Închide meniul
EXCLUSIV

Ion Crăciunescu, prima reacție după ce Istvan Kovacs a fost delegat la Campionatul Mondial: “E printre cei mai buni arbitri din Europa!”

Cosmin Cioboată Publicat: 19 mai 2022, 16:47

Ion Crăciunescu, prima reacție după ce Istvan Kovacs a fost delegat la Campionatul Mondial: E printre cei mai buni arbitri din Europa!

Istvan Kovacs, în timpul unui meci / Profimedia

Ion Crăciunescu a oferit prima reacție după ce Istvan Kovacs a fost delegat la Campionatul Mondial. Fostul mare arbitru român a avut numai cuvinte de laude la adresa centralului de 38 de ani, despre care a spus că, la ora actuală, este “unul dintre cei mai buni arbitri din Eruopa”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Kovacs va arbitra la Cupa Mondială din Qatar, din această iarnă. Ion Crăciunescu a vorbit despre performanța uriașă bifată de centralul de 38 de ani.

Ion Crăciunescu a oferit prima reacție după ce Istvan Kovacs a fost delegat la Campionatul Mondial

Fostul arbitru FIFA consideră că Istvan Kovacs mai are de lucrat la limbajul corpului.

“Este meritul lui, a ajuns acolo numai pe meritul lui. Felicitări celor care l-au descoperit. Mie îmi pare rău și de Hațegan, că a avut acel necaz (n.r. – a suferit un infarct). Și el era un candidat serios. După ce va arbitra finala asta (n.r. – Conference League), Kovacs are șansa să arbitreze meciuri foarte tari și foarte importante acolo (n.r. – la Campionatul Mondial. Pentru că are calitate.

Dacă facem o socoteală de când n-am mai avut arbitru român la Campionatul Mondial, de la Igna… au trecut foarte mulți ani. Kovacs este un arbiru care are de toate. Știi cum se zice, a jucat fotbal, aleargă și bine, acum a început să aibă și un limbaj bun. Eu zic că este unul dintre cei mai buni arbitri din Europa, la ora actuală. Eu cred că dacă era născut în altă țară, prin Italia sau Germania, era mult mai tare.

Reclamă
Reclamă

Sfatul lui Ion Crăciunescu pentru Istvan Kovacs: “Să fie așa cum e el!”

Dar oricum este devreme, are mult timp înainte. Să nu uităm la ce vârstă merge el acolo. Că toți care au mers la Campionatul Mondial, și Rainea și cei care au mai fost, au mers după 45 de ani, cam așa. Trebuie să ai noroc și să te țină și sănătatea. Că uite, Hațegan n-a avut noroc și nu l-a ținut sănătatea.

(N.r. – Sfat?) Să fie el, așa cum este în mod normal. Și să își îmbunătățească neapărat limbajul corpului. Ar trebui să se uite mai mult în oglindă, acasă. Eu le-am spus arbitrilor: Uitați-vă în oglindă, în oglindă faceți toate mișcările pe care le faceți în teren, în general. Aici mai are puțin de lucrat, la limbajul corpului. În rest, are știință bună și are o calitate foarte mare că se poate deplasa foarte ușor la locul în care se întâmplă faza.”, a spus Ion Crăciunesc, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Istvan Kovacs va arbitra la Campionatul Mondial

Istvan Kovacs este primul arbitru român care va conduce meciuri la un campionat mondial, după 36 de ani. Ioan Igna a fost ultimul central român prezent la Mondiale, în 1986, în Mexic, unde Argentina s-a impus.

Reclamă

Costel Rădulescu (1930), Andrei Rădulescu (1970) şi Nicolae Rainea (1974, 1978, 1982) sunt ceilalţi arbitri români care au ajuns la Campionate Mondiale, în istorie.

La Mondialul din Qatar vor fi prezenţi 36 de arbitri, 69 de asistenţi şi 24 de oficiali VAR, care au fost convocaţi în funcţie de prestaţiile avute în competiţiile FIFA, dar şi în cele continentale, anunţă forul mondial.

“Ca de obicei, primul criteriu de alegere a fost repretentat de calitatea arbitrilor, care au condus meciuri la cel mai înalt nivel în toată lumea. CM din 2018 a fost unul de succes şi datorită prestaţiilor arbitrilor şi vom face tot posibilul ca în 2022 lucrurile să stea şi mai bine”, a spus Pierluigi Collina, preşedintele Comitetului FIFA al Arbitrilor.

Istvan Kovacs va arbitra finala Conference League dintre AS Roma şi Feyenoord

Până la Campionatul Mondial din 2022, Istvan Kovacs mai are un meci extrem de important de condus, finala UEFA Conference League, dintre Roma şi Feyenoord.

După ce i-a dat galben lui Guardiola, Istvan Kovacs va trebui să îl ţină în frâu şi pe Jose Mourinho, antrenorul celor de la AS Roma.

“Centralul român a fost delegat împreună cu brigada sa la finala UEFA Europa Conference League. În ultimul act programat miercuri, 25 mai, ora 22:00, se vor întâlni AS Roma (Italia) și Feyenoord (Țările de Jos). Partida se va disputa pe Arena Kombëtare din Tirana, Albania.

Istavan Kovacs va fi ajutat de arbitrii asistenți Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, de al patrulea oficial Sandro Schärer, din Elveția, în timp ce de sistemul de asistență video se vor ocupa nemții Marco Fritz, Christian Dingert și Bastian Dankert.

În vârstă de 37 de ani, Istvan Kovacs va conduce prima sa finală europeană la nivel de club. În acest sezon, românul a condus 10 partide în competițiile de club UEFA, inclusiv manșa tur a semifinalei Ligii Campionilor dintre Manchester City și Real Madrid, scor 4-3″, a anunţat frf.ro.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câștiga Supercupa României?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:34
Suma uriaşă de care are nevoie Lyon pentru a evita dezastrul
11:25
Fotbalistul de la FCSB remarcat de Ilie Dumitrescu înainte de Supercupa cu CFR: “A adus ce se întâmplă în Top 5”
11:08
O echipă din Liga 2, anunţ important: “Am adus acasă marca şi palmaresul”
10:54
Ziua “Z” pentru Nico Williams. Ibericul, întâlnire cu familia şi agentul său privind transferul la Barcelona
10:39
Programul complet al Marelui Premiu al Marii Britanii. Cursa e duminică, de la ora 16:45 (Antena 1 şi AntenaPLAY)
10:04
Nick Kygios, o nouă declaraţie controversată: “Îl aleg pe Sinner, lui Alcaraz îi plac prea mult fetele”
1 Diogo Jota a murit într-un accident de maşină! Tragedie în fotbalul internaţional 2 Liverpool, gest uriaş după moartea lui Diogo Jota! Numărul 20 va fi retras 3 Andrei Nicolescu a anunțat noi transferuri la Dinamo și a dezvăluit care e obiectivul „câinilor”, în noul sezon 4 UPDATEPrimele imagini de la locul accidentului în care Diogo Jota și fratele lui au murit. Care a fost cauza impactului fatal 5 FotoS-au inspirat după “Minunea de la Liberec”! Aşa arată al treilea tricou de la Dinamo pentru noul sezon 6 O campioană din Europa îl vrea pe Cătălin Cîrjan! Ofertă de 2 milioane de euro pentru jucătorul lui Dinamo
Citește și