Închide meniul

CM 2022 | Luis Suarez, acuzații incredibile la adresa FIFA: „Nu m-au lăsat să-mi văd soția și copiii!”

Alexandru Ivan Publicat: 2 decembrie 2022, 23:17

Reclamă
CM 2022 | Luis Suarez, acuzații incredibile la adresa FIFA: „Nu m-au lăsat să-mi văd soția și copiii!

Luis Suarez, după eliminarea Uruguayului de la CM 2022 / Profimedia

Luis Suarez a făcut acuzații incredibile la adresa FIFA după ce Uruguay a fost eliminată de la Campionatul Mondial din Qatar 2022. Atacantul uruguayan susține că nu a fost lăsat să-și vadă soția și copii după partida cu Ghana, din ultima etapă din faza grupelor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Uruguay a părăsit CM 2022 în ciuda victoriei cu Ghana, scor 2-0. Sud-americanii au fost eliminați după ce Coreea de Sud a învins-o pe Portugalia, 2-1. Asiaticii, cu golaveraj superior, au terminat pe locul secund, în detrimentul Uruguayului.

CM 2022 | Luis Suarez, acuzații incredibile la adresa FIFA

După meci, soția și copiii lui Suarez au vrut să-l consoleze pe atacantul uruguayan, dar nu au fost lăsați să coboare pe teren.

„Simt tristețe și dezamăgire. Fiul meu pleacă cu imaginea acelei tristeți, pentru un tată e greu, dar trebuie să facă față situației. Cred că a fost un penalty la Cavani, pentru că jucătorul lor își întrerupe alergarea și își pune corpul în fața lui. Și la Darwin este, de asemenea, foarte clar. Acestea nu sunt scuze, dar la această Cupă Mondială se dau penalty-uri incredibile. Comisia de arbitri și FIFA trebuie să încerce să se explice mai bine.

Nu m-au lăsat să-mi văd soția și copiii! Copiii mei nu au au voie să coboare pe teren, dar eu am văzut zilele trecute un jucător al Franței cu copiii lui pe banca de rezerve. De ce întotdeauna este împotriva Uruguayului? Se pare că trebuie să avem o altă acreditare media pentru ca copiii mei să coboare o secundă să mă salute, dar ei bine, asta e FIFA!„, a spus Luis Suarez, pentru TeleDoce, citat de marca.com.

Reclamă
Reclamă

Luis Suarez a plâns în hohote pe banca Uruguayului, după eliminarea de la Cupa Mondială

Luis Suarez se afla pe bancă în momentul când Coreea de Sud a marcat al doilea gol în poarta Portugaliei. Vedeta sud-americanilor nu și-a mai stăpânit emoțiile și a izbucnit în plâns. Imaginile cu Suarez sunt de-a dreptul incredibile (VEZI ÎN GALERIA DE MAI JOS).

Pentru Luis Suarez a fost ultima participare la Cupa Mondială. Atacantul de 35 de ani a anunțat că nu va fi prezent și în 2026, dacă Uruguay obține calificarea.

Ultima dată când Uruguay a fost eliminată încă din faza grupelor la un Mondial a fost în 2002. La precedentul turneu, în Rusia 2018, sud-americanii au ajuns până în sferturi. Uruguay a câștigat turneul în 1930 și 1950.

Reclamă

Uruguay, OUT de la Mondial

Ghana a ratat un penalty, în minutul 21, prin Andre Ayew, iar Uruguay a deschis scorul cinci minute mai târziu prin Giorgian De Arrascaeta, acesta trimiţănd în plasă o minge respinsă de portarul ghanez la un şut al lui Luis Suarez. În minutul 32 Luis Suarez i-a pasat aceluiaşi De Arrascaeta care a înscris pentru 2-0. Uruguayenii au cerut un penalty în minutul 58, la duelul dintre Amartey şi Darwin Nunez, dar, după consultarea VAR, arbitrul a decis că nu este cazul să dicteze lovitură de pedeapsă. În cele din urmă Uruguay a învins cu 2-0, celeştilor lipsindu-le un gol pentru a merge mai departe.

În celălalt meci, Portugalia a deschis repede împotriva Coreei de Sud. Ricardo Horta a înscris din centrarea lui Dalot, în minutul 5. Sud-coreenii au avut un gol anulat pentru ofsaid, la Jin Su-Kim (min. 17), dar au egalat în minutul 27, prin Kim Young-Gwon, care a trimis în plasă un balon ricoşat din Cristiano Ronaldo. Asiaticii au căutat golul victoriei şi l-au găsit în minutul 90+1, când Son Heung-Min a atras după el fundaşii portughezi oferind o pasă de geniu pentru Hwang Hee-Chan care l-a învins pe Diogo Costa şi meciul s-a încheiat cu victoria Coreei de Sud, 2-1.

Portugalia se califică în optimi de pe primul loc al grupei H, cu 7 puncte, urmată de Coreea de Sud, cu patru puncte, dar golaveraj mai bun decât al uruguayenilor. Dacă ar fi marcat încă un gol împotriva Ghanei, Uruguay era echipa care se califica.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:12

„Orice jucător e de vânzare” Antrenorul „câinilor” nu se opune transferului lui Politic la FCSB!

9:53

Florentino Perez şi Carlo Ancelotti l-au băgat în şedinţă pe Mbappe după ce a luat roşu! Ce i-au spus

9:32

Cota uriaşă pe care o are Real Madrid pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după 0-3 în tur cu Arsenal

9:06

Cum l-a numit Ousmane Dembele pe Lionel Messi înainte de meciul crucial al PSG-ului cu Aston Villa

8:50

VIDEOOvidiu Ionescu, eliminat de la Cupa Mondială 2025! Meci spectaculos cu numărul 9 mondial

8:28

Neymar, fără antrenor la Santos! Pedro Caixinha a fost dat afară după 4 luni

1 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilor 2 „Nu mai face, bă, firfirici!” Gigi Becali, semnal de alarmă uriaş pentru jucătorii de la FCSB: „Trebuie luptă” 3 Verdictul specialistului, după cea mai controversată fază din Universitatea Craiova – FCSB: „Trebuia eliminat” 4 Verdictul specialistului după faza controversată din meciul CFR Cluj – Rapid 1-1! 5 „L-au ameninţat pe Rădoi” Sorin Cârţu a răbufnit la adresa lui Feşnic, după Craiova – FCSB: „Parcă era un căţel” 6 Ce se întâmplă cu Horațiu Moldovan, după ce Sassuolo a promovat în Serie A. Anunțul italienilor
Citește și