Mădălina Florea a câștigat finala Golden Trail Series. Performanța impresionantă a româncei

De Alex Ioniță
Publicat: 21.10.2023, 22:47

Performanță impresionantă pentru sportiva din România.

Florea Mădălina / Facebook Florea Mădălina

Mădălina Florea a câștigat finala Golden Trail Series. Sportiva legitimată la CSM Sighișoara a reușit o performanță de-a dreptul impresionantă, după cursa de 27 de km a competiției de alergare montană.

Românca a câștigat finala competiției după o cursă spectaculoasă. Aceasta a avut un avans de 38 de secunde față de poziția a 2-a, care a fost ocupată de Sophia Laukli.

Mădălina Florea a câștigat finala Golden Trail Series. Reacția sportivei, după victoria impresionantă

Favoritele la câștigarea Golden Trail Series erau Sophia Laukli, din Statele Unite ale Americii și Judith Wyder, din Elveția. Totuși, Mădălina Florea a produs marea surpriză și a câștigat prologul feminin.

Performanța este impresionantă având în vedere că a terminat cursa în 39 de minute, la 38 de ssecunde în fața lui Sophia și la 1 minut și 32 de secunde în fața lu Judith.

După cursă, sportiva din România a oferit o reacție senzațională și a dezvăluit faptul că nu s-a simțit obosită în momentul în care a trecut linia de sosire.

„M-am distrat atât de mult astăzi! M-am concentrat doar pe ritmul meu și nimic altceva. Nu am observat cât a trecut timpul sau dacă traseul era tehnic sau nu, abia începuse când mă întorceam! Călătoria în Statele Unite pentru ultimele două curse mi-a permis să mă antrenez la mare altitudine și cred că a meritat! Nici măcar nu m-am simțit obosită la linia de sosire”, a spus Mădălina, citată de eurosport.ro.

Rezultatele finalei Golden Trail Series

1. MADALINA FLOREA (CSM SIGHISOARA – ROU): 0:39:00 (+100 puncte)
2. SOPHIA LAUKLI (SALOMON – SUA): 0:39:38 (+94 puncte)
3. JUDITH WYDER (HOKA/RED BULL – CHE): 0:40:32 (+88 puncte)
4. MALEN OSA (SALOMON – ESP): 0:42:30 (+83 puncte)
5. SYLVIA NORDSKAR (HOKA/DÆHLIE – NOR): 0:42:41 (+78 puncte)

Mădălina Florea: „Cred că am înconjurat o dată Pământul”

„N-am stat niciodată să adun câți kilometri am alergat, dar cu singuranță am înconjurat o dată Pământul. Dacă alerg pe lună undeva între 400 și 700 km, ținând cont că practic atletismul de 17 ani.. Se strâng mulți kilometri.
Copiii sunt smart în ziua de azi, au de multe ori întrebări și nu știu să le răspund.

‘Doamnă, dar dumneavoastră alergând de dimineață până seara, vă distrați și dumneavostră?’, mă întreabă. „Mergeți la petreceri?’, mă mai chestionează. vor să le facă extra – activităților de zi”, a spus sportiva, potrivit sport.ro.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

12:37

Sabrina Maneca Voinea, cele mai mari note la bârnă şi sol în prima subdiviziune de la Jocurile Olimpice! Punctajele româncelor

12:31

LIVE TEXTTeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 2. Bernie Szocs, victorie de senzaţie. David Popovici s-a calificat în semifinale

12:31

România, în semifinale la dublu rame feminin la Jocurile Olimpice! Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel au câştigat a doua serie

12:08

David Popovici s-a calificat în semifinale la 200 de metri liber cu cel mai bun timp! Cursă fantastică pentru înotătorul român!

12:00

VIDEOIsack Hadjar a câştigat cursa principală de Formula 2 din Belgia, LIVE în AntenaPLAY

11:30

Bernadette Szocs – Jingyl Zhou 4-1! Românca, victorie fabuloasă în primul meci la simplu de la Jocurile Olimpice!

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 4 FotoO campioană mondială şi europeană la gimnastică, noua cucerire a lui Denis Alibec. Imagini de senzaţie de pe plaja din Santorinis 5 FotoCu cât a putut să îi vândă fiica lui Ilie Năstase un tablou lui Ion Ţiriac: „Cu atât l-a cumpărat, e suma corectă!”s 6 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45)s

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil