Foto

CM 2022 | Spirite încinse în Olanda – Argentina! Virgil van Dijk și-a pus un adversar la pământ

Avatar photo

Publicat: 9 decembrie 2022, 23:24

S-au încins spiritele în Olanda – Argentina, duel din sfeturile Campionatului Mondial din Qatar 2022. Uriașul Virgil van Dijk l-a pus la pământ pe mijlocașul argentinian Leandro Paredes.

Jucătorii Olandei și Argentinei se încăierează la CM 2022

S-au încins spiritele în Olanda - Argentina

Jucătorii Olandei și Argentinei se încăierează la CM 2022 / Profimedia

În ultimele minute ale partidei, Leandro Paredes și-a faultat dur un adversar în dreptul băncii Olandei, după care a degajat balonul spre rezervele batavilor. Staff-ul tehnic olandez a „luat foc” după gestul argentinianului.

CM 2022 | S-au încins spiritele în Olanda – Argentina

Căpitanul Olandei, Virgil van Dijk, l-a trântit la podea pe Paredes. Jucătorii celor două formații s-au încăierat timp de câteva minute.

Arbitrul Mateu Lahoz nu a scos niciun cartonaș roșu din buzunar, dar le-a arătat câte un galben lui Paredes și van Dijk.

⚔️🍿 pic.twitter.com/wTaLSGe0Gs
— B/R Football (@brfootball) December 9, 2022

VIRGIL VAN DIJK SENT PAREDES FLYING 😮 pic.twitter.com/WIWPESSJka
— ESPN FC (@ESPNFC) December 9, 2022

Câștigătoarea duelului dintre Argentina și Olanda va juca în semifinale cu Croația, care a eliminat-o pe Brazilia.

Lionel Messi, gol și pasă decisivă în Olanda – Argentina

Messi a avut o prestație stelară în primele 90 de minute din Olanda – Argentina. „La Pulga” a creat primul gol al duelului în minutul 35, cu o pasă extraterestră pentru Nahuel Molina. L-a lăsat singur cu portarul advers pe jucătorul lui Atletico Madrid, care l-a executat cu Noppert cu un șut pe jos.

Messi și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu un sfert de o oră înainte de final, dintr-un penalty scos de Acuna. Dumfries l-a faultat în careu pe fundașul Sevillei. De la 11 metri, Lionel Messi a șutat în plasa laterală, în stânga portarului advers. „La Pulga” a ajuns la patru goluri și două assist-uri la Cupa Mondială din Qatar.

În total, starul lui PSG are 10 reușite la Mondial de-a lungul carierei, cu doar una mai puțin decât golgheterul all-time al Argentinei în această competiție, Gabriel Batistuta.

Messi e însă jucătorul care a contribuit la cele mai multe goluri pentru „Pume” la Cupa Mondială, având, pe lângă cele 10 goluri, și șapte assist-uri.

Ce a spus Virgil van Dijk înaintea meciului cu Lionel Messi

Van Dijk și Messi sunt cei mai importanți oameni ai celor două echipe, dar nu duelul lor direct va decide calificarea în semifinale, anunță fundașul de fier al lui Van Gaal.

„Nu va fi un meci de tipul Messi împotriva mea, e vorba de un efort comun al celor două echipe. Trebuie să fim foarte atenți în apărare pentru că ei îl caută mereu pe Messi, care e capabil să rănească orice adversar. Nimeni nu îl poate marca pe Messi individual.

Va fi o onoare să joc împotriva lui, va trebui să fim cu toţii foarte concentraţi pentru că şi atunci când vom ataca, vom şti că Messi e relaxat undeva, într-un colț al terenului, gata să primească o eventuală minge recuperată”, a spus starul lui Liverpool, la conferința de presă dinaintea meciului.

20:59 FotoSoţia lui Dani Alves nu a mai rezistat şi a luat o decizie drastică! Dezastru pentru fostul star al Barcelonei, ajuns în închisoare după ce ar fi abuzat sexual o tânără 20:48 Gică Hagi, în extaz după ce a răpus-o pe FCSB: „Toată România a sărbătorit această victorie!”. Cum a petrecut „Regele” 20:03 Mihai Stoica a anunțat cine îl va înlocui pe Dawa în derby-ul cu CFR Cluj: „Astea sunt variantele” 19:46 Laszlo Dioszegi, reacție promptă după ce Adrian Mititelu a depus armele în scandalul de xenofobie: „Am rămas cu gura căscată!” 19:23 FotoO tânără s-a lăsat desfigurată pentru bani. A primit lovituri brutale! Cum a ajuns să arate 19:17 EXCLUSIVHelmut Duckadam se revoltă după ce Sepsi – FC U Craiova a fost oprit din cauza scandărilor xenofobe: „O prostie! Nu suntem pregătiți cu nimic în țara asta!” 19:04 Noi detalii despre viitorul lui Rareș Ilie în Franța! Anunțul făcut de antrenorul lui Nice 18:40 Angajatul arătat cu degetul de Adrian Mititelu pentru meciul pierdut de FC U Craiova la „masa verde” reacționează: „E normal să fie supărat pe mine!” 18:37 CCA a decis cine va arbitra derby-ul CFR Cluj – FCSB. Numire surprizătoare făcută de Kyros Vassaras 18:15 Fotbalistul izgonit de Gigi Becali de la FCSB și-a găsit echipă! Cu cine a semnat jucătorul
Lionel Messi, reacție nervoasă
Fotbal extern • 10:30
Lionel Messi a vorbit în premieră despre momentul când l-a făcut „prost” pe Wout Weghorst: „Fiecare reacționează cum îi vine!”
Lionel Messi a vorbit despre regretul carierei sale: „Mi-ar fi plăcut ca Maradona să-mi înmâneze Cupa Mondială”
Fotbal extern • 30 ian., 19:21
Lionel Messi, despre regretul carierei sale: „Mi-ar fi plăcut ca Maradona să-mi înmâneze Cupa Mondială sau măcar să vadă Argentina campioană mondială”
Tragerea la sorţi a semifinalelor UEFA Nations League a fost în AntenaPLAY / uefa.com
Liga Naţiunilor • 25 ian., 12:09
Spania – Italia şi Olanda – Croaţia sunt semifinalele UEFA Nations League! Tragerea la sorţi a fost în AntenaPLAY