CM 2022 Franța – Danemarca 2-1. „Dubla” lui Kylian Mbappe a adus victoria pentru Les Bleus! Campioana mondială s-a calificat în optimi

Antena Sport Publicat: 26 noiembrie 2022, 19:50

CM 2022 Franța – Danemarca 2-1. „Dubla lui Kylian Mbappe a adus victoria pentru Les Bleus! Campioana mondială s-a calificat în optimi

Franța - Danemarca 2-1

Jucătorii Franței celebrează victoria cu Danemarca, de la Campionatul Mondial din Qatar 2022 / Profimedia

CM 2022 Franța – Danemarca 2-1. „Dubla” lui Kylian Mbappe a adus victoria pentru Les Bleus. Campioana mondială e prima echipă calificată în optimile de finală în Qatar.

Franţa a deschis scorul prin Mbappe, în minutul 60, când atacantul lui PSG a reluat în plasă centrarea lui Theo Hernandez. Golul egalizator a venit la primul şut pe poartă al danezilor, în minutul 68, când Andreas Christensen a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 85 Mbappe a marcat din nou, din centrarea lui Griezmann.

Franţa s-a impus cu 2-1 şi este deja calificată în optimile Cupei Mondiale.

Franţa – Danemarca 2-1

Final de meci! Franța s-a impus cu 2-1.

Min 86: GOOOL Franța! Kylian Mbappe a înscris din centrarea lui Antoine Griezmann.

Min 68: GOOOL Danemarca! Andreas Christensen a înscris după un corner.

Min. 61: GOOOL Franţa! Kylian Mbappe a deschis scorul după o combinaţie cu Hernandez.

Min. 60: Încă o ocazie Franţa. Griezmann a tras slab dintr-o poziţie favorabilă.

Min. 56: Ocazie Franţa! Acţiune explozivă a lui Kylian Mbappe, dar şutul starului francez a fost respins de Schmeichel.

Min. 21: Ocazie pentru Franţa. Kasper Schmeichel a scos fantastic lovitura de cap a lui Rabiot.

Min. 1: A început partida.

Pentru francezi, situația e clară: o victorie azi le asigură calificarea în optimile competiției cu un meci rămas de disputat. Interesant e faptul că danezii au bătut Cocoșul Galic de două ori în 2022, în Nations League, 2-0 și 2-1.

Franţa – Danemarca – echipele de start

Franța: Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, Hernandez – Tchouameni – Griezmann, Rabiot – Dembele, Giroud, Mbappe
Rezerve: Areola, Mandanda – Camavinga, Coman, Disasi, Fofana, Gueondouzi, Kolo Muani, Konate, Pavard, Saliba, Thuram, Veretout

Selecționer: Didier Deschamps

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Nelsson, A. Christensen – Maehle, Hojbjerg, Eriksen, Kristensen — Damsgaard, Cornelius, Lindstrom

Rezerve: Christensen, Ronnow – Bah, Braithwaite, Dolberg, Jensen, Kjaer, Norgaard, Poulsen, Skov Olsen, Larsen, Wass, Wind

Selecționer: Hjulmand

Franța – Danemarca, echilibru la întâlnirile directe

Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori la Campionatul Mondial, iar situația e echilibrată, fiecare echipă având câte o victorie. Egalul, 0-0, a venit la ultima ediție a Cupei Mondiale.

De altfel, în 1998 și 2018, când Franța nu a pierdut cu Danemarca la Mondiale, a sfârșit prin a câștiga trofeul suprem. În 1998, după o finala cu Brazilia, 3-0, iar în 2018 după un 4-2 cu Croația.

Franța – Danemarca: Echipele probabile

CM 2022 Franța – Danemarca LIVE SCORE | Giroud a intrat în istorie

Olivier Giroud a fost în culmea fericirii după ce a egalat recordul lui Thierry Henry, în meciul Franța – Australia 4-1, de la Cupa Mondială din Qatar. Atacantul de 36 de ani a reușit o „dublă” superbă în poarta „Cangurilor” și a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Franței, la egalitate cu legendarul Henry.

Atacantul lui AC Milan avertizează că nu se va opri aici și va încerca să „spargă” recordul fabulos deținut de Thierry Henry. Olivier Giroud i-a dedicat victoria în fața Australiei lui Lucas Hernandez, fundașul francez care s-a accidentat și a părăsit terenul după numai 13 minute.

„La nivel colectiv, sunt foarte fericit cu cele 4 goluri marcate și cu acest start de turneu. Excepție face startul de meci, va trebui să lucrăm la asta. Vreau să îi dedic victoria lui Lucas (n.r. – Hernandez), care s-a accidentat în această seară. Încă o accidentare… este bila neagră din această seară. Sper să îl facem mândru.

Pe plan personal, nu cred că aș fi putut spera la mai bine de atât. Este o sursă de mândrie uriașă, nu vreau să mă opresc aici. Sper să continui la fel în turneu și să îmi ajut echipa să își atingă obiectivul. O luăm meci cu meci și devenim din ce în ce mai puternici.

Spiritul echipei este bun, avem tărie de caracter. Este extrem de important să știi cum să reacționezi când te afli în dificultate. Rămân cu cele 4 goluri și toate lucrurile bune pe care le-am făcut. Sunt extrem de mulțumit!”, a spus Olivier Giroud, citat de RMC Sport.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”