Euro 2020 | Record negativ în Olanda – Cehia 0-2. “Portocala mecanică” s-a făcut de râs! “Tot meciul a fost dificil”

Mihai Ispas Publicat: 27 iunie 2021, 21:47 / Actualizat: 28 iunie 2021, 2:25

Comentarii
Euro 2020 | Record negativ în Olanda – Cehia 0-2. Portocala mecanică” s-a făcut de râs! Tot meciul a fost dificil

Olanda a fost eliminată de Cehia de la Euro 2020

Contra Cehiei, Olanda a avut una dintre cele mai slabe evoluţii din istoria participărilor la turneele finale. De la ediţia din 1980, când a început analizarea duelurilor de la Campionatele Mondiale şi Europene, batavii nu au avut niciodată un meci în care să nu tragă nici măcar un şut pe poartă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Euro 2020 | Record istoric în Olanda – Cehia 0-2

Olandezii veneau după un parcurs excelent în grupe, cu trei victorii: 3-2 cu Ucraina, 2-0 cu Austria şi 3-0 cu Macedonia.

Au însă o scuză. Eliminarea lui De Ligt, încă din minutul 55, după o fază controversată, în care a părut că acesta este împins înainte să comită henţ ca ultim apărător.

Căpitanul Olandei, Georginio Wijnaldum, a oferit prima reacţie după meciul de coşmar de la Euro 2020.

Reclamă
Reclamă

“După eliminare ne-a fost greu să punem presiune. Lucrurile au fost din ce în ce mai dificile. Tot meciul a fost însă dificil. Cumva, nu am reuşit să facem faţă la acel presing pe care l-au făcut. Nu am reuşit să ne creăm spaţii. Am avut câteva şanse în prima repriză, dar nu a fost de ajuns”, a spus noul jucător al lui PSG pentru postul NOS TV, citat de uefa.com.

Cehia – Danemarca, în sferturile Euro 2020

Colegul lui Stanciu de la Slavia Praga, Tomas Holes, în minutul 68, şi Patrik Schick, în minutul 80, au înscris în meciul de la Budapesta. Atacantul lui Leverkusen a ajuns la 4 reuşite la turneul final şi este pe urmele lui Ronaldo, care conduce în topul golgheterilor, cu 5 goluri.

Cehia va juca în sferturile finală cu Danemarca, la Baku, pe 3 iulie. Este o reeditare a meciului de la Euro 2004, care a avut loc tot în sferturi.

Reclamă

Cehii s-au impus atunci cu 3-0. De la acel meci nu mai marcase Cehia în fazele eliminatorii de la Euro!

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:48

Mircea Lucescu a luat o decizie importantă! Cine va fi rezerva lui Nicușor Bancu la barajul României cu Turcia

16:42

EXCLUSIVIoan Andone nu se teme înainte de Turcia – România! Ce trebuie să facă tricolorii în faţa vedetei lui Real: “Putem să-l anihilăm”

16:08

Ce transfer ratează Gigi Becali la FCSB: “E netransferabil”

16:06

Florin Prunea, semn de întrebare după venirea lui Mirel Rădoi la FCSB: “Asta mă miră pe mine”

14:05

Ottawa Senators – Montreal Canadiens 2-3

13:59

“Impostorii lui Manchester City au fost distruşi de Valverde şi Real Madrid”. Presa din Anglia a făcut-o praf pe City

1 S-a supărat şi a plecat de la FCSB! Mihai Stoica a confirmat: “Am semnat încetarea contractului” 2 Gică Popescu ştie cine îl poate învinge pe Răzvan Burleanu în lupta pentru şefia FRF: “Unul singur” 3 Ce fost jucător de la Rapid a adus Mirel Rădoi la FCSB. A dat echipa în judecată, după şapte sezoane bifate în Giuleşti 4 Liber la FCSB! Ce anunţ face Iuliu Mureșan despre transferul lui Matei Ilie 5 Rapid vrea să transfere atacantul momentului din Liga 1! Şi FCSB s-a interesat de el 6 Gigi Becali a rostit trei nume: Băluță, Cicâldău şi Macalou! “Am făcut ce am vrut eu…”
Citește și