Euro 2020 | Ţara Galilor – Danemarca 0-4. Prima echipă calificată în sferturi. Nordicii au făcut show la Amsterdam. Bale pleacă acasă

Publicat: 26.06.2021, 20:55

Ţara Galilor - Danemarca, primul duel din optimile Euro 2020

Danemarca a învins-o cu 4-0 pe Ţara Galilor în optimimile de finală de la Euro 2020. Kasper Dolberg a reuşit dubla în minutele 27 şi 48.

Nordicii s-au dezlănţuit pe final. Joakim Maehle, în minutul 88, şi Braithwaite, în minutul 90+6, au stabilit scorul final.

Ovidiu Haţegan a fost arbitrul de rezervă. Danemarca va juca în sferturi pe 3 iulie, la Baku. O va înfrunta pe învingătoarea dintre Olanda şi Cehia.

LIVE SCORE Țara Galilor – Danemarca 0-4

Update: GOOOL Danemarca! Nordicii au stabilit scorul final cu o reuşită a lui Braithwaite, în al şaselea minut al prelungirilor, după consultarea VAR.

Update: Intrat în minutul 59, Harry Wilson a văzut cartonaşul roşu în minutul 90.

Update: GOOOL Danemarca! Maehle a marcat pentru 3-0 în minutul 88.

Update: Kapser Goalberg a devenit porecla danezului care a reuşit dubla în optimi la Euro 2020.

Update: Ajax l-a felicitat pe fostul ei jucător.

Update: GOOOL Danemarca! Dolberg face dubla în minutul 48, după o minge primită în centrul careului de la tânărul de 20 de ani, Neco Williams. Bale a protestat vehement. Faza de atac a pornit după un fault solicitat de galezi.

Update: Danezii sunt în avantaj după primele 45 de minute.

Update: GOOOL Danemarca! Dolberg a şutat excelent de la 17 metri, în minutul 27. A fost primul şut pe poartă al danezilor.

Update: Ocazie Ţara Galilor! Bale a şutat puţin pe lângă poartă de la marginea careului! Au fost nevoie de 9 minute pentru prima mare ocazie.

Update: A început meciul de la Amsterdam.

Update: Christian Eriksen a fost omagiat înainte de startul partidei de la Amsterdam. Bale a dăruit un tricou înrămat cu numele lui Eriksen.

Update: Tribunele sunt colorate în alb şi roşu la Amsterdam. Aceste culori sunt prezente pe drapelul ambelor ţări.

Update: Avem echipele de start aliniate de Ţara Galilor şi Danemarca.

Țara Galilor (4-2-3-1): Ward – Roberts, Mepham, Rodon, Davies – Morrell, Allen – James, Ramsey, Bale – Moore; Selecționer: Robert Page

Danemarca (3-4-3): Schmeichel – Christensen, Kjaer, Vestergaard – Stryger, Hojbjerg, Delaney, Maehle – Damsgaard, Dolberg, Braithwaite; Selecționer: Kasper Hjulmand

Ştirea iniţială

Țara Galilor – Danemarca se va juca pe „Johan Cruyff Arena” din Amsterdam, iar la meci vor asista aproximativ 16.000 de suporteri. Ambele echipe au trecut cu mari emoții de faza grupelor.

Țara Galilor – Danemarca, primul meci din optimile Euro 2020

Țara Galilor a făcut partea din grupa A, alături de Italia, Elveția și Turcia. Galezii au remizat împotriva elvețienilor, au pierdut cu italienii, dar i-au învins pe turci. Cu 4 puncte adunate, naționala lui Gareth Bale s-a clasat pe locul al doilea.

De cealaltă parte, Danemarca a început dramatic acest turneu final. Christian Eriksen a fost la un pas de tragedie în meciul din prima etapă împotriva Finlandei. Fără să mai poată să se concetreze la fotbal după momentele dramatice, danezii au pierdut la limită, 0-1.

A urmat apoi meciul împotriva Belgiei, una dintre principalele favorite la trofeu. Deși au condus cu 1-0, nordicii au fost învinși cu 2-1, după o prestație magistrală din partea lui Kevin De Bruyne.

Danemarca s-a calificat datorită evoluției eroice din ultima etapă din grupe, 4-1 cu Rusia. Grație golaverajului mai bun, danezii s-au clasat pe locul al doilea.

Danemarca și Țara Galilor nu s-au mai întâlnit într-un meci oficial din 2018, când dădeau piept în Liga Națiunilor. Atunci, danezii câștigau ambele confruntări, 2-0 „acasă” și 2-1 în Marea Britanie.

Echipele probabile

Țara Galilor: Ward – Roberts, Mepham, Rodon, Davies – James, Ramsey, Allen, Morrell, Bale – Moore
Selecționer: Robert Page

Danemarca: Schmeichel – Christensen, Kjaer, Vestergaard – Wass, Hojbjerg, Delaney, Maehle – Braithwaite, Damsgaard – Poulsen
Selecționer: Kasper Hjulmand

22:36 Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi” 22:08 Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY 22:04 Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile” 21:48 Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului 21:29 Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A! 21:04 Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma! 21:00 VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj 20:51 Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România 20:32 FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români! 20:11 Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev Vezi toate știrile