Închide meniul
VIDEO

Arabia Saudită – Oman 2-1! Naționala lui Roberto Mancini a câştigat meciul după o fază scandaloasă

Alex Ioniță Publicat: 16 ianuarie 2024, 21:30

Reclamă
Arabia Saudită – Oman 2-1! Naționala lui Roberto Mancini a câştigat meciul după o fază scandaloasă

Supachai Jaided a marcat pentru Thailanda / Profimedia

Arabia Saudită – Oman 2-1! Naționala lui Roberto Mancini a câştigat meciul după o fază scandaloasă. Arbitrul australian Evans a anulat golul iniţial, pentru ca apoi să îl valideze.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Prima partidă de marți a fost cea dintre Thailanda și Kyrgyzstan, scor 2-0. A urmat apoi duelul dintre Arabia Saudită, selecționată pregătită de Roberto Mancini, și Oman. Naţionala lui Mancini a câştigat dramatic partida, cu un gol controversat.  Meciurile de la Cupa Asiei 2023 se văd exclusiv în AntenaPLAY.

VEZI AICI MECIURILE DE LA CUPA ASIEI 2023

Arabia Saudită – Oman 2-1

Min. 90+9: Arabia Saudită – Oman 2-1. Al Bulayhi a marcat la capatul unei faze uluitoare. Arbitrul nu a aşteptat analiza completă şi a dat drumul la joc. Imediat, arbitrul Evans a oprit jocul pentru a valida golul.

Min. 78: Arabia Saudită – Oman 1-1!  Ghareeb  a egalat pentru naţionala lui Roberto Mancini.

Reclamă
Reclamă

Min. 14 în Arabia Saudită – Oman 0-1! Al Yahyaei a deschis scorul din penalty.

Min. 1: A început meciul dintre Arabia Saudită şi Oman.

Fluier final în Thailanda – Kîrghîzstan 2-0! dubla lui Supachai Jaided a decis soarta partidei. 

Reclamă

Min. 49 în Thailanda – Kîrghîzstan 2-0! Supachai a realizat dubla în finalul primei reprize.

Min. 26 în Thailanda – Kîrgîzstan 1-0! Supachai a deschis scorul pentru Thailanda.

Min. 1: A început meciul dintre Thailanda şi Kîrgîzstan de la Cupa Asiei.

Thailanda – Kyrgyzstan (16:30)

Duelul de pe stadionul Abdullah bin Khalifa reprezintă prima partidă pentru cele două echipe naționale, din cadrul acestui turneu final. Echipele naționale din Thailanda și Kyrgyzstan fac parte din Grupa F a competiției, alături de Arabia Saudită și Oman, care se vor duela de la ora 19:30.

Înainte de startul acestui meci, în opinia specialiștilor, principala favorită este Thailanda. Totuși, este de notat faptul că cele două echipe naționale se întâlnesc pentru prima dată în istorie.

Până la Cupa Asiei, Thailanda a jucat un meci amical cu Japonia. Selecționata niponă s-a impus categoric în cadrul acestei partide, cu scorul de 5-0. De cealaltă parte, Kyrgyzstan a câștigat ultimul meci amical jucat, cu scorul de 2-1, în fața naționalei din Vietnam.

Arabia Saudită – Oman (19:30)

Așa cum a fost menționat și anterior, atât Thailanda și Kyrgysztan, cât și Arabia Saudită și Oman, fac parte din Grupa F a Cupei Asiei 2023.

În cadrul acestei partide, în opinia specialiștilor, favorită este selecționata saudită, condusă de italianul Roberto Mancini.

Partida de pe stadionul Khalifa International, din Doha, aduce în teren două reprezentative care s-au duelat, pentru ultima dată, la începutul anului 2023. La momentul respectiv, selecționata din Oman s-a impus cu scorul de 2-1, în cadrul Cupei Națiunilor Golfului.

De asemenea, Oman a ajuns în finala acestei Cupe, pe care a pierdut-o cu naționala din Irak, scor 2-3.

Cotele pentru Cupa Asiei 2023, care se vede exclusiv în AntenaPLAY. Japonia este marea favorită

Potrivit specialiștilor, echipa națională din Japonia este văzută drept marea favorită la câștigarea trofeului. Selecționata niponă a câștigat trofeul pentru ultima dată în anul 2011, după o finală cu Australia, încheiată cu scorul de 1-0, după prelungiri. În lotul actual al Japoniei se află mai mulți jucători care sunt legitimați la echipe importante din Europa. Printre aceștia se numără: Takefusa Kubo (Real Sociedad), Kaoru Mitoma (Brighton) sau Waturo Endo (Liverpool).

De cealaltă parte, o cotă bună pentru câștigarea trofeului are și Coreea de Sud, națională care are în componență adevărate vedete care joacă la echipe mari din Europa, cum ar fi Heung-Min Son (Tottenham) sau Kim Min-jae (Bayern Munchen).

Selecționata sud-coreeană a câștigat primele două ediții ale acestei Cupe, din 1956 și 1960. În acea perioadă formatul competiției era unul diferit. În cadrul Cupei jucau doar 4 echipe naționale, care făceau parte dintr-o singură grupă.

Campioana en-titre, Qatar, care este și țara gazdă, așa cum a fost menționat anterior, este văzută abia a 6-a favorită la ridicarea trofeului. În ediția precedentă, din 2019, națioanala qatareză a învins-o pe Japonia, în finală, cu scorul de 3-1.

Iată toate cotele pentru câștigarea Cupei Asiei din 2023:

  • Japonia – 3
  • Coreea de Sud – 5.5
  • Australia – 7.5
  • Iran – 8
  • Arabia Saudită – 9
  • Qatar – 12
  • Emiratele Arabe Unite – 26
  • Uzbekistan – 29
  • Iraq – 34

Celelalte echipe naționale care fac parte din această competiție au o cotă mai mare de 40 la câștigarea trofeului.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
8:41

Mirel Rădoi și-a anunțat obiectivul, după remiza cu FCSB: „Dacă nu iau titlul atunci, plec”

8:30

Pariul pneurilor în deșert! Concluzia lui Adrian Georgescu după Marele Premiu al Bahrainului

8:19

Gigi Becali a anunțat echipa de start pentru meciul cu CFR Cluj. Cine îl va înlocui pe Daniel Bîrligea

8:17

„L-au ameninţat pe Rădoi” Sorin Cârţu a răbufnit la adresa lui Feşnic, după Craiova – FCSB: „Parcă era un căţel”

1:28

VIDEOLos Angeles Clippers – Golden State Warriors 124-119, după un meci dramatic, cu prelungiri

23:58 13 apr.

Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”

1 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajul 2 Gigi Becali a „distrus” doi jucători, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „N-a contat / N-a câştigat niciun duel” 3 Final „de infarct” în Universitatea Craiova – FCSB! Mora a lovit bara în prelungiri! Oltenii și-au pus mâinile în cap 4 Gigi Becali l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic: „Nu se poate aşa ceva. Nu cred că se va îndrepta” 5 Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă” 6 Lazio – Roma 1-1. Fiorentina – Parma 0-0. Ianis Hagi a marcat cu Aberdeen. Rezultatele zilei
Citește și