CM 2022 | Franța – Australia 4-1. Campioana mondială s-a dezlănțuit la primul meci în Qatar! Meci de vis făcut de Giroud și Mbappe

Alexandru Ivan Publicat: 22 noiembrie 2022, 22:58 / Actualizat: 25 noiembrie 2022, 16:38

Franța - Australia 4-1

Jucătorii Franței, celebrează victoria cu Australia / Profimedia

Franța – Australia, meci din grupa D de la Campionatul Mondial din Qatar 2022, s-a încheiat cu victoria clară a francezilor, scor 4-1.

Goodwin a deschis scorul pentru Australia, în minutul 9, când s-a accidentat şi Lucas Hernandez, nevoit apoi să iasă de pe teren. Francezii au egalat în minutul 27 prin Rabiot, care a înscris cu o lovitură de cap. Acelaşi Rabiot a pasat în minutul 32 pentru Giroud care a înscris pentru 2-1. Franţa s-a detaşat în minutul 68, când Mbappe a înscris şi el, din centrarea lui Dembele. Tabela a fost închisă de Giroud care a reuşit dubla în minutul 71.

În celălalt meci al grupei, Danemarca şi Tunisia au terminat nedecis, 0-0.

Partidele din runda a doua vor avea loc sâmbătă 26 noiembrie, Tunisia – Australia (Al Janoub Stadium – Al Wakrah, 12:00) şi Franţa – Danemarca (Stadium 974 – Doha, 18:00).

Franța – Australia 4-1

Final de meci! Franța s-a impus cu 4-1.

Min 71. GOOOOL Franța! Olivier Giroud înscrie cu capul, după o centrare ideală expediată de Kylian Mbappe. Giroud a ajuns la 51 de goluri pentru naționala Franței și l-a egalat pe Thierry Henry, golgheter-ul all-time din naționala Franței.

Min 68. GOOOL Franța! Kylian Mbappe marchează cu o lovitură de cap. Mingea a lovit bara și a intrat în poartă.

Min 32: GOOOL Franța! Olivier Giroud a înscris cu poarta goală. Este reușita cu numărul 50 pentru naționala Franței.

Min 27: GOOOL Franța! Adrien Rabiot a înscris pentru campioana mondială din pasa lui Theo Hernandez.

Min 9: GOOOL Australia! Goodwin a marcat pentru Australia.

Min 1. A început meciul dintre Franța și Australia!

Franța (4-1-2-3): Lloris – Pavard, Konate, Upamecano, L. Hernandez – Tchouameni – Griezmann, Rabiot – Dembele, Giroud, Mbappe
Selecționer: Didier Deschamps

Australia (4-1-2-3) Ryan – Atkinson, Souttar, Rowles, Behich – Mooy – McGree, Irvine – Leckie, Duke, Goodwin
Selecționer: Graham Arnold

Lotul Franței pentru Campionatul Mondial

Portari: Aréola, Lloris, Mandanda

Fundași: L.Hernandez, T.Hernandez, Koundé, Saliba, Konaté, Pavard, Varane, Upamecano, Benoit Badiashile

Mijlocași: Tchouameni, Rabiot, Guendouzi, Veretout, Fofana, Camavinga

Atacanți: Kolo Muani, Mbappé, Giroud, Griezmann, Coman, Dembélé, Marcus Thuram

Lotul Australiei pentru Campionatul Mondial

Portari: Mat Ryan (Copenhagen), Andrew Redmayne (Sydney FC), Danny Vukovic (Central Coast Mariners)

Fundași: Milos Degenek (Columbus Crew), Fran Karacic (Brescia), Nathaniel Atkinson (Hearts), Bailey Wright (Sunderland), Aziz Behich (Dundee United), Kye Rowles (Hearts), Harry Souttar (Stoke City), Joel King (OB), Thomas Deng (Albirex Niigata)

Mijlocași: Ajdin Hrustic (Verona), Aaron Mooy (Celtic), Riley McGree (Middlesbrough), Jackson Irvine (St. Pauli), Keanu Baccus (St Mirren), Cameron Devlin (Hearts)

Atacanți: Martin Boyle (Hibernian), Mathew Leckie (Melbourne City), Jamie Maclaren (Melbourne City), Awer Mabil (Cadiz), Mitchell Duke (Fagiano Okayama), Craig Goodwin (Adelaide United), Jason Cummings (Central Coast Mariners), Garang Kuol (Central Coast Mariners)

• Franța – Australia 4-1
  • Campioana Mondială, meci perfect la debutul în Qatar

23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90