EURO 2020 | Spania a eliminat Elveţia după un meci de infarct. Ibericii au rupt „blestemul” loviturilor de la 11 metri. Sommer, aproape să reuşească imposibilul!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 2 iulie 2021, 22:11

Spania a eliminat Elveţia după un meci de infarct. A fost 1-1 după 120 de minute, iar reprezentativa pregătită de Luis Enrique a obţinut calificarea după lovituri de departajare.

pania a eliminat Elveţia după un meci de infarct

Profimediaimages

Elveţienii nu au mai putut să repete performanţa obţinută pe Arena Naţională, când au învins-o de la punctul pe var pe campioana mondială, Franţa. Au avut o şansă uriaşă să îşi asigure prima prezenţă din istorie în careul de aşi al unui turneu final.

Spania a eliminat Elveţia după un meci de infarct

Multipla campioană europeană a tremurat serios pentru victorie. A început cum nu se putea mai rău seria loviturilor de departajare. Sergio Busquets a fost primul care şi-a asumat responsabilitatea şi a trimis în bară. A fost al 6-lea penalty la rând ratat de iberici. Gerard Moreno şi Alvaro Morata mai gafaseră la EURO 2020.

După ce Olmo l-a învins pe Sommer, a venit rândul lui Rodri să nu poată înscrie de la 11 metri. Din fericire pentru fanii La Roja, a urmat o serie catastrofală a adversarilor. Schar, Akanji şi Vargas au ratat şi starurile Spaniei au declanşat fiesta.

Erou la Bucureşti, Yann Sommer a fost aproape să scrie din nou istorie. În decursul celor 120 de minute, goalkeeper-ul de 32 de ani a scos toate cele 10 şuturi trimise de spanioli pe spaţiul porţii. Nimeni nu a mai reuşit o asemenea performanţă la EURO 2020. După primele opt parade stabilise un record la acest turneu final.

8 – Switzerland’s Yann Sommer has already made 8 saves in this game – more than any other goalkeeper in a single game of the #EURO2020. Backup. #SUIESP #SUI pic.twitter.com/B8EygPdkwr
— OptaFranz (@OptaFranz) July 2, 2021

Franţa – Elveţia 3-3 (4-5 d.l.d) | Trupa lui Vladimir Petkovic eliminase campioana mondială

Campioana mondială Franţa a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale Euro-2020, după ce a fost învinsă, pe Arena Naţională, la loviturile de departajare, de selecţionata Elveţiei, scor 5-4, în optimile competiţiei. La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 3-3.

Pentru Franţa au marcat Karim Benzema ’57, ’59 şi Paul Pogba ’75, iar pentru Elveţia au punctat Haris Seferovic ’15 şi ’81 şi Mario Gavranovic ’90. În minutul 55, elveţianul Ricardo Rodriguez a ratat un penalty.

Elveţienii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 84. La loviturile de departajare pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe, iar Mbappe a ratat.

Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi.

12:40 UPDATESorana Cîrstea, în turul 2 de la Roland Garros, după 6-3, 6-3 cu Tatjana Maria! Prima româncă în runda a doua 12:15 Sassuolo – Milan şi Inter – Sampdoria LIVE SCORE (19:00). Rossonerii, la un egal de primul Scudetto după 11 ani 11:42 Ionuţ Radu pleacă de la Inter! Decizia luată de nerazzurri care nu îi mai dă nicio şansă românului 11:25 Edi Iordănescu îl aduce pe Ştefan Târnovanu la naţionala României. Convocare surpriză pentru portarul lui FCSB. Hai, România! În fiecare zi 10:57 Imagini incredibile cu Mayweather în meciul din această dimineață. I-a luat placa fetei de ring 10:25 FotoAngel Di Maria s-a despărţit în lacrimi de PSG! Imagini memorabile în faţa fanilor 10:04 FotoCristi Borcea le plăteşte o pensie alimentară uriaşă fostelor soţii. Câţi bani scoate din buzunar, lună de lună, omul de afaceri 9:38 Ce variante are Real Madrid după refuzul lui Kylian Mbappe. Cum ar putea arăta atacul „galacticilor” în sezonul viitor 9:37 Dinamo a rămas la Cluj din cauza fanilor! La ce oră au plecat jucătorii de la Cluj Arena 9:14 Gabriel Torje, dialog incendiar cu ultraşii lui Dinamo: „Mi-am luat bastoane, mi-am luat gaze, pentru ce?”

Petre Grigoraş, la AS.ro LIVE

Un fost campion mondial, jefuit în propria casă
Extra • 27 apr., 17:19
Un fost campion mondial, jefuit în propria casă! Hoţii i-au furat bunuri în valoare de un milion de euro
Rivalitatea dintre Gerard Pique și Sergio Ramos, dusă la un alt nivel
Fotbal extern • 20 apr., 17:07
Rivalitatea dintre Gerard Pique și Sergio Ramos, dusă la un alt nivel! Cum a încercat vedeta Barcelonei să îşi „îngroape” conaţionalul
Ivan Rakitic este mijlocașul celor de la Sevilla
Fotbal extern • 4 apr., 13:26
Ivan Rakitic a dat totul pe teren… inclusiv hainele! Starul Sevillei a rămas în boxeri, la finalul meciului cu Barcelona. Ce s-a întâmplat