Olanda – Ucraina 3-2. Meci colosal la Amsterdam! Ucraina a marcat două goluri în 4 minute, dar a pierdut dramatic. Yarmolenko a reuşit o „bijuterie” de gol

Alexandru Ivan Publicat: 13 iunie 2021, 23:50

Olanda – Ucraina 3-2. Meci colosal la Amsterdam! Ucraina a marcat două goluri în 4 minute, dar a pierdut dramatic. Yarmolenko a reuşit o „bijuterie de gol

Olanda - Austria

Olanda – Ucraina a fost un adevărat thriller. „Portocala mecanică” a învins naţionala lui Shevchenko, la capătul unui meci în care s-au marcat cinci goluri, cele mai multe de până acum de la Euro 2020. După o primă repriză în care nu s-a marcat niciun gol, toate reuşitele au venit în a doua jumătate a meciului.

Georginio Wijnaldum, noul star al lui PSG, a deschis scorul, în minutul 52. Wout Weghorst a majorat avantajul gazdelor, după doar 6 minute.

Nebunia a început în minutul 75. Yarmolenko a reuşit o „bijuterie” de gol, care i-a readus pe oaspeţi în joc. Roman Yaremchuk i-a lăsat mască pe olandezi, după ce a adus egalarea, în minutul 79.

Fundaşul Denzel Dumfries a adus victoria Olandei, în minutul 85, după o gafă a portarului Georgi Bushchan.

Olanda – Ucraina 3-2

Min. 90: Fluier final la Amsterdam! Olanda a câştigat confruntarea cu scorul de 3-2.

Min. 85: GOOOL Olanda! Denzel Dumfries a readus „Portocala Mecanică” în avantaj, după o gafă a portarului Georgi Bushchan.

Min. 79: GOOOL Ucraina! Oaspeţii au egalat prin Roman Yaremchuk.

Min. 75: GOOOL Ucraina! Andriy Yarmolenko i-a readus pe oaspeţi în joc cu o execuţie fabuloasă care poate candida pentru cel mai frumos gol de la Euro 2020.

Min. 59: GOOOL Olanda! Wout Weghorst a majorat avantajul gazdelor.

Min. 52: GOOOL Olanda! Georginio Wijnaldum a deschis scorul la Amsterdam. Mijlocaşul a marcat 15 goluri în ultimele 26 de apariţii pentru naţionala Olandei.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: S-a încheiat prima repriză!

Min. 39: Ocazie uriaşă Olanda! Georginio Wijnaldum a tras de la marginea careului, însă Bushchan a avut un reflex uluitor şi a reuşit să respingă în ultima clipă.

Min. 28: Ucrainenii au cerut penalty! Yarmolenko a căzut în careu.

Min. 2: Ocazie Olanda! Depay a luat o cursă pe cont propriu și a șutat, dar portarul a reținut.

Min. 1: A început meciul!

Olanda: Stelekenburg – Dumfries, Timber, De Vrij, Blind, Van Aanholt – De Roon, Winlaldum, F. De Jong – Weghorst, Depay
Selecționer: Frank de Boer

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Matviienko, Mykolenko – Zinchenko, Sydorchuk, Malinovsky – Yarmolenko, Yaremchuk, Zubkov
Selecționer: Andriy Shevchenko

Olanda – Ucraina se va juca pe „Johan Crujff Arena” din Amsterdam. Primul meci al zilei din cadrul grupei C este Austria – Macedonia de Nord (19:00) și va avea loc pe Arena Națională.

Olanda este la primul turneu final după pauză de 7 ani, după ce a ratat participarea la Euro 2016 și la Mondialul din 2018. De cealaltă parte, ultimul turneu final al Ucrainei a fost Euro 2016.

Este pentru prima dată când aceste echipe se întâlnesc într-un meci direct.

Ucraina s-a calificat la Euro după ce a terminat neînvinsă într-o grupă cu campioana europeană en-titre, Portugalia. Olanda a terminat pe locul al doilea într-o grupă cu fosta campioană mondială, Germania.

