Egiptul şi-a demis selecţionerul după eliminarea de la Cupa Africii pe Naţiuni. Al şaptelea antrenor demis în timpul competiţiei

Dan Roșu Publicat: 5 februarie 2024, 11:48

Comentarii
Egiptul şi-a demis selecţionerul după eliminarea de la Cupa Africii pe Naţiuni. Al şaptelea antrenor demis în timpul competiţiei

Rui Vitoria, în timpul unei conferinţe de presă - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Egiptul şi-a demis selecţionerul după eliminarea de la Cupa Africii pe Naţiuni, competiţie care se desfăşoară în această perioadă, în exclusivitate în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Federaţia egipteană de fotbal (EFA) a anunţat demiterea selecţionerului portughez Rui Vitoria, duminică, la o săptămână după eliminarea din optimile Cupei Africii pe Naţiuni din Coasta de Fildeş, transmite Reuters.

Egiptul şi-a demis selecţionerul după eliminarea de la Cupa Africii pe Naţiuni

Vitoria, 53 ani, avea contract cu EFA până la CM 2026, dar eşecul cu Republica Democratică Congo, la loviturile de departajare, pe 28 ianuarie, a dus la o despărţire prematură.

EFA a precizat că Vitoria şi întregul său staff a fost concediat, iar Mohamed Youssef, fostul antrenorul al lui Al Ahly, care a câştigat Liga Campionilor Africii în 2013, va asigura interimatul pe banca tehnică, până la numirea altui selecţioner.

Rui Vitoria a preluat Egiptul în iulie 2022 şi a reuşit să asigure uşor calificarea la Cupa Africii pe Naţiuni, iar în preliminariile CM 2026 a câştigat primele două meciuri.

Reclamă
Reclamă

7 selecţioneri demişi la Cupa Africii pe Naţiuni

La Cupa Africii pe Naţiuni, Egiptul s-a calificat în optimi după trei remize în grupă, înainte ca RD Congo să pună capăt viselor ”Faraonilor” de a câştiga al optulea titlu de campioană a Africii.

Vitoria devine al şaptelea selecţioner demis la Cupa Africii pe Naţiuni după Djamel Belmadi (Algeria), Tom Saintfiet (Gambia), Chris Hughton (Ghana), Jalel Kadri (Tunisia), Adel Amrouche (Tanzania) şi Jean-Louis Gasset (Cote d’Ivoire).

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Merită Istvan Kovacs să arbitreze finala Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:12

Anglia – Ghana LIVE VIDEO (23:00), pe Antena 1 și AntenaPLAY. Trupa lui Tuchel vrea calificarea în 16-imile CM

12:11

Argentina – Austria 2-0, cu golul istoric al lui Lionel Messi, lider detaşat de audienţă

12:09

Portugalia – Uzbekistan LIVE VIDEO (20:00, Antena 1 și AntenaPLAY). Cristiano Ronaldo vrea să spele „rușinea”, după primul meci

11:44

“Am multe guri de închis”. Anderson Ceara “a rupt tăcerea” după ce transferul său la FCSB a picat

11:22

Atletico Madrid, sfătuită să-l lase să plece pe Julian Alvarez: “La Barcelona s-ar potrivit spectaculos”

11:15

FotoA văzut ce au făcut partenerele jucătorilor de la Mondial și nu s-a abținut: „Știm cu cine sunteți măritate”

1 Transfer pregătit de Universitatea Craiova. O nouă mutare de Liga Campionilor 2 Denis Drăguş, liber spre FCSB. Anunţul din Turcia care îi dă speranţe lui Gigi Becali 3 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 4 Cum arată în timp real şaisprezecimile Campionatului Mondial 2026. Update după fiecare meci 5 Fostul fotbalist de la FCSB a recunoscut un adevăr dureros: „Din cauza drogurilor mi-am pierdut cariera” 6 Mesajul lăsat de iranieni în vestiar pentru Donald Trump şi americani
Citește și