EURO 2020 | Momente magice pe Arena Naţională! „România, România!” – au scandat fanii în timpul meciului Franţa – Elveţia 3-3 (4-5 d.l.d)

De Antena Sport
Publicat: 29 iunie 2021, 1:28
Actualizat: 29 iunie 2021, 9:01

Momente emoţionante pe Arena Naţională, în timpul meciului colosal dintre Franţa şi Elveţia. În minutul 102 al prelungirilor, spectatorii au scandat "România, România!"

Se pregătește redeschiderea stadioanelor

România şi-a luat la revedere de la EURO cu un meci de gală. Franţa a fost eliminată de Elveţia, în urma unui meci colosal. Un moment plin de emoţie s-a petrecut în tribune. În minutul 102, fanii prezenți în tribunele de pe Arena Naţională au făcut valuri.

Momente magice pe Arena Naţională! „România, România!”

Mai mult, aceştia au scandat secunde bune „România, România!„.

Franţa – Elveţia 3-3 (4-5 d.l.p) | Campioana mondială, eliminată

Campioana mondială Franţa a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale Euro-2020, după ce a fost învinsă, pe Arena Naţională, la loviturile de departajare, de selecţionata Elveţiei, scor 5-4, în optimile competiţiei. La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 3-3.

Pentru Franţa au marcat Karim Benzema ’57, ’59 şi Paul Pogba ’75, iar pentru Elveţia au punctat Haris Seferovic ’15 şi ’81 şi Mario Gavranovic ’90. În minutul 55, elveţianul Ricardo Rodriguez a ratat un penalti.

Elveţienii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 84. La loviturile de departajare pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe, iar Mbappe a ratat.

Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi.

România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European din 2020 pe Arena Naţională: Austria – Macedonia de Nord (13 iunie, scor 3-1), Ucraina – Macedonia de Nord (17 iunie, scor 2-1), Ucraina – Austria (21 iunie, scor 0-1), toate în Grupa C, dar şi partida din optimile de finală Franţa – Elveţia.

La meciul de pe Arena Naţională au fost prezenţi şi preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, dar şi ministrul delegat al Sportului în Franţa, Roxana Mărăcineanu.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

4
iul.
22:25
Gabriel Tamaş, replică virală: „Nici când eram mic nu am băut apă plată!”
4
iul.
22:09
Cristian Tudor Popescu, după ce Simona Halep a „distrus-o” pe Badosa: „S-a plimbat năucită pe teren, aştepta să piardă!”
4
iul.
22:07
Răzvan Lucescu, anunţ şoc! Antrenorul lui PAOK e cu gândul la retragere: „Îmbătrânesc şi mă gândesc serios să mă opresc!”
4
iul.
21:52
VIDEONana Boateng, pregătit înainte de Pyunik – CFR Cluj: „Toţi suntem gata”
4
iul.
21:50
VIDEODan Petrescu, discurs uluitor înainte de Pyunik – CFR Cluj: „Putem să şi pierdem!” „Bursucul” a făcut iar praf fotbalul românesc: „Uităm unde suntem!”
4
iul.
21:39
VideoBănel Nicoliţă, amintiri senzaţionale înainte să facă show la Splash! Dialog fabulos cu fraţii săi: „‘Aruncă-te!’ / ‘Nu, nu mă arunc!'”
4
iul.
21:00
Wimbledon 2022 | Simona Halep, lăudată în presa internaţională după prestaţia stelară cu Paula Badosa! Cifrele uluitoare ale campioanei noastre
4
iul.
20:50
Reacţii fabuloase după ce Simona Halep a „demolat-o” pe Badosa: „Nu s-a chinuit s-o bată!” / „E agresivă, mai bună pe iarbă decât pe zgură!”
4
iul.
20:40
Simona Halep – Amanda Anisimova, în sferturi la Wimbledon 2022. „Simo” conduce la duelurile directe
4
iul.
20:30
Simona Halep vrea să fie din nou „regină” la Wimbledon: „E o plăcere! Terenul este deosebit!”
Bănel Nicoliță, în timpul unui interviu pentru Antena Sport
Echipa naţională • 4 iul., 18:37
Bănel Nicoliță deplânge situaţia de la echipa naţională: „Nu mai avem fotbaliști acum!”
Alte Sporturi • 1 iul., 23:43
România – Italia 13 – 45 | „Stejarii” nu au putut face faţă colosului din Turneul celor Şase Naţiuni
Cu cine se luptă Mihai Leu pentru victorie la Super Rally Târgu Mureș.
Moto • 1 iul., 9:09
Mihai Leu luptă pentru victorie la Super Rally Târgu Mureș, etapă ce are loc sâmbătă