Charles Leclerc, concluzii după cursa de coşmar din Marele Premiu al Canadei: „Asta doare! Echipa avea nevoie de puncte!”

De Viviana Moraru
Publicat: 10.06.2024, 13:28

Charles Leclerc, concluzii după cursa de coşmar din Marele Premiu al Canadei

Charles Leclerc/ Profimedia

Charles Leclerc a tras primele concluzii, după cursa de coşmar din Marele Premiu al Canadei. Pilotul de la Ferrari a transmis că rezultatul înregistrat de echipă a fost unul dureros.

Cursa din Marele Premiu al Canadei a fost în direct pe AntenaStars şi live în AntenaPLAY. Max Verstappen a triumfat la Montreal.

Charles Leclerc a fost nevoit să abandoneze în Canada, din cauza unor probleme la monopost. De cealaltă parte, nici Carlos Sainz nu a încheiat cursa, după ce şi-a lovit maşina.

După cursă, Leclerc a declarat că trebuie să se analizeze monopostul său, pentru a se identifica problema care l-a forţat să se retragă.

„Sincer să fiu, nu sunt prea multe de spus, cu excepţia problemelor de la motor care ne-au costat totul. La un anumit punct, am încercat să forţăm pe slick-uri, mai multe şanse au fost să nu meargă. Dar a trebuit să testăm, pentru că având problema la motor, am fost oricum out din cursă la un moment dat.

După asta, a fost extrem de dificil să fac toate schimbările la motor pe care echipe mi le cerea, în acelaţi pierdeam câte o jumătate de secundă pe tur. Cred că nu ar trebui să reacționăm exagerat cu ritmul mașinii. Avem week-end-uri bune, dar şi ele.

Deci, aşa cum nu am reacţionat prea mult după Monaco, aşa trebuie să o facem şi acum. Dar asta doare! Erau multe puncte pentru echipă, cu ambele monoposturi retrase din cursă. Trebuie să analizăm problemele de la monopost”, a declarat Charles Leclerc, conform formula1.com.

Lovitură pentru Red Bull, după Marele Premiu al Canadei

Red Bull a primit o lovitură, după Marele Premiu al Canadei. Sergio Perez a primit o penalizare de trei poziţii pe grila de start în următoarea cursă a sezonului, de la Barcelona.

Spre deosebire de colegul de echipă, Sergio Perez a avut o cursă dezastruoasă. Mexicanul a fost nevoit să abandoneze în turul 53 al cursei din Canada. Pilotul mexican a lovit cu spatele maşinii un parapet şi nu a mai putut continua.

Acesta a fost chemat la boxe imediat, spatele monopostului său fiind foarte avariat. Acesta a fost penalizat deoarece şi-a dus singur maşina la boxe, maşina fiind puternic avariată.

Pentru a evita penalizarea de trei poziţii pe grilă, Sergio Perez ar fi trebuit să rămână pe circuit, în locul în care s-a lovit de parapete, pentru ca safety-car-ul să intervină să să-i fie scos monopostul din zona respectivă.

• Marele Premiu al Austriei e live în AntenaPLAY, în perioada 28-30 iunie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Se califică naţionala României în "sferturi" la EURO 2024?

21:50

Marca, după calificarea României în „optimile” EURO 2024: „Blat ascuns”. Reacția presei internaționale

21:48

Klaus Iohannis şi Marcel Ciolacu, după calificarea României în optimi la EURO 2024: „Aţi adus încă o dată bucurie românilor!”

21:36

„Performanță mare!” Mircea Sandu, prima reacție după ce România s-a calificat în „optimile” EURO 2024! Cum a trăit meciul

21:32

Edi Iordănescu, reacţie copleşitoare după ce România s-a calificat în optimi la EURO 2024: „Suntem mândri că suntem români!”

21:28

Răzvan Marin, mesaj superb pentru fanii echipei naționale după Slovacia – România 1-1: „Am făcut milioane de români fericiți”

21:27

Florin Niţă, după ce a fost eroul României la EURO 2024: „Împreună facem istorie pentru această ţară frumoasă!”

1 VIDEOLando Norris va pleca din pole position position în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Verstappen pe 2, Hamilton pe 3s 2 Belgia – România 2-0. „Tricolorii” au rămas pe primul loc în „grupa morţii” de la EURO 2024. Tielemans şi De Bruyne au marcats 3 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024s 4 VIDEODavid Popovici a câştigat medalia de aur în „proba regină” a nataţiei, la Campionatele Europene de nataţie. Cursă colosalăs 5 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu al Spaniei, în direct pe Antena 1 şi live stream în AntenaPLAY! Spectacol la Barcelonas 6 VideoDavid Popovici şi ştafeta României, locul 5 în finala de 4×100 m liber de la Campionatele Europene de înot de la Belgrads

Cele mai indecise semne zodiacale. Ei sunt nativii care nu știu niciodată ce să facă

5 zodii ale căror relații depășesc obstacolele în iulie 2024. Nativii care pot ajunge la căsătorie