Ocazie uluitoare pentru „tricolori” în meciul cu Elveția! Denis Alibec și Nicușor Bancu nu au reușit să îl învingă pe portar

De Alex Ioniță
Publicat: 21.11.2023, 23:18

Ocazie uluitoare pentru tricolori” în meciul cu Elveția

Ocazie uluitoare pentru „tricolori” în meciul cu Elveția

Ocazia României, din minutul 58 / Captură Antena 1

Ocazie uluitoare pentru „tricolori” în meciul cu Elveția! După ce au deschis scorul, jucătorii lui Edi Iordănescu au dat imediat replica și au fost aproape de marcarea golului 2, la nici 10 minute de la reușita lui Denis Alibec.

Partida dintre România și Israel contează pentru utlima etapă din Grupa I a preliminariilor pentru Campionatul European din 2024. Duelul de pe Arena Națională se vede în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY.

Ocazie uluitoare pentru „tricolori” în meciul cu Elveția! Ce s-a întâmplat în minutul 58

La momentul respectiv, Nicolae Stanciu a executat excelent o lovitură liberă și a aruncat balonul în careu. Acolo era Denis Alibec, care a trimis mingea spre poartă, dar execuția acestuia a fost respinsă de portarul elvețian, Mvogo.

Mai apoi, balonul a ajuns la Nicușor Bancu, care a trimis un șut puternic, la colțul scurt. Totuși, același portar a respins excelent mingea și nu i-a lăsat pe jucătorii lui Edi Iordănescu să marcheze golul cu numărul 2.

Cu 8 minute înainte de această fază, Denis Alibec a reușit să dea lovitura. Mai exact, la momentul respectiv, jucătorul echipei naționale a trimis balonul în poarta elvețienilor, cu poarta goală, după o fază în care „tricolorii” au făcut șah mat apărarea selecționatei pregătite de Murat Yakin.

În ceea ce privește prima repriză, elevii lui Edi Iordănescu au avut o singură ocazie importantă, prin Olimpiu Moruțan, care a încercat să trimită balonul în poartă printr-o execuție acrobatică. Totuși, acesta nu a lovit mingea, iar scorul pauzei a fost de 0-0.

Denis Alibec a marcat după o fază superbă în România – Elveţia!

În minutul 50 al meciului, Nicolae Stanciu a centrat pentru Olimpiu Moruţan, acesta a recentrat cu capul pentru Denis Alibec, iar atacantul naţionalei a reluat perfect, cu poarta goală.

La acest scor, România câştigă grupa I a preliminariilor pentru EURO 2024. În acest moment, România încheie preliminariile cu 5 puncte peste Elveţia, locul 2 în grupă, o performanţă uluitoare.

Cei 50.000 de fani ai naţionalei sunt în culmea fericirii după ce Denis Alibec a deschis scorul. Nu ne trebuie decât un egal pentru a termina grupa pe primul loc, dar o victorie ar fi fantastică.

România ar încheie preliminariile cu 22 de puncte, 6 victorii şi 4 egaluri, în timp ce Elveţia ar rămâne cu cele 17 puncte pe care le avea înaintea acestui meci de pe Arena Naţională.

Tot în a doua repriză, în minutul 55, a fost o fază controversată. Florinel Coman a căzut în careu şi s-a cerut penalty pentru România, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

15:29 Fanii fostei echipe a lui Mircea Rednic i-au împiedicat pe jucători să ajungă la stadion! Meciul a fost anulat 15:29 „Rețineți cuvintele mele” Luis Enrique, prima reacție după ce Kylian Mbappe și-a luat adio de la PSG! 14:55 VIDEOYokohama – Al Ain 2-1 a fost în AntenaPLAY. Japonezii au nevoie să nu piardă în retur pentru a cuceri Liga Campionilor Asiei! 14:52 Final de sezon în Liga a 2-a! Unirea Slobozia și Gloria Buzău, promovate direct! Cine mergre la baraj și cine a retrogradat 14:50 FotoCât de frumoasă e şi cu ce se ocupă cea mai rapidă femeie din România! 14:33 UPDATEFCSB – CFR LIVE TEXT, 20:00. Campioana primește trofeul în fața lui Dan Petrescu! „Erupe” Arena Națională! Derby-ul, sold-out! 14:15 „Ghencea e mică” Gheorghe Mustață, ironie la adresa CSA Steaua în ziua în care FCSB primește titlul! 14:00 LIVE VIDEOFIA World Endurance Championship 2024 | Cursa de 6 ore de la Spa-Francorchamps e ACUM în AntenaPLAY! 13:41 FotoCesc Fabregas, acţionar şi antrenor secund la Como, discurs de senzaţie după promovarea în Serie A! Jucătorii au „explodat”! 13:21 George Pușcaș, făcut praf de italieni după Bari – Brescia 2-0! Echipa românului a ajuns la barajul pentru menținerea în Serie B Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire