CM 2022 | Wojciech Szczesny, intervenţie colosală în faţa lui Lionel Messi! A apărat al doilea penalty consecutiv la Cupa Mondială din Qatar

Avatar photo

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 30 noiembrie 2022, 21:56

Wojciech Szczesny, intervenţie colosală în faţa lui Lionel Messi! A apărat al doilea penalty consecutiv la Cupa Mondială din Qatar. Portarul Poloniei a avut o intervenţie fabuloasă la penalty-ul executat de Lionel Messi.

Wojciech Szczesny, performanţă uriaşă! A apărat al doilea penalty consecutiv la Cupa Mondială din Qatar

Wojciech Szczesny a apărat al doilea penalty de la acest turneu final. După ce a apărat o lovitură de pedeapsă în partida cu Arabia Saudită, Szczesny a apărat şi un penalty în meciul cu Argentina.

Portarul Poloniei a avut o intervenţie fabuloasă în partida cu Argentina. După ce a provocat penalty-ul, Wojciech Szczesny şi-a reparat greşeala. Acesta a apărat lovitura de la 11 metri executată de Lionel Messi. Starul argentinian a tras în stânga lui Szczesny, care a respins mingea cu mâna. Polonezul a avut nişte cifre colosale în prima repriză cu Argentina.

— Squawka (@Squawka) November 30, 2022

Wojciech Szczesny a apărat un penalty în Polonia – Arabia Saudită! Intervenții uriașe ale portarului polonez

Wojciech Szczesny a apărat un penalty în meciul Polonia – Arabia Saudită, din grupa C de la Campionatul Mondial din Qatar 2022. Portarul Poloniei a ieșit la rampă chiar înainte de pauză, când a salvat o lovitură de la 11 metri. În minutul 45+1, Szczesny a intervenit salvator la șutul de la punctul cu var al lui Salem Al Dawsari.

Mijlocașul saudit a șutat în dreapta portarului, pe jos, dar goalkeeper-ul lui Juventus a reușit să respingă balonul. Mingea a ricoșat direct la Mohammed Al Breik, dar Szczesny a avut un nou reflex incredibil și a respins peste poartă.

Szczesny a avut și alte intervenții mari de-a lungul partidei, reușind să-și păstreze echipa în meci.Până la urmă, Polonia s-a impus cu scorul de 2-0.

8:20 Basarab Panduru l-a făcut praf pe Joyskim Dawa: „Dă cu tibia de când a venit la FCSB!” 30
ian.
23:47
„De ce să dispărem?”. Dan Petrescu a comparat-o pe CFR Cluj cu Steaua şi Real Madrid. Ce a spus despre lupta la titlu
30
ian.
23:30
Mihai Stoica, uluit că Victor Piţurcă a fost reţinut de DNA: „Nu îmi vine să cred! Sper să n-ajungă unde am fost noi!”
30
ian.
22:40
Ciprian Deac, discurs apăsător după FC Voluntari – CFR Cluj 0-1: „Mă trec fiorii când mă gândesc la asta! O problemă mă chinuie de ani de zile!”
30
ian.
22:32
„Ruşine!”. Rapid se revoltă după victoria lui CSM Bucureşti: „O mizerie cum rar se poate vedea!”
30
ian.
22:21
Dan Petrescu, exultă după FC Voluntari – CFR Cluj 0-1: „Băieții au fost fantastici! A fost cel mai bun Voluntari pe care l-am văzut vreodată!”
30
ian.
22:15
Andrei Burcă, savuros după victoria de la Voluntari: „Stilul clasic, fază fixă!”. Ce aşteptări are de la derby-ul CFR Cluj – FCSB
30
ian.
22:09
Mario Camora, mesaj războinic pentru rivale: „Cine e pe primul loc e favorită! Suntem puternici” Anunţ clar despre derby-ul cu FCSB
30
ian.
21:51
Adevărul despre înjurăturile lui Gigi Becali pentru Mihai Stoica şi Mihai Pintilii. Ce s-a întâmplat după dezastrul cu Farul
30
ian.
21:46
Gigi Becali n-a ţinut cont de Mihai Pintilii în FCSB – Farul 2-3. Mihai Stoica a recunoscut ordinul venit de la patron!
Lionel Messi a vorbit despre regretul carierei sale: „Mi-ar fi plăcut ca Maradona să-mi înmâneze Cupa Mondială”
Fotbal extern • 30 ian., 19:21
Lionel Messi, despre regretul carierei sale: „Mi-ar fi plăcut ca Maradona să-mi înmâneze Cupa Mondială sau măcar să vadă Argentina campioană mondială”
Cristiano Ronaldo şi Lionel Messi, adversari într-un meci amical din Arabia Saudită
Fotbal extern • 25 ian., 9:55
Cea mai mare obsesie a lui Cristiano Ronaldo îl vizează direct pe Lionel Messi. Adevăratul motiv pentru care a semnat cu Al-Nassr