Închide meniul

CM 2022 | Cristiano Ronaldo, “la cuţite” cu un adversar în Coreea de Sud – Portugalia 2-1: “I-am spus să tacă! Nu are el autoritate asupra mea”

Viviana Moraru Publicat: 2 decembrie 2022, 22:20

Comentarii
CM 2022 | Cristiano Ronaldo, la cuţite cu un adversar în Coreea de Sud – Portugalia 2-1: I-am spus să tacă! Nu are el autoritate asupra mea

Cristiano Ronaldo, în timpul partidei dintre Coreea de Sud - Portugalia/ Profimedia

Cristiano Ronaldo a fost “la cuţite” cu un adversar, în ultima partidă din Grupa H de la Campionatul Mondial, Coreea de Sud – Portugalia 2-1. Starul lusitan a explicat ce s-a întâmplat în momentul în care Fernando Santos l-a înlocuit, în minutul 65.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Te grăbești al dracului de rău să mă înlocuiești”, a fost mesajul transmis de Cristiano Ronaldo, în momentul schimbării, anunţă cei de la record.pt. Deşi s-a crezut iniţial că mesajul a fost pentru selecţionerul Fernando Santos, lusitanul a clarificat totul şi a mărturisit că un adversar l-a deranjat.

Cristiano Ronaldo, “la cuţite” cu un adversar în Coreea de Sud – Portugalia

Cristino Ronaldo a dezvăluit că a fost deranjat la culme de atitudinea unui sud-corean, în partida de la Cupa Mondială. Starul lusitan a declarat că adversarul îl îndemna să părăsească mai repede terenul, în momentul înlocuirii, moment în care CR7 s-a enervat şi i-a spus să tacă, deoarece singurul care poate să-i spună ce să facă este arbitrul.

Totodată, atacantul care s-a despărţit recent de Manchester United a ţinut să menţioneze faptul că nu trebuie să se nască o controversă pe acest subiect, deoarece s-a petrecut “în febra jocului”.

“Ce s-a întâmplat, s-a întâmplat înaintea schimbării mele. Un jucător coreean îmi spunea să ies mai repede de pe teren, iar eu i-am spus să tacă, pentru că nu el are autoritate asupra mea, ci doar arbitrul.

Reclamă
Reclamă

Nu trebuie să apară o controversă. A fost un moment în febra jocului. Indiferent de ce s-a întâmplat, lucrurile rămân mereu pe teren. Cel mai important lucru este să rămânem uniți”, a declarat Cristiano Ronaldo, citat de record.pt.

Jucătorul la care se referă Cristiano Ronaldo este Gue-Sung Cho. Atacantul Coreei de Sud a fost surprins atunci când gesticula spre CR7, în momentul în care acesta a fost înlocuit de către Andre Silva.

Portugalia a reuşit să câştige Grupa H, în ciuda înfrângerii cu Coreea de Sud. Lusitanii îşi aşteapta adversara din optimi, care va fi ocupanta locului secun din Grupa G, grupă în care se află Brazilia, Camerun, Elveţia şi Serbia. Pentru Cristiano Ronaldo, este ultimul Campionat Mondial din carieră.

Reclamă

Heung Min Son, declaraţii emoţionante după ce Coreea de Sud a produs surpriza şi s-a calificat în optimi la Cupa Mondială

Heung Min Son a oferit declaraţii emoţionante, după ce Coreea de Sud a produs surpriza în Qatar şi s-a calificat în optimi la Cupa Mondială. Mijlocaşul lui Tottenham a fost extrem de bucuros de rezultatul miraculos reuşit de naţionala sa.

Coreea de Sud a învins Portugalia, în ultima etapă din Grupa H. Asiaticii au întors scorul de la 0-1, şi au reuşit să-şi asigure biletele pentru a treia prezenţă din istorie în optimile unui turneu final mondial.

Son, vedeta Coreei de Sud, l-a servit pe Hee Chan Hwang la golul decisiv din minutul 90+1, selecţionata asiatică obţinând calificarea de pe locul 2 în grupă, în dauna Uruguayului.

„Cum era de aşteptat, a fost un meci greu, cu atât mai greu cu cât am luat gol repede. Dar jucătorii nu au renunţat niciodată şi au făcut sacrificii pentru echipă. Iar fanii noştri de aici şi de acasă ne-au oferit atât de mult sprijin şi ne-au oferit energia de care aveam nevoie pentru a merge mai departe”, a declarat Son, care este la a treia Cupă Mondială şi reuşeşte prima oară să ajungă în optimi.

„Am aşteptat de atâta timp acest moment… şi am crezut că o putem face”, a spus Son, care a evoluat cu o mască pe faţă. Fotbalistul lui Tottenham Hotspur a fost supus în această toamnă unei intervenţii chirugicale pentru stabilizarea unei fracturi la pometele stâng.

„Obiectivul nostru era să ajungem în optimi de finală şi vom da totul în următorul meci. În fotbal, nu ştii niciodată ce se va întâmpla”, a continuat el, citat de Agerpres.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va mai prinde Louis Munteanu echipa naţională după transferul la DC United
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:33
Ianis Hagi, gol din lovitură liberă în amicalul cu Metaloglobus. Echipa românului, victorie în Antalya
16:30
LIVE VIDEOEliza Samara – Kuai Man se joacă ACUM la WTT Champions Doha! Meciul e LIVE în AntenaPLAY
16:19
LIVE SCOREDinamo – Young Boys şi Craiova – Konyaspor se joacă ACUM. Amicale tari în Antalya pentru echipele româneşti
16:13
Neluțu Varga a intervenit, după ce Daniel Pancu l-a lăsat în România pe Ciprian Deac: „Sunt deranjat”
15:54
Parma – Inter, 21:45, LIVE SCORE. Cristi Chivu se luptă cu fosta lui echipă
15:01
Cel mai nou transfer de la FCSB, marele regret al lui Adrian Mititelu: “FCU Craiova ar fi fost altă echipă”
1 Gigi Becali s-a întâlnit în trafic cu un fost fotbalist al FCSB şi a răbufnit: “Am pierdut 20 de milioane de euro din cauza ta!” 2 FotoRăsturnare de situaţie în divorţul lui Ilie Năstase de soţia lui, Ioana! Anunţul fostului mare tenismen român 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. FC Argeș și-a vândut o vedetă 4 Românul care a jucat în Liga Campionilor a ajuns şofer de Bolt. Câţi bani ia pe o cursă 5 Rapid, gata să cedeze 3 jucători pentru a lua un fotbalist de la o rivală: “Nu cred că a contat golul cu FCSB” 6 Gigi Becali vrea să-l transfere pe “noul Bourceanu” la FCSB
Citește și