CM 2022 | Olanda a făcut K.O. defensiva Argentinei! Weghorst a egalat în minutul 90+11, după o schemă incredibilă

De Cosmin Cioboată
Publicat: 9.12.2022, 23:26

Wout Weghorst a marcat în minutul 90+11 al meciului Olanda - Argentina

Olanda și Argentina se duelează în sferturile Campionatului Mondial

Olanda și Argentina se duelează în sferturile Campionatului Mondial / Profimedia

Olanda a făcut K.O. defensiva Argentinei, în meciul din sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. Batavii erau conduși cu 2-1 în minutul 90+11, când au beneficiat de o lovitură liberă din preajma careului.

Trupa lui Louis van Gaal a pus în scenă o schemă genială, la ultima fază a partidei cu Argentina, din timpul regulamentar de 90 de minute.

CM 2022 | Olanda a făcut K.O. defensiva Argentinei!

Teun Koopmeiners și-a asumat responsabilitatea și a executat lovitura liberă în care întreaga suflare olandeză și-a pus speranțele. Mijlocașul de la Atalanta părea că va șuta direct la poartă, ținând cont de poziția ideală, dar a preferat o pasă.

Koopmeiners a trimis pe sub zid, păcălind toată defensiva argentiniană. Mingea l-a găsit în careu pe Wout Weghorst, care a trimis în plasă, pe lângă Emiliano Martinez.

Același Weghorst marcase și primul gol al Olandei, din minutul 83. Atacantul lui Beșiktaș a reluat cu capul ideal, după centrarea expediată de Berghuis.

Wout Weghorst a devenit primul jucător care intră de pe bancă și marchează o „dublă” pentru Olanda într-un meci de la Cupa Mondială. Al doilea său gol, înscris în minutul 100 și 30 de secunde, este cel mai târziu gol înscris într-un meci din fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial, din 1966, de când statisticienii dețin datele exacte ale meciurilor.

Weghorst a reușit să înscrie „dubla” de senzație contra Argentinei cu primele sale două șuturi de la Cupa Mondială.

Argentina a condus cu 2-0 după golurile marcate de Nahuel Molina și Lionel Messi, în minutul 35, respectiv 73.

Olanda n-a renunțat la luptă și a revenit spectaculos, reușind să trimită meciul în prelungiri. Învingătoarea dintre Olanda și Argentina va da piept cu Croația, în semifinalele Campionatului Mondial.

Lionel Messi, gol și pasă decisivă în Olanda – Argentina

Lionel Messi a reușit un gol și o pasă decisivă în meciul Olanda – Argentina, din sferturile Campionatului Mondial din Qatar 2022.

Messi a creat primul gol al duelului în minutul 35, cu o pasă extraterestră pentru Nahuel Molina. L-a lăsat singur cu portarul advers pe jucătorul lui Atletico Madrid, care l-a executat cu Noppert cu un șut pe jos.

Messi și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu un sfert de o oră înainte de final, dintr-un penalty scos de Acuna. Dumfries l-a faultat în careu pe fundașul Sevillei. De la 11 metri, Lionel Messi a șutat în plasa laterală, în stânga portarului advers. „La Pulga” a ajuns la patru goluri și două assist-uri la Cupa Mondială din Qatar.

În total, starul lui PSG are 10 reușite la Mondial de-a lungul carierei, cu doar una mai puțin decât golgheterul all-time al Argentinei în această competiție, Gabriel Batistuta.

Messi e însă jucătorul care a contribuit la cele mai multe goluri pentru „Pume” la Cupa Mondială, având, pe lângă cele 10 goluri, și șapte assist-uri.

1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului
1
21:29
Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A!
1
21:04
Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma!
1
21:00
VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj
1
20:51
Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România
1
20:32
FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români!
1
20:11
Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev