Închide meniul
Foto

CM 2022 | Violenţele au escaladat în Bruxelles, după Belgia – Maroc! Un jurnalist a fost atacat şi şase staţii de metrou au fost închise, după haosul creat de marocani

Viviana Moraru Publicat: 27 noiembrie 2022, 22:15 / Actualizat: 13 martie 2023, 22:01

Reclamă
CM 2022 | Violenţele au escaladat în Bruxelles, după Belgia – Maroc! Un jurnalist a fost atacat şi şase staţii de metrou au fost închise, după haosul creat de marocani

Fanii maricani au creat haos pe străzile din Bruxelles, după Belgia - Maroc 0-2/ Colaj Profimedia

CM 2022 | Violenţele au escaladat în Bruxelles, după Belgia – Maroc! Autorităţile locale au luat decizia de a închide şase staţii de metrou în capitala Belgiei, ca urmare a haosului creat de fanii marocani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În ciuda victoriei Marocului, în faţa Belgiei, fanii africanilor au făcut prăpăd pe străzile din Bruxelles. Huliganii au incendiat o maşină şi două scutere, însă incidentele nu s-au oprit doar în capitală. Mai mulţi fani au declanşat haosul şi în Anvers, acolo unde 10 persoane au fost arestate de către autorităţi.

CM 2022 | Violenţele au escaladat în Bruxelles, după Belgia – Maroc

Autorităţile din Bruxelles au luat decizia de a închide şase staţii de metrou, după ce fanii marocani s-au dezlănţuit pe unul dintre bulevardele principale din Belgia. Această hotărâre a fost luată pentru a evita ca oamenii să aibă acces în zona în care a fost declanşat haosul.

Tot în Bruxelles, un jurnalist a fost atacat de către fani, în timpul unei transmisiuni în direct. Totodată, violenţele au apărut şi în alte oraşe din Belgia! În Anvers, mai mulţi huligani au fost reţinuţi de către poliţie, ca urmare a incidentelor create.

Reclamă
Reclamă

Poliţia a oferit declaraţii, prin purtătorul de cuvânt, care a prezentat detalii despre dezastrul creat de suporterii marocani.

„Zeci de oameni, unii echipaţi cu glugă, au iscat o confruntare cu poliţia, care a compromis securitatea publică. S-au folosit materiale pirotehnice, s-au aruncat cu proiectile, şi s-au iscat incendii pe drumurile publice. De asemenea, un semafor a fost distrus, cât şi o maşină.

Totodată, un jurnalist a fost rănit la faţă de artificii.Poliţia a intervenit cu gaze lacrimogene. O ambulanţă a fost, de asemenea, avariată”, a declarat purtătorul de cuvânt al poliţiei din Bruxelles, citat de lesoir.be.

Reclamă

Totodată, conform aceleiaşi surse citate anterior, Prim-Ministrul Belgiei a reacţionat şi a condamnat acţiunile huliganilor marocani: „Fotbalul trebuie să fie o sărbătoare”.

Şi Ministrul de Interne al Belgiei a notat pe Twitter un mesaj cu privire la incidentele care au avut loc în Bruxelles: „Este trist să văd cum unii profiă de o situaţie pentru a crea revoltă violentă”.

Haos pe străzile din Bruxelles, după Belgia – Maroc 0-2

După Belgia – Maroc 0-2, s-a declanşat haosul pe străzile din Bruxelles! Fanii africanilor au incendiat o maşină şi mai multe scutere, fiind nevoie de intervenţia urgentă a forţelor de ordine.

Fanii Marocului au fost în centrul unor violenţe, pe străzile din capitala Belgiei. Conform presei internaţionale, suporterii au incendiat o maşină, cât şi două scutere staţionate, şi au aruncat cu torţe spre oamenii aflaţi pe stradă.

Poliţia s-a mobilizat imediat, şi au fost trimişi 100 de reprezentanţi ai forţelor de ordine pentru a calma spiritele încinse. Suporterii nu s-au liniştit nici măcar când poliţiştii au intervenit cu tunurile de apă, şi au început să arunce cu pietre spre aceştia. Mai mult decât atât, huliganii au devastat şi băncile de pe unul dintre bulevardele importante din Bruxelles.

Violenţele de pe străzile din Bruxelles au debutat încă de la startul partidei, însă acesteau au escaladat după fluierul final! În ciuda victoriei favoriţilor, huliganii marocani au fost greu de liniştit.

Chiar şi primarul din Bruxelles a intervenit, şi a transmis un mesaj prin care condamnă acţiunile violente ale fanilor marocani, de la finalul partidei de la Campionatul Mondial.

„Condamn cu tărie incidentele din această după-amiază. Poliţia a intervenit deja. Le recomand suporterilor să nu meargă în centrul oraşului. Poliţiştii vor face arestări”, a fost mesajul transmis de Philippe Close, edilul din Bruxelles, pe contul oficial de Twitter.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:05

Prima reacţie a echipei lui Aaron Boupendza, după decesul fulgerător al fotbalistului!

17:44

VideoMihai Stoica, la lansarea Cupei Duckadam: „Ce a făcut Helmut Duckadam nu va mai face nimeni”

17:44

„Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo

16:59

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 16 aprilie

16:55

„Nu am cuvinte” Mesajul emoționant transmis de Pierre-Emerick Aubameyang, după moartea lui Aaron Boupendza

16:50

VideoAlexandra Duckadam, înainte de Cupa Duckadam: „Doresc să păstrez vie amintirea regretatului meu soţ”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui 3 Sorin Cârţu cere ca Florin Tănase şi Ştefan Târnovanu să fie chemaţi la Comisii: „Astea ce înseamnă?” 4 PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi 5 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 6 VideoAl Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, a întors dramatic soarta semifinalei Ligii Campionilor Asiei 2
Citește și