Închide meniul
UPDATE

CM 2022 | OFICIAL! Fără bere pe cele opt stadioane de la Cupa Mondială din Qatar. Anunţul făcut de FIFA

Dan Roșu Publicat: 18 noiembrie 2022, 14:15

Comentarii
CM 2022 | OFICIAL! Fără bere pe cele opt stadioane de la Cupa Mondială din Qatar. Anunţul făcut de FIFA

Depozit de bere / Profimedia Images

Fără bere pe cele opt stadioane de la Cupa Mondială din Qatar! Gazdele au pus presiune pe FIFA şi s-a oprit vânzarea de bere pe cele opt stadioane ale turneului, relatează The Guardian.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Vânzarea de alcool este supusă unui control strict în Qatar, dar urmează să fie permisă în imediata apropiere a locurilor unde se desfăşoară partidele şi a zonelor pentru fani, precum şi în hoteluri.

CM 2022 | Fără bere pe cele opt stadioane de la Cupa Mondială din Qatar

Update: FIFA a anunţat că vânzarea de bere pe stadioane a fost interzisă. “În urma discuțiilor dintre autoritățile țării gazdă și FIFA, s-a decis ca vânzarea de băuturi alcoolice să fie concentrată la Festivalul FIFA pentru Fani, alte locuri destinate fanilor și locațiile autorizate și ca punctele de vânzare a berii din perimetrul stadioanelor să fie eliminate“, a anunţat FIFA.

Budweiser este unul dintre cei mai mari sponsori ai FIFA, dar sâmbătă i s-a transmis să îşi mute standurile la care îşi vând produsele pe stadioane în locaţii mai puţin vizibile.

The Times relatează că Qatar 2022 vrea acum să meargă şi mai departe şi că discuţiile sunt în desfăşurare între Fifa şi Budweiser. Vineri este aşteptată o decizie, dar se crede că berea ar putea fi interzisă pe toate stadioanele.

Reclamă
Reclamă

Budweiser rămâne unul dintre partenerii cheie ai FIFA şi, dacă i se refuză posibilitatea de a vinde bere sau de a avea vreo vizibilitate la meciurile de la Cupa Mondială, atunci forul de conducere al fotbalului ar încălca un contract de mai multe milioane de dolari.

FIFAa şi proprietarul Budweiser, AB InBev, au fost contactaţi pentru comentarii.

Ca răspuns la solicitarea de a-şi muta punctele de vânzare, AB InBev a declarat pentru Sky News: „AB InBev a fost informată pe 12 noiembrie şi lucrează cu FIFA pentru a muta punctele de vânzare în locaţii conform instrucţiunilor.

Reclamă

Cât costă o bere în parcurile pentru fani

Lucrăm cu FIFA pentru a oferi fanilor cea mai bună experienţă posibilă. Obiectivul nostru este să oferim cea mai bună experienţă posibilă pentru consumatori în noile condiţii.”

Dacă interzicerea berii va continua, singurul loc în care suporterii vor putea bea alcool va fi într-un parc pentru fani special organizat, unde Budweiser a dezvăluit deja că o băutură de 500 ml va costa 11,60 lire sterline, precizează The Guardian.

Câteva baruri de hotel vor percepe între 12 şi 15 lire pentru o bere sau un pahar de vin.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:29
Revenire importantă la Dinamo. Jucătorul va putea evolua în meciul din campionat cu CFR Cluj
12:23
Real Madrid iese la atac după scandalul din meciul cu Barcelona. Contestaţia depusă de “galactici”
11:52
Victor Becali a intervenit în scandalul Florin Tănase – Giovanni Becali: “Nu mi s-a întâmplat niciodată asta”
11:40
Jaqueline Cristian, la cea mai bună clasare din carieră după semifinalele de la Osaka
11:30
Gigi Becali, verdict despre Dennis Politic: “N-ai ce să-i faci”. Patronul, convins că “Dinamo a ieșit în câștig”
11:28
Giovanni Becali i-a dat replica lui Florin Tănase, după ce a fost făcut praf de decarul FCSB-ului
1 Gigi Becali, dezvăluire incredibilă despre sfințirea Catedralei Neamului. Fără precedent 2 VIDEOLando Norris a câștigat Marele Premiu al Mexicului. Britanicul, noul lider din clasamentul general al piloților 3 FotoGestul lui Mirel Rădoi pentru Ştefan Baiaram după ce l-a schimbat în meciul Metaloglobus – Universitatea Craiova 4 Scandal uriaş: Denisa Golgotă a depus plângere pentru hărţuire: “A spus că mi-ar da pumni în gură. E favorizată o gimnastă” 5 Jucătorii lăudați de Gigi Becali, după FCSB – UTA 4-0: „Fotbalul e foarte ușor” 6 FCSB – UTA 4-0. Campioana României se apropie la doar trei puncte de zona de play-off
Citește și