Euro 2020 | Record negativ în Olanda – Cehia 0-2. „Portocala mecanică” s-a făcut de râs! „Tot meciul a fost dificil”

De Mihai Ispas
Publicat: 27 iunie 2021, 21:47
Actualizat: 28 iunie 2021, 2:25

Olanda a fost eliminată de la Euro 2020, după ce a fost învinsă cu 2-0 de Cehia. Batavii nu au tras nici măcar un şut pe poartă!

Olanda, eliminată de Cehia de la Euro 2020

Contra Cehiei, Olanda a avut una dintre cele mai slabe evoluţii din istoria participărilor la turneele finale. De la ediţia din 1980, când a început analizarea duelurilor de la Campionatele Mondiale şi Europene, batavii nu au avut niciodată un meci în care să nu tragă nici măcar un şut pe poartă.

0 – For the first time since all Euro and World Cup games are analysed (1980), the Netherlands have failed to record a single shot on target in a tournament game. Extinguished. #NED #CZE #NEDCZE #Euro2020 pic.twitter.com/6nH4JdFRC9
— OptaJohan (@OptaJohan) June 27, 2021

Euro 2020 | Record istoric în Olanda – Cehia 0-2

Olandezii veneau după un parcurs excelent în grupe, cu trei victorii: 3-2 cu Ucraina, 2-0 cu Austria şi 3-0 cu Macedonia.

Au însă o scuză. Eliminarea lui De Ligt, încă din minutul 55, după o fază controversată, în care a părut că acesta este împins înainte să comită henţ ca ultim apărător.

Căpitanul Olandei, Georginio Wijnaldum, a oferit prima reacţie după meciul de coşmar de la Euro 2020.

„După eliminare ne-a fost greu să punem presiune. Lucrurile au fost din ce în ce mai dificile. Tot meciul a fost însă dificil. Cumva, nu am reuşit să facem faţă la acel presing pe care l-au făcut. Nu am reuşit să ne creăm spaţii. Am avut câteva şanse în prima repriză, dar nu a fost de ajuns”, a spus noul jucător al lui PSG pentru postul NOS TV, citat de uefa.com.

Cehia – Danemarca, în sferturile Euro 2020

Colegul lui Stanciu de la Slavia Praga, Tomas Holes, în minutul 68, şi Patrik Schick, în minutul 80, au înscris în meciul de la Budapesta. Atacantul lui Leverkusen a ajuns la 4 reuşite la turneul final şi este pe urmele lui Ronaldo, care conduce în topul golgheterilor, cu 5 goluri.

Cehia va juca în sferturile finală cu Danemarca, la Baku, pe 3 iulie. Este o reeditare a meciului de la Euro 2004, care a avut loc tot în sferturi.

Cehii s-au impus atunci cu 3-0. De la acel meci nu mai marcase Cehia în fazele eliminatorii de la Euro!

Hello Chef sezonul 2. Roxana Blenche și Maria Popovici prepară clătite speciale

Louis van Gaal
Fotbal extern • 15 nov., 18:34
Louis van Gaal face orice pentru a fi alături de jucători. Selecționerul Olandei dă indicații dintr-o mașină de golf după ce a suferit un accident. Imagini inedite
Christian Eriksen
Fotbal extern • 4 nov., 13:28
Inter îl dă la schimb pe Christian Eriksen. Cu cine negociază campioana Italiei pentru a scăpa de salariul uriaș al danezului
Preliminariile CM 2022
Fotbal extern • 8 oct., 23:45
Preliminarii CM 2022 | Islanda – Armenia 1-1, meci de foc în grupa României! Macedonia de Nord, show în Liechtenstein. Rezultatele serii sunt AICI
Anamaria Prodan, goală pe internet. Ce reacție a avut și cum explică apariția pozelor
11:10 „Vorbim de acelaşi antrenor: Gigi Becali!” Autoritatea lui Toni Petrea la FCSB după victoriile cu Botoşani şi Universitatea Craiova, ironizată: „Nu s-a schimbat nimic!” 10:45 Balonul de Aur 2021 | „Messi cel mai bun fotbalist care a existat vreodată, dar nu a meritat să câştige anul acesta!” Verdictul lui Dan Petrescu 10:25 AS.ro LIVE | Daniel Isăilă a fost invitatul lui Cătălin Oprişan! Fostul selecţioner al României U21 vine cu dezvăluiri inedite din carieră 10:02 „Rămâne acea ruşine de penalty!” Gică Hagi, scos din minţi după Gaz Metan – Farul 1-1: „Cine sunteţi dumneavoastră?” 9:44 Balonul de Aur 2021 | Mesajul legendarului Pele după ce Lionel Messi a câștigat Balonul de Aur 9:06 Mihai Stoica, replică tăioasă pentru Nicolae Dică: „Băi, omule! Ai 20 de ani de fotbal, dar uiţi repede!” Ce l-a iritat pe managerul general de la FCSB 9:02 Balonul de Aur 2021 | Iker Casillas, atac dur la adresa France Football! ”Îmi este greu să mai cred în premiile fotbalistice. Nu e chiar atât de greu! Alții fac să fie greu!” 8:36 Balonul de Aur 2021 | Prima reacție a lui Robert Lewandowski după ce a pierdut trofeul în fața lui Lionel Messi 8:23 Noul pariu al lui Becali: „Îl văd la echipa națională!” Jucătorul care l-a impresionat pe finanțatorul FCSB 8:14 România rămâne fără selecționer! Contractul lui Mirel Rădoi expiră azi. Variantele rămase pentru Răzvan Burleanu