Lotul Olandei pentru Euro 2020

Portari: Marco Bizot (AZ), Tim Krul (Norwich), Maarten Stekelenburg (Ajax)

Fundaşi: Nathan Aké (Manchester City), Daley Blind (Ajax), Matthijs de Ligt (Juventus), Stefan de Vrij (Inter Milan), Denzel Dumfries (PSV), Patrick van Aanholt (Crystal Palace), Joël Veltman (Brighton), Owen Wijndal (AZ)

Mijlocaşi: Frenkie de Jong (Barcelona), Marten de Roon (Atalanta), Ryan Gravenberch (Ajax), Davy Klaassen (Ajax), Teun Koopmeiners (AZ), Quincy Promes (Spartak Moskva), Jurriën Timber (Ajax), Georginio Wijnaldum (Liverpool)

Atacanţi: Steven Berghuis (Feyenoord), Luuk de Jong (Sevilla), Memphis Depay (Lyon), Cody Gakpo (PSV), Donyell Malen (PSV Eindhoven), Wout Weghorst (Wolfsburg)

Lotul Ucrainei pentru Euro 2020

Portari: Georgiy Bushchan (Dynamo Kyiv), Andriy Pyatov (Shakhtar Donetsk), Anatolii Trubin (Shakhtar Donetsk)

Fundaşi: Oleksandr Karavaev (Dynamo Kyiv), Serhiy Kryvtsov (Shakhtar Donetsk), Mykola Matviyenko (Shakhtar Donetsk), Vitaliy Mykolenko (Dynamo Kyiv), Denys Popov (Dynamo Kyiv), Eduard Sobol (Club Brugge), Oleksandr Tymchyk (Dynamo Kyiv), Illia Zabarnyi (Dynamo Kyiv), Oleksandr Zinchenko (Manchester City)

Mijlocaşi: Roman Bezus (Gent), Yevhen Makarenko (Kortrijk), Ruslan Malinovskyi (Atalanta), Marlos (Shakhtar Donetsk), Mykola Shaparenko (Dynamo Kyiv), Taras Stepanenko (Shakhtar Donetsk), Heorhii Sudakov (Shakhtar Donetsk), Serhiy Sydorchuk (Dynamo Kyiv), Viktor Tsygankov (Dynamo Kyiv)

Atacanţi: Artem Besedin (Dynamo Kyiv), Artem Dovbyk (Dnipro-1), Roman Yaremchuk (Gent), Andriy Yarmolenko (West Ham), Oleksandr Zubkov (Ferencváros)

15:31 Ebru Bolat s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! Va reprezenta România la iahting! 15:22 „Toată lumea așteaptă titlul!” Elias Charalambous, declarație în forță înainte de FCSB – Farul! 14:50 FRF a anunțat ce echipe au primit licența pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara 14:41 Reacția lui Gigi Becali, după ce a aflat că Risto Radunovic e pe lista lui CFR Cluj! Mesaj direct pentru vedeta de la FCSB 14:17 QPR – Leeds LIVE VIDEO în AntenaPLAY (22:00). Continuă lupta incendiară pentru promovarea în Premier Leauge! Echipele probabile 14:07 NEWS ALERTDaniel Niculae, urmărit penal în dosarul materialelor pirotehnice 13:47 Mircea Lucescu, Ion Ţiriac şi Nicolae Badea, super-proiect la unicul Dinamo: „Au avut o întâlnire cei trei” 13:30 „Să vină targa, să mă ia!” Romario, declarație fabuloasă după ce s-a antrenat pentru prima dată în 16 ani! 13:15 „Nu sunt idiot!” Cum poate pica transferul lui Florinel Coman în Qatar. Anunțul făcut de Gigi Becali 12:39 Gigi Becali, anunțul momentului despre situația lui Florinel Coman! Noi detalii despre accidentarea lui „Mbappe” Vezi toate știrile