibilă înaintea finalei Champions League 11:10 „Nu a vrut să fie antrenor la Rapid!” Variantă şoc după ce Marius Şumudică nu s-a înţeles cu Dan Şucu 10:29 Bogdan Lobonţ, făcut praf de fanii de la Rapid: „Nu e în sufletul nostru!” „Trădarea” antrenorului nu a fost nici acum iertată 10:23 Suedia – SUA LIVE VIDEO (21:20) în AntenaPLAY! Programul zilei de la Campionatul Mondial de hochei! Primele meciuri sunt la 17:20 9:52 Mutarea de urgenţă pe care Dinamo a vrut să o facă! „Câinii”, loviţi de probleme înaintea etapei decisive din play-out 9:41 Mihai Stoica ştie de ce Dan Şucu nu a vrut să îl aducă pe Marius Şumudică la Rapid: „Discutăm despre un rapidist 100%” 9:11 „Îl are exemplu pe Tănase!” Verdictul lui Ilie Dumitrescu despre transferul lui Florinel Coman în Qatar 8:57 Xabi Alonso nu se opreşte după ce a intrat în istoria fotbalului cu Bayer Leverkusen: „Băieţii mei merită tripla” 8:46 FotoSingurul fiu al lui Nicolae Ceaușescu care mai e în viaţă, interviu rar! Discurs uimitor Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției