EURO 2020 | Federico Chiesa, super-gol în Italia-Spania. A găsit traiectoria perfectă! A făcut uitată suferinţa „Squadrei Azzurra” din prima repriză

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 6.07.2021, 23:42
Actualizat: 6.07.2021, 23:42

Federico Chiesa, super-gol în Italia - Spania, meci din semifinalele EURO 2020. Atacantul de 23 de ani a reuşit o execuţie spectaculoasă pe Wembley.

Federico Chiesa, super-gol în Italia - Spania

Profimediaimages

Jucătorul pe care Juventus i-a plătit Fiorentinei 40 de milioane de euro a dat lovitura după o oră de joc. Chiesa a fost autorul unui şut de senzaţie, cu care a deschis scorul.

Federico Chiesa, super-gol în Italia – Spania

Fotbalistul care marcase în prelungirile meciului cu Austria, din optimile de finală, a recidivat cu un gol memorabil. S-a distrat cu fundaşii iberici şi a trimis imparabil, la colţul lung, fără a-i da vreo şansă lui Unai Simon.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL LUI FEDERICO CHIESA!

🇮🇹🇮🇹🇮🇹🇮🇹🇮🇹#ITAESP #EURO2020 pic.twitter.com/eJhVyH8M0G
— EURO 2020 🇫🇷 (@EURO2020FR) July 6, 2021

Italia a avut probleme în primele 45 de minute ale meciului cu Spania

Italia a suferit în prima repriză a meciului cu Spania, din semifinalele EURO 2020. „Squadra Azzurra” nu a putut să îşi facă deloc jocul ofensiv.

Trupa lui Roberto Mancini a fost depăşită la toate capitolele în cele 45 de minute. A avut posesie 39% şi nu a izbutit să trimită niciun şut cadrat. Emmerson a trimis în bară, chiar înainte de pauză, dar acea execuţie nu este considerată a fi pe spaţiul porţii.

A fost pentru prima dată, în ultimele două decenii, când Italia încheie fără şut cadrat prima repriză a unui meci din fazele eliminatorii ale unui turneu final. Nu mai păţise aşa ceva de la un meci cu Franţa, din anul 2000.

0 – The last time Italy had no shot on target in a knock out stage first half of a major tournament was in the EURO final v France in 2000. Suffering.#ITAESP #EURO2020
— OptaPaolo (@OptaPaolo) July 6, 2021

Reprezentativa Italiei a câştigat o singură dată Campionatul European, în 1968. A fost şi singura ediţie în care a jucat finala.

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Italia
Fotbal • 5 sept., 23:43
Preliminarii CM 2022 | Campioana Europei a stabilit un nou record uluitor în Elveţia – Italia. Germania, Polonia şi Spania au făcut spectacol. Rezultatele zilei sunt aici
Italia, campioana Euro 2020
Fotbal • 2 sept., 21:30
Preliminarii CM 2022 | Spania, bătută în Suedia! Regina Europei, Italia s-a încurcat în Bulgaria. Toate rezultatele sunt aici
Finala EURO 2020, de pe Wembley, a fost un eveniment „super-propagator” de Covid-19
Fotbal • 21 aug., 9:42
Finala EURO 2020, de pe Wembley, ar fi fost un eveniment „super-propagator” de Covid-19. Detalii incredibile din Anglia
Un bărbat a prins un aligator imens, dar ceea ce a găsit în stomac l-a lăsat fără cuvinte: „Are în jur de 5.000 de ani”
1
Foto Florin Tănase „a semnat” cel mai tare contract al vieții! Florinel Coman, apariție care l-ar face invidios și pe Ilie Năstase. Cum s-au afișat „perlele” lui Gigi Becali la cununia civilă
12:56 Cristiano Ronaldo este cel mai bine plătit fotbalist din lume. Pe ce loc se află Lionel Messi şi cum arată TOP 10 12:27 Cristiano Ronaldo a prins 32,51 km/h. Iute ca vântul și ca gândul! 12:24 CS Hunedoara – FCSB | „Vrem să câştigăm Cupa României!” Darius Olaru îşi avertizează colegii înaintea meciului cu urmaşii lui Andone şi Lucescu: „Ştim că nivelul lor nu este acela” 11:14 Se anunţe restricţii dure la Australian Open 2022! Simona Halep ar putea să nu participe 10:58 VIDEOHunedoara fierbe înaintea marelui meci cu FCSB! Imagini fabuloase cu fanii hunedoreni: show total cu torţe pe stadion. Temerea lui MM Stoica: „Să dea Dumnezeu să nu fie așa!” 10:28 ULUITOR! Are 50 de copii, este urmărit de Interpol pentru trafic de droguri şi a debutat în fotbalul profesionist la 60 de ani! Imaginile care fac înconjurul planetei 9:54 AS.ro LIVE | Bogdan Win a fost invitatul lui Cătălin Oprişan! Dezvăluiri spectaculoase ale componentului din Naţionala de Fotbal a Artiştilor 9:39 EXCLUSIV AS.ro LIVEPrețul cel bun pentru echipa de pe locul 2 din Liga 1! „Am avut o discuție cu cineva de afară!” Câți bani vrea Valeriu Iftime pe FC Botoșani 9:33 „Am fost dezamăgit de Dan Petrescu! Mi-e dor de Şumudică!” Antrenorul campioanei, pus la zid după scandalul cu „Şumi” şi victoria din derby-ul cu Universitatea Craiova 9:02 Explicaţia unui gest tulburător, pe care l-a văzut toată România: „Acum o lună, a fost împuşcat în cap!”