Anglia – Danemarca 2-1 | Reacţii dure după ce Kane a marcat dintr-un penalty controversat: „Ăsta e penalty? Nu glumiţi, vă rog!” Wenger: „Nu e! Nu înţeleg de ce nu i-au spus arbitrului”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 8.07.2021, 1:01
Actualizat: 8.07.2021, 1:07

Anglia s-a calificat în finală. după un penalty controversat

Acordarea penalty-ului care a decis calificarea Angliei în finala EURO 2020 a stârnit un val de furie pe reţelele de socializare.

Critici dure după ce Anglia a primit penalty

Celebrul jurnalist italian a fost tranşant pe reţelele de socializare: „Niciodată penalty„. Arsene Wenger a reacţionat şi el dur după decizia arbitrului Danny Makkelie.

Nu e penalty. Nu înțeleg de ce persoanele din camera VAR nu i-au cerut arbitrului să se uite la fază„, a spus fostul antrenor al lui Arsenal la beIN Sports.

„No penalty, I don’t understand why VAR has asked the referee to look at it!”
Arsene Wenger has had his say on that England penalty… #beINEURO2020 #ENGDEN #EURO2020
— beIN SPORTS (@beINSPORTS_EN) July 7, 2021

Jeff Stelling, prezentatorul emisiunii Saturday Soccer, a avut şi el o reacţie fermă. „Vreau ca Anglia să câștige, dar acest penalty e o mare glumă chiar și prin ochii unui mare patriot„, a scris şi acesta pe reţelele de socializare.

Lukasz Gikiewicz, fost atacant la FCSB, reacţie dură după ce Anglia a primit penalty

În acest val de critici la adresa arbitrajului din Anglia – Danemarca a intrat şi Lukasz Gikiewicz, fostul atacant al celor de la FCSB. „Ăsta e penalty? Nu glumiți, vă rog„, a fost reacţia acestuia.

This is penalty ?!😱dont joke guys Please …‼️‼️
— Lukasz Gikiewicz (@gikiewiczlukasz) July 7, 2021

Anglia – Danemarca 2-1 (prel.) | Harry Kane a adus calificarea în finala aşteptată 55 de ani

Anglia – Danemarca 2-1 a fost a doua semifinală de la Euro 2020. Englezii au avut nevoie de prelungiri pentru a se impune contra nordicilor.

Anglia şi Danemarca au fost egale după 90 de minute. Nordicii au marcat primii, prin Damsgaard, din lovitură liberă, în minutul 30. Simon Kjaer şi-a dat autogol după doar 9 minute. În prelungiri, Harry Kane a adus victoria, din penalty, în minutul 104. Anglia va juca în ultimul act al unui turneu final după 55 de ani.

Valeriu Iftime, la AS.ro LIVE

Jimmy Greaves a murit
Fotbal extern • 19 sept., 13:34
Doliu uriaș în lumea fotbalului! Un fost campion mondial a decedat. „Nu va mai fi vreunul ca el!”
Barcelona vrea un star de la Manchester City
Fotbal extern • 18 sept., 10:46
Barcelona a pus ochii pe un star de la Manchester City! Pe cine vor să aducă catalanii ca să-l facă uitat pe Lionel Messi
Emma Răducanu a scris istorie la US Open
US Open • 12 sept., 18:16
FOTO
Succesul obţinut de Emma Răducanu la US Open 2021, considerat de englezi cel mai MARE din istorie! Topul uriaş făcut de The Sun şi care e condus de tânăra de 18 ani
Ce înseamnă dacă ai găsit boabe de fasole sau resturi de mâncare la ușă. Polițiștii explică ce poate să însemne acest „semn”
Gestul făcut ultrașii olteni după FC U Craiova – FCSB 0-1! Mesaj categoric pentru Adrian Mititelu Jr. Ce se întâmplă cu postul lui Adrian Mutu
1
0:04 Barcelona – Granada 1-1. Continuă criza la echipa lui Ronald Koeman! Catalanii au egalat în prelungiri 20
sept.
23:53
AS.ro LIVE | Răzvan Stanca este invitatul lui Cătălin Oprișan, de la 10:30! Povești de senzație cu fostul portar de la FCSB
20
sept.
23:38
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | „Penalty şi roşu! A fost clar ca lumina zilei!” Dan Petrescu, atac dur la arbitraje: „Mi se pare ciudat să fim arbitraţi aşa de când am venit eu!” Anunţ despre meciul din Cupa României
20
sept.
23:24
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | Culio, în lacrimi după victoria din derby: „Dedic această victorie soției mele!” Argentinianul, anunţ uriaş: „Voi fi secundul lui Dan Petrescu”
20
sept.
23:21
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | Laurențiu Reghecampf, mesaj dur pentru jucători. „Am jucat slab și fără atitudine! Trebuie să ne trezim”
20
sept.
23:08
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | Oltenii promit răzbunare în Cupa României: „O să jucăm pe viaţă şi pe moarte!” Valerică Găman, în depresie după ce echipa sa a pierdut: „Este frustrant”
20
sept.
22:55
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0. Dan Petrescu a câștigat duelul cu Laurențiu Reghecampf! Andrei Burcă a adus prima victorie a „Bursucului” de la revenire
20
sept.
22:19
„Visez să antrenez o echipă din România! Nu e FCSB!” Marius Croitoru e gata să plece de la Botoşani! Mesaj pentru Iftime
20
sept.
21:59
CFR Cluj – Universitatea Craiova | Andrei Burcă a înscris primul gol din noul mandat al lui Dan Petrescu. „Stâlpul” campioanei s-a bucurat nebunește
20
sept.
21:46
CSA Steaua – Şelimbăr 0-0 | „Am jucat fotbal în repriza a doua!” Daniel Opriţa l-a scos din sărite pe Ion Crăciunescu: „Băi, băiatule!”