CM 2022 | Goncalo Ramos, direct în istorie după hat-trick-ul de senzație din Portugalia – Elveția 6-1! Tânărul de 21 de ani l-a făcut uitat pe Cristiano Ronaldo

Viviana Moraru Publicat: 6 decembrie 2022, 23:21

Goncalo Ramos a scris istorie, după ce a marcat un hat-trick în Portugalia - Elveția

Goncalo Ramos, în timpul partidei dintre Portugalia și Elveția/ Profimedia

• Goncalo Ramos, direct în istorie după hat-trick-ul de senzație
  • Atacantul de la Benfica l-a făcut uitat pe Cristiano Ronaldo

Goncalo Ramos a intrat direct în istorie, după hat-trick-ul de senzație reușit în Portugalia – Elveția. Tânărul de 21 de ani l-a făcut uitat pe Cristiano Ronaldo, într-un meci în care starul lusitan a fost rezervă.

Goncalo Ramos a devenit primul jucător care reușește un hat-trick în primul meci al său de la un Campionat Mondial, de la Miroslav Klose, din 2002. Atacantul de la Benfica a făcut o partidă perfectă în optimi, după ce în toate meciurile din grupă a fost rezervă.

Goncalo Ramos, direct în istorie după hat-trick-ul de senzație reușit în Portugalia – Elveția

Ultimii doi jucători care au reușit să marcheze un hat-trick pentru Portugalia au fost Cristiano Ronaldo, la Campionatul Mondial din 2018, într-o partidă cu Spania, și Goncalo Ramos în meciul cu Elveția.

Totodată, Goncalo Ramos a consemnat primul hat-trick de la Campionatul Mondial din Qatar!

De asemenea, Goncalo Ramos a marcat în doar 17 minute, atâtea goluri cât a marcat Cristiano Ronaldo în cele trei partide bifate ca titular în grupele Campionatului Mondial.

Goncalo Ramos a deschis scorul în partida cu Elveția în minutul 17, cu un șut perfect, la care portarul advers nu a avut nicio șansă. Ulterior, atacantul a marcat pentru 3-0, reușind „dubla” în minutul 51, din pasa lui Diogo Dalot.

Hat-trick-ul de senzație a fost reușit în minutul 67, când din pasa lui Joao Felix a dus scorul la 5-1. Până la a treia reușită, Ramos a oferit și un assist, la golul lui Raphael Guerreiro din minutul 55.

Pepe a scris istorie în Portugalia – Elveţia. Performanţă magnifică reuşită de fundaşul de 39 de ani

Pepe a scris istorie în Portugalia – Elveţia. Căpitanul lusitanilor a marcat în meciul spectaculos din optimile de finală ale Campionatului Mondial 2022 din Qatar.

În minutul 33, veteranul lui Fernando Santos a înscris, cu o lovitură impecabilă de cap, din centrarea lui Bruno Fernandes. Fundaşul central a reuşit o performanţă magnifică.

La 39 de ani şi 283 de zile, fostul fundaş al lui Real Madrid a devenit cel mai în vârstă jucător care înscrie în fazele eliminatorii ale unui Campionat Mondial.

Jucătorul celor de la FC Porto este al doilea cel mai bătrân fotbalist care marchează la o ediţie de Mondial. Recordul lui Roger Milla, cel care a înscris la 42 de ani şi 39 de zile, rămâne în picioare.

În schimb, Pepe l-a depăşit chiar pe Cristiano Ronaldo, cel care a punctat la 37 de ani şi 275 de zile. Lăsat pe bancă de Santos, cel mai bun marcator din istoria Portugaliei a fugit de pe bancă şi l-a îmbrăţişat pe Pepe imediat după gol.

Care este cel mai bun antrenor român al momentului?

0:10 Ioan Ovidiu Sabău și-a turnat cenușă în cap după U Cluj – Petrolul 1-2: „Trebuia să gândesc totul mai bine” 13
23:59
Ucraina – România 2-3! Jacqueline Cristian și Ana Bogdan, victorie fabuloasă!!!
13
23:55
Laszlo Balint, prima reacție după debutul perfect la Petrolul! A făcut plecăciuni în fața jucătorilor intrați dep e bancă
13
23:47
Cum arată acum clasamentul în play-out! Luptă extrem de încinsă pentru evitarea retrogradării
13
23:30
Estoril – Braga 0-1, în AntenaPLAY. FC Porto – Famalicao 2-2! Gil Vicente – Sporting 0-4
13
23:30
U Cluj – Petrolul 1-2. „Lupii galbeni” au întors fabulos scorul! Două goluri în două minute, marcate de două rezerve!
13
23:23
Ioan Andone îi dă dreptate lui Gigi Becali, ce visează grupele Ligii Campionilor: „Se poate!” Ce a spus despre ţintele FCSB-ului
13
23:03
„Se implică Dan Petrescu?” Francisc Dican a dat răspunsul pe loc. Dezvăluirea interimarului de la CFR Cluj
13
22:51
VideoIon Ţiriac, declaraţie uluitoare despre Simona Halep: „A fost accidentată la cap şi cineva s-a jucat cu ea”
13
22:13
VIDEOScene incredibile sub ochii lui Alex Dobre în FC Porto – Famalicao! Evanilson a lovit un adversar cu capul în gură! Ce a urmat
WTA • 9 apr., 10:09
Simona Halep le-a dezvăluit portughezilor de ce a acceptat să joace la WTA Oeiras: „Asta îmi doresc!”
Jose Mourinho a făcut anunțul care le dă speranțe fanilor lusitani
AntenaPLAY • 25 mart., 11:52
„Te-ai întoarce în Liga Portugal?” Jose Mourinho a făcut anunțul care le dă speranțe fanilor lusitani
A murit Artur Jorge, antrenorul uriaş care a câştigat Cupa Campionilor cu Porto
Extra • 22 feb., 14:07
România - Portugalia LIVE TEXT
Tenis de masă • 16 feb., 15:00
România – Portugalia 0-3 a fost în AntenaPLAY! „Tricolorii” au pierdut prima prima partidă de la Campionatele Mondiale pe echipe
Simona Halep, surprinsă în avionul cu care a plecat spre Elveţia
Tenis • 6 feb., 10:02
Simona Halep, surprinsă în avionul cu care a plecat spre Elveţia! Urmează procesul decisiv de la TAS, „meciul carierei”