Euro 2020 | Record negativ în Olanda – Cehia 0-2. „Portocala mecanică” s-a făcut de râs! „Tot meciul a fost dificil”

Mihai Ispas Publicat: 27 iunie 2021, 21:47 / Actualizat: 28 iunie 2021, 2:25

Olanda a fost eliminată de Cehia de la Euro 2020

• Olanda, eliminată de la Euro
  • Ce explicaţii a dat căpitanul batavilor

Contra Cehiei, Olanda a avut una dintre cele mai slabe evoluţii din istoria participărilor la turneele finale. De la ediţia din 1980, când a început analizarea duelurilor de la Campionatele Mondiale şi Europene, batavii nu au avut niciodată un meci în care să nu tragă nici măcar un şut pe poartă.

Euro 2020 | Record istoric în Olanda – Cehia 0-2

Olandezii veneau după un parcurs excelent în grupe, cu trei victorii: 3-2 cu Ucraina, 2-0 cu Austria şi 3-0 cu Macedonia.

Au însă o scuză. Eliminarea lui De Ligt, încă din minutul 55, după o fază controversată, în care a părut că acesta este împins înainte să comită henţ ca ultim apărător.

Căpitanul Olandei, Georginio Wijnaldum, a oferit prima reacţie după meciul de coşmar de la Euro 2020.

„După eliminare ne-a fost greu să punem presiune. Lucrurile au fost din ce în ce mai dificile. Tot meciul a fost însă dificil. Cumva, nu am reuşit să facem faţă la acel presing pe care l-au făcut. Nu am reuşit să ne creăm spaţii. Am avut câteva şanse în prima repriză, dar nu a fost de ajuns”, a spus noul jucător al lui PSG pentru postul NOS TV, citat de uefa.com.

Cehia – Danemarca, în sferturile Euro 2020

Colegul lui Stanciu de la Slavia Praga, Tomas Holes, în minutul 68, şi Patrik Schick, în minutul 80, au înscris în meciul de la Budapesta. Atacantul lui Leverkusen a ajuns la 4 reuşite la turneul final şi este pe urmele lui Ronaldo, care conduce în topul golgheterilor, cu 5 goluri.

Cehia va juca în sferturile finală cu Danemarca, la Baku, pe 3 iulie. Este o reeditare a meciului de la Euro 2004, care a avut loc tot în sferturi.

Cehii s-au impus atunci cu 3-0. De la acel meci nu mai marcase Cehia în fazele eliminatorii de la Euro!

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

23:01 FotoHoraţiu Moldovan şi-a făcut publică relaţia cu fosta iubită a lui Dragoş Nedelcu! Primele imagini cu cei doi sărutându-se! 23:01 Viorel Moldovan, sfat preţios pentru jucătorul pus la zid de Edi Iordănescu: „La muncă, copile! Trece trenul pe lângă tine” 22:16 VideoCampioana europeană Mihaela Cambei e gata să dea lovitura la Cupa Mondială de haltere, LIVE în AntenaPLAY! Cum se pregăteşte 22:15 Reacţia lui Edi Iordănescu după ce Gică Hagi l-a lăudat pe Ianis Hagi şi a dat de înţeles că trebuie să fie la EURO 2024 21:50 Eliza Samara – Wang Yidi (vineri, 07:30, AntenaPLAY), duel pentru sferturile de finală de la WTT Champions Incheon 2024 21:37 VideoAlimentele care le dau energie „tricolorilor” din naţionalele de tineret ale României! Puştii le recomandă tuturor românilor 21:29 Cum a trăit Toto Wolff momentul în care Lewis Hamilton i-a spus că pleacă la Ferrari: „Cred că a fost dificil pentru el” 20:30 Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune! 19:54 Englezii nu îi dau României nicio şansă la EURO 2024! Verdict dur pentru grupa „tricolorilor” 19:11 CSM Bucureşti – Dunărea Brăila 35-35! „Thriller” în Liga Naţională de handbal! Brăilencele au reuşit o revenire de senzaţie Vezi toate știrile
Spania - Olanda 7-8, în AntenaPLAY
Alte sporturi • 13 ian., 22:20
Spania – Olanda 7-8, în AntenaPLAY! Olanda a câştigat Campionatul European de polo feminin. A răpus campioana en-titre!
Cristina Neagu, chinuită de amintiri după retragerea de la națională
Handbal • 13 dec., 11:32
Cristina Neagu, chinuită de amintiri după retragerea de la națională: „Și acum mai am coșmaruri de atunci!”
Handbal • 7 dec., 10:00
Norvegia, Franţa, Spania şi Olanda, paşi mari spre sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin
Jaroslav Silhavy, fostul selecţioner al Cehiei, în timpul meciului cu Moldova
Preliminarii EURO 2024 • 21 nov., 9:44
A calificat echipa la EURO 2024 şi şi-a anunţat demisia după câteva minute: „Nu m-am putut înţelege nici măcar pe mine”
Ucraina - Italia 0-0, Cehia - Moldova 3-0
Preliminarii EURO 2024 • 20 nov., 23:40
Ucraina – Italia 0-0, Cehia – Moldova 3-0! Campioana en-titre s-a calificat la EURO 2024. Vis spulberat pentru moldoveni