Ce şanse are FCSB să se califice în optimile Europa League, după victoria de senzaţie cu RFS! Opinia specialiştilor

De Bogdan Stănescu
Publicat: 27.09.2024, 11:50

Jucătorii FCSB-ului se bucură, la meciul cu RFS / Hepta

Specialiştii au estimat ce şanse are FCSB să se califice în optimile Europa League, după victoria cu 4-1, cu RFS, din grupa principală.

FCSB ocupă locul 2 în grupa principală din UEFA Europa League, după victoria de la debut. În acest moment, specialiştii o creditează pe campioana României cu 48% şanse de calificare în optimi.

FCSB a obţinut o victorie concludentă în primul meci din grupa principală. Campioana României a controlat autoritar jocul cu RFS, campioana Letoniei.

Chiar dacă RFS este considerată cea mai slabă echipă din grupă, victoria este una de moral pentru FCSB. Totodată, sunt foarte importante cele 4 goluri marcate de FCSB cu RFS.

Pentru campioana României urmează în Europa duelul cu campioana Greciei, PAOK. Echipa antrenată de Răzvan Lucescu e şi ea în formă, fiind lider în Superliga Greciei, competiţie transmisă în AntenaPLAY. PAOK a început cu stângul însă grupa principală din Europa League. Echipa lui Răzvan Lucescu a fost învinsă cu 3-1, în deplasare, de Galatasaray.

Gigi Becali, care nu a fost prezent pe stadion la meciul cu RFS, a transmis că va merge în Grecia, să urmărească disputa cu PAOK. În ciuda înfrângerii cu Galatasaray, specialiştii consideră că PAOK are 66% şanse să meargă în optimile Europa League.

„(n.r. Mergeți la Salonic?) Păi cum să nu merg la Salonic, la Sfântul Dimitrie. Păi nu am promis așa? La Salonic merg cu trei zile înainte, mă duc pe Athos, sus, cu măgarii. Face acolo Liturghie, la Panaghia, după aceea venim jos la Sfântul Dimitrie.

Vedem cu cine ține Sfântul Dimitrie. Cu mine sau cu Răzvan? Sunt mai puternici, dacă noi îi batem…”, spunea Gigi Becali la Palat.

Debut cu dreptul pentru FCSB, 4-1 cu RFS Riga

Echipa bucureşteană FCSB a învins joi seara, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia letonă RFS Riga, în prima etapă a tabloului principal din Liga Europa.

Pe Arena Naţională bucureştenii şi-au anunţat intenţiile ofensive încă din minutul 2, atunci când Edjouma a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă. Olaru şi Bîrligea au profitat în minutul 8 de o gafă a apărării adverse şi ultimul a deschis scorul pentru gazde. Târnovanu a scos incredibil la Savalnieks, în minutul 19, dar oaspeţii au înscris în minutul 23.

Lipuscek a trimis în plasă, arbitrul a anulat golul pentru un fault în atac, dar VAR a validat reuşita oaspeţilor şi scorul a devenit 1-1. Chiricheş a oferit pasa decisivă în minutul 32 pentru Marius Ştefănescu şi acesta i-a readus pe bucureşteni în avantaj. În minutul 58 o combinaţie între Bîrligea şi Florin Tănase l-a pus pe Olaru într-o poziţie excelentă şi a fost 3-1 pentru FCSB. Olaru a primit în minutul 69 o pasă de la nou intratul pe teren Băluţă şi a pus pe tabelă al patrulea gol al gazdelor. 4-1 a fost scorul final şi FCSB a debutat cu dreptul în această fază din Liga Europa.

FCSB: Târnovanu – M. Popescu, Chiricheş, Dawa, Radunovic – Lixandru, Edjouma (Şut 67) – Ştefănescu (Al. Băluţă 67), Olaru (D. Popa 84), Miculescu (Fl. Tănase 46) – Bîrligea (Oct. Popescu 76). ANTRENOR: Elias Charalambous

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

15:47

Cum a comentat Marius Şumudică victoria de senzaţie a FCSB-ului din Europa League: „Nici n-am văzut meciul!”

15:37

Dinamo – Botoşani, LIVE TEXT, 21:00! „Câinii”, victorii pe linie pe teren propriu! Echipele probabile

14:48

„Nu poţi să faci asta” Reacţia lui Marius Şumudică după ce Dorinel Munteanu l-a bruscat pe teren pe David Maftei!

14:36

Rapid, decimată înaintea confruntării cu Oţelul! Anunţul de ultim moment al lui Marius Şumudică: „Nu s-au antrenat deloc!”

14:09

Ştefan Radu, interviu rar la un an de la retragere! Unde a fost surprins fostul internaţional

14:05

FotoAdelina Chivu, dezvăluiri tulburătoare despre cea mai cumplită accidentare a lui Cristi Chivu: „Era într-o euforie că n-a murit”

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele