Închide meniul

CM 2022 | Istvan Kovacs va fi arbitru de rezervă la meciul Uruguay – Coreea de Sud! A doua delegare pentru român

Alexandru Ivan Publicat: 22 noiembrie 2022, 18:11

Comentarii
CM 2022 | Istvan Kovacs va fi arbitru de rezervă la meciul Uruguay – Coreea de Sud! A doua delegare pentru român

Istvan Kovacs, în timpul unui meci / Profimedia

Istvan Kovacs va fi arbitru de rezervă la meciul Uruguay – Coreea de Sud, din grupa H de la Campionatul Mondial din Qatar 2022.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Uruguay – Coreea de Sud se va juca joi, 24 noiembrie, de la ora 15:00. La centru va fi francezul Celemnt Turpin, care va fi ajutat de Nicolas Danos și Cyril Gringore.

CM 2022 | Istvan Kovacs va fi arbitru de rezervă la meciul Uruguay – Coreea de Sud

Pentru Istvan Kovacs este a doua delegare la Mondialul din Qatar, conform gsp.ro. Românul a fost rezervă și la meciul de deschidere a competiției, Qatar – Ecuador 0-2.

Alături de Istvan Kovacs, sunt prezenți în Qatar și Mihai Artene și Vasile Marinescu, cei doi asistenţi ai acestuia.

Alături de Uruguay și Coreea de Sud, din grupa H mai fac parte și Ghana și Portugalia.

Reclamă
Reclamă

Kovacs, primul român care arbitrează la Mondial în ultimii 36 de ani

Istvan Kovacs este primul arbitru român care va conduce meciuri la un campionat mondial, după 36 de ani. Ioan Igna a fost ultimul central român prezent la Mondiale, în 1986, în Mexic, unde Argentina s-a impus.

Costel Rădulescu (1930), Andrei Rădulescu (1970) şi Nicolae Rainea (1974, 1978, 1982) sunt ceilalţi arbitri români care au ajuns la Campionate Mondiale, în istorie.

La Mondialul din Qatar sunt prezenţi 36 de arbitri, 69 de asistenţi şi 24 de oficiali VAR, care au fost convocaţi în funcţie de prestaţiile avute în competiţiile FIFA, dar şi în cele continentale, anunţă forul mondial.

Reclamă

Ion Crăciunescu, laude pentru Istvan Kovacs

Ion Crăciunescu e sigur că arbitrul român se poate afla oricând la centru la o partidă din fazele finale.

Este prezent acolo în brigadă, la calitățile pe care le are, poate să arbitreze fazele superioare. Îl recomandă vârsta, calitățile fizice, este un arbitru foarte bun. M-am bucurat când am văzut că este în brigadă. Pe el îl avantajează că nu are echipa acolo”, a spus Ion Crăciunescu, conform digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 18 sept.
Newcastle – Barcelona 1-2 și Manchester City – Napoli 2-0! Toate rezultatele serii din Champions League
23:37 18 sept.
Sporting, demonstrație de forță în Champions League! Campioana din Liga Portugal, 3 goluri în 3 minute
23:26 18 sept.
Mesajul transmis de FRF, după moartea lui Florin Marin
23:20 18 sept.
Gigi Nețoiu, devastat de moartea lui Florin Marin: „Plâng de când am auzit”
23:04 18 sept.
Anghel Iordănescu a reacționat după moartea lui Florin Marin: “O mare pierdere!”
22:43 18 sept.
Florin Marin a murit la 72 de ani!
1 Cristi Chivu l-a citat pe Mourinho după Ajax – Inter 0-2: “Nu sunt idiot”. Dialog savuros cu Pandev: “Ai devenit jurnalist” 2 Capăt de drum la FCSB! Fotbalistul a luat decizia de a pleca 3 Nota primită de Cristi Chivu, după debutul cu victorie din Liga Campionilor. Verdictul italienilor 4 Lionel Messi semnează! Unde îşi va încheia argentinianul cariera 5 Elias Charalambous, ironic înainte de FC Botoşani – FCSB: “Dacă asta e dorinţa lui, ridic mâinile şi renunţ” 6 Decizie bizară luată de fanii lui Dinamo pentru meciul cu Farul! Câte bilete au fost vândute
Citește și