Euro 2020 | Caz de COVID-19 în naționala Portugaliei lui Cristiano Ronaldo! Fotbalistul a fost deja înlocuit

Alexandru Ivan Publicat: 13 iunie 2021, 12:21

Comentarii
Euro 2020 | Caz de COVID-19 în naționala Portugaliei lui Cristiano Ronaldo! Fotbalistul a fost deja înlocuit

Caz de COVID-19 în naționala Portugaliei

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

După rezultatul pozitiv de la testul antigen, Joao Cancelo a efectuat și o testare PCR. Rezultul a fost același. Fundașul lui Manchester City a fost înlocuit în lotul Portugaliei de către Diogo Dalot (22 de ani), fotbalistul lui AC Milan.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Joao Cancelo, depistat pozitiv cu Covid-19

În afara lui Cancelo, toți membrii staff-ului și jucătorii Portugaliei au fost negativi. Apărătul dreapta de 27 de ani a fost plasat în izolare.

Joao Cancelo era titularul Portugaliei pe postul de fundaș dreapta. Până acum, acesta a adunat 27 de selecții la națională, reușind să înscrie 5 goluri.

Cum vor funcţiona protocoalele Covid-19 la Euro 2020?

Deja am asistat la o schimbare făcută pentru reducerea potenţialului impact al coronavirusului: UEFA a decis ca fiecare lot să fie format din 26 de jucători în loc de 23 de jucători. Aceasta pentru ca naţiunile participante să aibă suficiente resurse chiar şi în cazul testării pozitive a unor jucători cu coronavirus sau a necesităţii ca unii jucători să stea în izolare dacă au intrat în contact cu persoane infectate.

Reclamă
Reclamă

Există posibilitatea ca meciurile să fie amânate cu cel mult 48 de ore dacă echipele au mai puţin de 13 jucători disponibili şi pentru ca fotbalişti suplimentari să fie chemaţi, dar doar dacă fotbaliştii în carantină sunt “retraşi definitiv” din lotul de 26. Totuşi, dacă o echipă nu se poate prezenta la meci în 48 de ore de la ora programată iniţial, partida nu se va juca şi echipa cu jucători infectaţi va pierde meciul cu 0-3.

UEFA speră că protocoalele existente, constând în “bule” sigure în care să se afle jucătorii, stafurile şi personalul cheie, vor contribui la desfăşurarea competiţiei cu cât mai puţine elemente perturbatoare.

Jucătorii şi stafurile nu vor fi nevoiţi să aibă contact direct cu presa pentru a-şi îndeplini îndatoririle media, pentru a se reduce riscul transmiterii virusului. Conferinţele de presă vor avea loc online, iar zona mixtă va fi una “de la distanţă”, nu convenţională.

Reclamă

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:00

Mourinho s-a decis: cei 4 jucători „de neatins” de la Real Madrid

9:26

Foto„Am divorțat de cea mai frumoasă femeie de pe planetă!” Adevărul a ieșit la iveală abia acum!

9:18

Tavi Popescu a făcut mare scandal la vestiare, după FCSB – Botoşani 3-2. De la ce a pornit totul

8:40

„Cu siguranță e un pas important!” Jucătorul și-a anunțat transferul în străinătate imediat după meciul FCSB – Botoșani

8:38

Gigi Becali nu l-a iertat pe jucătorul de la FCSB după meciul cu Botoşani: „Îşi dă seama că nu e Maradona”

8:29

Avertismentul lui Croitoru pentru FCSB: „Treaba lor, dar n-am văzut echipă mare în istorie să joace așa!”

1 Imaginea anului: puștiul de 18 ani de la Lens, singur pe tunel în timp ce colegii ridicau trofeul deasupra capului 2 Singurul jucător criticat de Gigi Becali după victoria dramatică a FCSB-ului: „Vrea să fie şmecher” 3 Gigi Becali a dat verdictul când l-a văzut pe Tavi Popescu plecând nervos de pe teren! Decizia în cazul lui 4 Cauza morții lui Mircea Marius, nepotul lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani. S-a stins chiar în ziua nunții 5 „E mai bun decât Bîrligea!” Atacantul startului de sezon semnează: 1,5 milioane de euro 6 FCSB – Botoşani 3-2. Roş-albaştrii au trecut pe primul loc! Bîrligea a dat lovitura în prelungiri
Citește și