Anghel Iordănescu, vehement după CSA – FC Argeş 3-1: „Steaua e cea care joacă pe Steaua! Restul e polemică!”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 5.10.2023, 19:28

Reacția lui Anghel Iordănescu, după ce Gică Popescu a criticat dur echipa națională

Reacția lui Anghel Iordănescu, după ce Gică Popescu a criticat dur echipa națională

Anghel Iordănescu, în timpul unui meci pe banca naționalei României / Profimedia

Anghel Iordănescu avut un discurs vehement după CSA – FC Argeş 3-1. „Generalul” e de părere că cine joacă în „Ghencea” este „adevărata Steaua”. Echipa lui Daniel Opriţa a învins FC Argeş, scor 3-1.

Reclamă

Golurile învingătorilor au fost marcate de Raicu ’12 şi Chipirliu ’29, ’83, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Zătreanu ‘90+3.

Reclamă

Anghel Iordănescu, vehement după CSA – FC Argeş 3-1

Cred că încet, încet Steaua își va reveni, iar Oprița face o treabă foarte bună. Ținta pentru Steaua ar fi să joace în primele șase și să joace în play-off. Eu cred că Steaua, pentru numele purtat, pentru ce condiții există, pentru stadion, merită o echipă de prima divizie.

Îmi pare rău de declarațiile făcute de Chipciu. Îl știu un băiat echilibrat, extrem de inteligent. Probabil a fost un moment în care a vrut să le răspundă suporterilor care l-au șicanat, dar el este un băiat cu mult bun simț și un băiat educat. 

Din punctul meu de vedere, am mai spus și repet, e greu ca eu să hotărâsc care este Steaua Asta trebuie să o hotărască justiția, Curtea de Apel. Până la urmă, trebuie să înțelegem cu toții că Steaua e cea care joacă pe Steaua. Restul e doar polemică”, a spus Anghel Iordănescu după CSA Steaua – FC Argeş, conform digisport.ro.

CSA Steaua dorește suspendarea lui Alex Chipciu. „Militarii” au depus un memoriu la Comisia de Disciplină

Potrivit informațiilor oferite de gsp.ro, oficialii clubului din Ghencea au depus un memoriu la Comisia de Disciplină și etică din cadrul Federației Române de Fotbal, după declarațiile făcute de Alex Chipciu.

Cei de la CSA Steaua infocă Articolul 52 din regulamentul Federației Române de Fotbal, care prevede că un jucător „care prin orice mijloace, cum ar fi gesturi sau cuvinte jignitoare, aduce atingere onoarei, reputaţiei, demnităţii sau imaginii publice a unei persoane”, va fi suspendat pentru o perioadă cuprinsă între două și șase etape, după caz.

De asemenea, tot sursa menționată anterior anunță faptul că pedeapsa poate crește la intervalul de 4-8 etape în cazul în care declarațiile făcute de jucător sunt prin intermediul mass-media, așa cum s-a întâmplat în cazul fostului jucător de la FCSB.

Rămâne de văzut însă dacă Alex Chipciu va fi suspendat de către oficialii Federației Române de Fotbal. Un lucru de menționat este și faptul că jucătorul legitimat la Universitatea Cluj și-a cerut scuze pentru derapajul avut la adresa celor de la CSA Steaua, după ultima partidă din campionat jucată de către „șepcile roșii”, cu FCSB. Duelul respectiv s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

„Doamne fereşte! Dacă aici e Steaua, am luat-o razna! Dacă eram copil, nu mai ţineam cu Steaua, dacă asta e Steaua… Cu echipamentul ăla fake şi… Doamne fereşte! Suntem bătaie de joc noi ca ţară oricum.

Am jucat la ultimul meci înainte să plece de aici FCSB. În 2015, nici nu mai ştiu. Într-adevăr, un stadion fabulos, dar parcă nu are nicio legătură cu ideea pe care o aveam despre Steaua când eram mic. Mi se pare ceva fantomă. În acelaşi timp aş spune că Peluza Sud nu îmi e indiferentă, am trăit nişte momente cu ei, chiar dacă m-au înjurat şi m-au făcut sclavul domnului Becali.

Nici nu mă interesează, ei sunt sclavii Armatei. Măcar am câştigat ceva la viaţa mea. Ei sunt sclavii Armatei.

Păcat de stema asta, că e frumoasă rău de tot. În rest, sincer, au fost fotbalişti foarte mari aici, domnul Piţurcă, domnul Lăcătuş. Să continui tradiţia asta cu jucători şi cu echipamentul ăla fake. Asta e ce am simţit eu”, a spus Alex Chipciu, după meciul cu CSA Steaua.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
13:21

Virgil van Dijk a semnat prelungirea contractului cu Liverpool

13:14

Athletic Bilbao – Rangers LIVE SCORE (22:00). Ianis Hagi, duel decisiv pentru semifinalele Europa League. Meciurile serii

13:08

Ronnie O’Sullivan – Ali Carter, în primul tur de la Campionatul Mondial. Tabloul complet de la Crucible

12:46

EXCLUSIVCând intră buldozerele pe stadionul din Ştefan cel Mare. Momentul aşteptat de toţi fanii lui Dinamo

12:36

Începe lupta pentru Cupa Stanley! Care sunt echipele calificate în play-off-ul NHL și cum arată prima rundă

12:32

Reacţia antrenorului lui Zhejiang, după ce decizia fostului club al lui Aaron Boupendza a şocat pe toată lumea

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 3 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 4 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 5 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 6 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul româns