Video

George Russell s-a bucurat ca un copil după victoria uriaşă din Marele Premiu al Belgiei! Imagini fabuloase cu pilotul Mercedes

Valentin Pîrcălabu Publicat: 28 iulie 2024, 19:07

George Russell s-a bucurat ca un copil după victoria uriaşă din Marele Premiu al Belgiei. Pilotul Mercedes a oferit imagini de senzaţie alături de echipa sa.

George Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, după ce a luat o decizie crucială. Russell a insistat să facă doar o singură oprire la boxe, iar acest lucru i-a adus victoria. Russell a mers 34 de tururi pe pneuri dure şi a câştigat Marele Premiu al Belgiei, deşi Lewis Hamilton l-a presat în finalul cursei.

Russell s-a impus cu un avans de 056/100 în faţa compatriotului şi coechipierului său Lewis Hamilton, septuplu campion mondial de Formula 1, aflat la ultimul său sezon sub culorile Mercedes. Echipa Mercedes nu mai realizase o dublă în Formula 1 de la Marele Premiu al Braziliei din 2022. Pentru Russell a fost a doua victorie din acest sezon şi a treia a sezonului. La finalul cursei, Russell a explicat cum a ajuns la concluzia că este bine să facă o singură oprire la boxe.

„Este un rezultat uimitor. Nu aveam în minte o victorie astăzi în şedinţa de strategie de cursă. Pneurile se simţeau ok, am tot spus echipei să trecem la o oprire la boxe. Lewis controla cursa şi se pregătea pentru victorie. Un 1-2 pentru o echipă înaintea pauzei de varp este senzaţional. În timpul cursei am tot vorbit pe radio cu echipa, dar a fost un efort de echipă. Am aruncat zarurile şi de data asta a mers. Ritmul maşinii a fost bun. 3 victorii în 6 curse pentru noi, mi-aş fi dorit ca următoarea cursă fi acut weekend-ul viitor„, a spus George Russel la finalul cursei.

Russell s-a impus cu un avans de 056/100 în faţa compatriotului şi coechipierului său Lewis Hamilton, septuplu campion mondial de Formula 1, aflat la ultimul său sezon sub culorile Mercedes. Echipa Mercedes nu mai realizase o dublă în Formula 1 de la Marele Premiu al Braziliei din 2022.

Pe poziţia a treia, la 01 sec 173/1000, s-a clasat australianul Oscar Piastri, pilotul echipei McLaren. Acesta este al treilea succes în Formula 1 pentru George Russell şi al doilea de la debutul acestui sezon, în condiţiile în care a fost unicul pilot care a avut o singură oprire la boxe în cursa din Belgia.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial en titre, a încheiat Grand Prix-ul Belgiei pe locul al cincilea, după ce a fost retrogradat zece locuri pe grila de start din cauza unei penalizări pentru schimbarea motorului monopostul său peste cota permisă de regulament.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

Rafael Nadal – Novak Djokovic, „şocul” din turul doi de la Jocurile Olimpice 2024! Nadal, mesaj special despre duelul stelar

20:36

Bernadette Szocs, cu lacrimi în ochi după eşecul de la dublu mixt, la JO 2024! „De aici aşteptam medalia olimpică”

20:24

Reacţia lui Toto Wolff după ce George Russell a fost descalificat: „Trebuie să ne asumăm! Am făcut o greşeală!”

19:55

UPDATEŞoc total! George Russell a fost descalificat la Marele Premiu al Belgiei. Hamilton, învingător

1 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45) 2 FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Paris 3 FotoNadia Comăneci, reacție de trei cuvinte după participarea surpriză la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 4 VIDEOIsack Hadjar a câştigat cursa principală de Formula 2 din Belgia, LIVE în AntenaPLAY 5 UPDATETeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 1. Performanțe obținute de tricolori la canotaj, tenis şi tenis de masă! 6 VIDEOCallum Voisin a câştigat cursa principală din Formula 3, LIVE în AntenaPLAY! Prema Racing a cucerit titlul la constructori