Lotul României de raliuri, gata să facă spectacol la Europeanul din Letonia

Florian Ceafalău Publicat: 30 iunie 2021, 12:03 / Actualizat: 30 iunie 2021, 15:08

Comentarii
Lotul României de raliuri, gata să facă spectacol la Europeanul din Letonia

Lotul României de raliuri va lua startul în această săptămână în a doua etapă din Campionatul European de Raliuri (FIA ERC), care va avea loc pe macadam în Letonia.

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Lotul României de raliuri va lua startul în această săptămână în a doua etapă din Campionatul European de Raliuri (FIA ERC), care va avea loc pe macadam în Letonia. Simone Tempestini vizează un loc pe podium la general, în timp ce Norbert Maior, după locul 2 în prima rundă, își dorește o clasare în topul diviziei ERC3 Junior.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tempestini a fost nevoit să abandoneze în startul sezonului din Polonia după ce cutia de viteze a cedat după numai patru probe speciale. Alături de copilotul Sergiu Itu, cvintuplul campion național absolut al României pe același model Škoda Fabia Rally2 evo. Raliul Letoniei este una dintre primele competiții internaționale la care Tempestini a luat startul în carieră, participând până acum de 3 ori.

“Din păcate, în Polonia nu a mers cum ne-am dorit, deși am început bine etapa, cu locul 5 la general. Problemele tehnice au decis soarta etapei pentru noi, dar avem o dorință mare să aducem un rezultat bun pentru România în Letonia”, a spus Tempestini înainte cursei care va debuta joi.

Lotul României de raliuri, format din 2 echipaje

În schimb, echipajul format din frații Norbert și Francesca Maior, ambii legitimați tot la Napoca Rally Academy, a ajuns cu entuziasm în Letonia după locul 2 ocupat la ERC3 Junior. “Macadamul este suprafața noastră preferată și abia așteptăm să luăm startul în Letonia. Poziția din Polonia ne dă încredere că putem obține o nouă clasare în top”, a declarat Norbert, care la 22 de ani este considerat unul dintre cei mai talentați piloți de raliuri din România.

Cele două echipaje, care fac parte din lotul național de raliuri anunțat de Federația Română de Automobilism Sportiv, au primit susținere și din partea Ministerului Tineretului și Sportului pentru a lua parte la competiția continentală.

Reclamă
Reclamă

Etapa din Letonia are la start peste 60 de echipaje internaționale, iar printre cei care vor concura se numără rusul Alexey Lukyanuk, norvegianul Andreas Mikkelsen, polonezul Mikolaj Marczyk sau irlandezul Craig Brian.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine se va califica în finala Mondialului, din semifinala de vis Franţa - Spania?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:36

Dinamo, victorie la limită cu o nou-promovată din Liga a 2-a. Un nou transfer a decis soarta meciului

13:09

Filipe Coelho, mesaj trașant pentru jucătorii săi înainte de Supercupa României: “Dincolo de matematică…”

12:55

Manchester City a dat lovitura! 15 milioane de euro pentru puștiul-minune de 17 ani

12:50

Spania, la un pas de istorie! Ce record egalează dacă nu pierde cu Franța în 90 de minute la Cupa Mondială

12:23

Concurență pentru PSG! Fotbalistul dorit de Luis Enrique, folosit ca monedă de schimb. Salariul uriaș cerut

12:13

Cu cine a ajuns să semneze Kurt Zouma la 6 luni după ce CFR l-a dat afară? Fabrizio Romano a făcut anunțul

1 Bombă în Liga 1: Nicolae Stanciu a vorbit cu Gigi Becali și e gata să revină la FCSB! Ultimul impediment din calea mutării 2 E gata: o nouă plecare de la FCSB! Marius Baciu a dat cărțile pe față 3 Pare incredibil, dar e adevărat! Au apărut datele: cât timp merge Leo Messi în timpul meciurilor 4 Universitatea Craiova, ca Dinamo! Jucătorul transferat recent e aproape de plecare 5 Vladislav Blănuță, gata să plece de la Dinamo Kiev! Clubul care l-a convins pe român 6 Verdictul specialistului după faza controversată din Spania – Belgia 2-1
Citește și