Egipt – RD Congo 7-8, după loviturile de departajare! Congo se califică dramatic în sferturile Cupei Africii, LIVE în AntenaPLAY!

Alex Ioniță Publicat: 29 ianuarie 2024, 1:10

Egipt - RD Congo 7-8, după loviturile de departajare

Imagine din meciul Egipt - Congo / Profimedia Images

Egipt – RD Congo 7-8, după loviturile de departajare, a fost în AntenaPLAY! Guinea a obţinut şi ea calificarea în mod dramatic, după ce Bayo a marcat golul victoriei în minutul 90+8. Guineea Ecuatorială a ratat în minutul 68 un penalty, în condiţiile în care era în inferioritate numerică din minutul 55.

Spectacolul de la Cupa Africii continuă să se vadă live, exclusiv în AntenaPLAY!

Egipt – RD Congo 7-8, după loviturile de departajare

Portarul lui Congo, Mpasi, îşi duce echipa în sferturi!

Portarul lui Congo îşi poate trimite echipa în sferturi!

3-2 pentru Egipt! O Kamal a marcat

Marmoush marchează pentru egipteni, după care Diangana marchează pentru Congo! E 2-2

Masuaku a ratat pentru Congo

Ratare fantastică a Egiptului! Moustapha Mohamed a bătut pe lângă poartă

Au marcat şi congolezii! E 1-1

Egiptenii execută primii! Abdelmonem a reuşit să înscrie

Min. 120+4: Fluier final! Mergem la loviturile de departajare!

Min. 106: Ocazie mare pentru Congo! Banza nu a reuşit să reia în poartă o centrare de pe partea stângă! Poarta era goală

Min .90+7: Egipt rămâne în 10 oameni! Hamdy a primit al doilea galben

Min. 90+6: Partida dintre Egipt şi RD Congo merge în prelungiri.

Min. 45+1: Egipt – RD Congo 1-1! Mostafa Mohamed a restabilit egalitatea din penalty.

Min. 37: Egipt – RD Congo 0-1! Elia a deschis scorul.

Min. 1: A început meciul dintre Egipt şi RD Congo

Guineea Ecuatorială – Guineea 0-1

Min. 90+8: Guineea Ecuatorială – Guineea 0-1! Dramatism total în Cupa Africii pe Naţiuni! Guinea s-a calificat în sferturile de finală, după ce Bayo a marcat golul calificării în minutul al optulea minut de prelungiri. Guinea va juca pentru un loc în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni cu câştigătoarea din meciul Egipt – Congo, care va fi LIVE în AntenaPLAY de la ora 22:00.

Min. 68: Nsue a ratat o lovitură de la 11 metri pentru Guineea Ecuatorială.

Min. 55: Guineea Ecuatorială a rămas în 10 oameni, după ce Bikoro a văzut cartonaşul roşu pentru un fault extrem de dur.

Min. 1: A început partida.

Echipele probabile pentru duelul dintre Guineea Ecuatorială și Guinea:

Guineea Ecuatorială: Owono; Akapo, Obiang, Coco, Ndong; Salvador, Ganet, Bikoro, Miranda, Pepin; Nsue

Guineea: Kone; Diakite, Sow, M Camara, Sylla; Moriba, Diawara; A Camara, Keita, Conte; Guirassy

Guineea Ecuatorială a produs marea surpriză a acestui turneu final și s-a calificat în optimi după ce a câștigat Grupa A, din care au mai făcut parte Nigeria, Coasta de Fildeș și Guinea-Bissau. Această reprezentativă nu a pierdut niciun meci la Cupa Africii și a încheiat grupa cu 7 puncte.

De cealaltă parte, Guinea s-a clasat pe poziția a 3-a în Grupa C, din care au mai făcut parte Senegal, Camerun și Gambia. Reprezentativa a obținut locul în optimi după ce a ocupat primul loc în clasamentul naționalelor care s-au clasat pe poziția a 3-a.

Pe această rută au mai obținut calificarea: Namibia, Mauritania și Coasta de Fildeș.

Cele două echipe naționale se vor întâlni pentru prima dată în istorie.

Un lucru de notat este faptul că în lotul selecționatei din Guineea Ecuatorială se regăsesc doi jucători care evoluează pentru cluburi din România. Este vorba despre Esteban Orozco, de la FC Argeș, și despre Basilio Ndong, de la Universitatea Craiova.

Egipt – RD Congo ( 22:00)

Echipele probabile pentru duelul dintre Egipt și RD Congo:

Egipt: Gabal; Hany, Hegazy, Abdelmonem, Fotouh; Fathi, Attia, Elneny; Zizo, Mohamed, Marmoush

RD Congo: Mpasi; Kalulu, Mbemba, Batubinsika, Masuaku; Pickel, Moutoussamy; Silas, Kakuta, Bakambu; Wissa

Selecționata din Egipt a obținut calificarea în fazele eliminatorii ale Cupei Africii după ce a terminat Grupa B pe locul al 2-lea, cu 3 puncte obținute după 3 egaluri. Din această grupă au mai făcut parte: Capul Verde (care a câștigat grupa în mod surprinzător), Ghana și Mozambic.

De cealaltă parte, RD Congo s-a clasat tot pe a 2-a poziție, dar în Grupa F, din care au mai făcut parte Maroc, Zambia și Tanzania.

Înaintea acestei partide, selecționata din Egipt a primit o lovitură grea, la meciul cu Ghana. „Faraonii” și-au pierdut marea vedetă, Mohamed Salah, care s-a accidentat în această partidă.

Ultimul duel direct dintre cele două prime reprezentative a avut loc la ediția din 2019 a Cupei Africii. La momentul respectiv, Egipt câștiga duelul cu scorul de 2-0.

12:10 Statuia lui Dani Alves din oraşul natal a fost retrasă 11:55 Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN 11:31 Coventry – Ipswich LIVE VIDEO (22:00, AntenaPLAY). Oaspeţii, meci cu miză uriaşă pentru promovarea în Premier League 11:16 Farul aşteaptă ofertele de milioane de euro ale lui Gigi Becali: „Nu ne permitem să refuzăm” 10:47 Tragedie uriaşă pentru Francis Ngannou! Fostul campion din MMA a anunţat decesul fiului său 10:08 Andrea Compagno a fost şocat atunci când a văzut clasamentul din Liga 1: „Nu pot să îmi explic” 9:50 Primul jucător dat afară de Dan Petrescu de la CFR Cluj! Neluţu Varga a făcut anunţul: „Nu îl vrea” 9:33 Robert Lewandowski a marcat primul său hat-trick în Spania şi a făcut un anunţ uriaş: „Nu mi-am bătut capul nici măcar o secundă” 9:07 EXCLUSIVDenis Alibec, avertizat de Victor Piţurcă, înainte de revenirea la FCSB: „Va păți exact ca data trecută. De asta să fie convins 8:55 Aryna Sabalenka, revenire senzaţională la Madrid! Campioana en-titre a încheiat seria fabuloasă a lui Danielle Collins Vezi toate știrile