Italia a obținut 34 de milioane de euro, după ce a câştigat EURO 2020! Şi englezii vor încasa zeci de milioane de euro

Antena Sport Publicat: 12 iulie 2021, 12:05 / Actualizat: 30 martie 2023, 19:25

Italia a câştigat EURO 2020

Italia a obținut 34 de milioane de euro, după ce a câştigat EURO 2020! Italia a dat şi o lovitură financiară, după victoria contra Angliei la EURO 2020.

Italia a obținut 34 de milioane de euro, după ce a câştigat EURO 2020!

Pentru că a câştigat toate meciurile din grupă, Italia va primi premiul maxim, de 34 de milioane de euro, după ce a cucerit, duminică, pe Stadionul Wembley din Londra, titul de campioană europeană. Cu un egal şi două victorii în faza grupelor, finalista Anglia va primi 30,25 de milioane de euro.

Numai premiul pentru câştigarea finalei a fost de zece milioane de euro, în timp ce învinsa a avut asigurate şapte milioane de euro.

De obicei, din premiul total, o proporţie 40 la sută este împărţită de jucători. Dacă aşa va fi, fotbaliştii naţionalei Italiei (lotul a avut 26 de jucători) vor împărţi 13,6 milioane de euro, iar cei ai reprezentativei engleze, 12,1 milioane de euro.

Italia a câştigat EURO 2020! A bătut Anglia în finală

Echipa Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare. Pentru Italia este al doilea trofeu continental, după cel obţinut în 1968. Pentru englezi a deschis scorul Luke Shaw, în minutul 2. Este cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Euro.

Italienii au egalat prin Leonardo Bonucci, în minutul 67. Bonucci este cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro (34 de ani, 71 de zile). La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind de 1-1.

La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho. Pentru Anglia au marcat Harry Kane şi Harry Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.

23
23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”