EURO 2020 | Spania a eliminat Elveţia după un meci de infarct. Ibericii au rupt „blestemul” loviturilor de la 11 metri. Sommer, aproape să reuşească imposibilul!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 2.07.2021, 22:11

pania a eliminat Elveţia după un meci de infarct

Profimediaimages

Elveţienii nu au mai putut să repete performanţa obţinută pe Arena Naţională, când au învins-o de la punctul pe var pe campioana mondială, Franţa. Au avut o şansă uriaşă să îşi asigure prima prezenţă din istorie în careul de aşi al unui turneu final.

Spania a eliminat Elveţia după un meci de infarct

Multipla campioană europeană a tremurat serios pentru victorie. A început cum nu se putea mai rău seria loviturilor de departajare. Sergio Busquets a fost primul care şi-a asumat responsabilitatea şi a trimis în bară. A fost al 6-lea penalty la rând ratat de iberici. Gerard Moreno şi Alvaro Morata mai gafaseră la EURO 2020.

După ce Olmo l-a învins pe Sommer, a venit rândul lui Rodri să nu poată înscrie de la 11 metri. Din fericire pentru fanii La Roja, a urmat o serie catastrofală a adversarilor. Schar, Akanji şi Vargas au ratat şi starurile Spaniei au declanşat fiesta.

Erou la Bucureşti, Yann Sommer a fost aproape să scrie din nou istorie. În decursul celor 120 de minute, goalkeeper-ul de 32 de ani a scos toate cele 10 şuturi trimise de spanioli pe spaţiul porţii. Nimeni nu a mai reuşit o asemenea performanţă la EURO 2020. După primele opt parade stabilise un record la acest turneu final.

Franţa – Elveţia 3-3 (4-5 d.l.d) | Trupa lui Vladimir Petkovic eliminase campioana mondială

Campioana mondială Franţa a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale Euro-2020, după ce a fost învinsă, pe Arena Naţională, la loviturile de departajare, de selecţionata Elveţiei, scor 5-4, în optimile competiţiei. La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 3-3.

Pentru Franţa au marcat Karim Benzema ’57, ’59 şi Paul Pogba ’75, iar pentru Elveţia au punctat Haris Seferovic ’15 şi ’81 şi Mario Gavranovic ’90. În minutul 55, elveţianul Ricardo Rodriguez a ratat un penalty.

Elveţienii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 84. La loviturile de departajare pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe, iar Mbappe a ratat.

Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi.

18:22 „A fost atât de stupid..” Ianis Hagi pleacă de la Rangers! Scoțienii au făcut anunțul momentului despre „Prinț” 18:03 VIDEOEduard Ionescu și Ioana Sîngeorzan au ratat calificarea pe tabloul principal de la Saudi Smash! Meciurile au fost în AntenaPLAY 17:55 Ronnie O`Sullivan şi-a ales favoritul la câştigarea Campionatului Mondial de snooker, după ce a fost eliminat încă din sferturi 17:48 Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund după 12 ani! Fabrizio Romano a făcut anunțul care zguduie Bundesliga 17:44 Mesajul lui Dan Petrescu pentru FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a câştigat titlul. „Bursucul”, şocat de rapidişti 17:28 „Se întoarce Alex Chipciu la FCSB?” Mihai Stoica a dat răspunsul pe loc! Dezvăluire sinceră despre negocieri 17:00 Farul – Sepsi LIVE TEXT (20:00). Gică Hagi luptă pentru locul 2 din play-off! Echipele probabile 16:50 Programul complet al F1 Academy™ de la Miami! Prima sesiune de antrenamente a fost live video în AntenaPLAY 16:46 FotoCât de frumoasă este fiica lui Ionuţ Chirilă. Imagini rare cu Ana 16:36 Foto„Avem potențial!” Roberto Gliga, prima reacție după România – Coreea de Sud 3-2! A vorbit după ce a fost „atacat” cu ciocolată Vezi toate știrile