Cosmin Olăroiu a pierdut categoric finala Supercupei Emiratelor! A ratat şansa de a câştiga al 20-lea trofeu în Asia

De Viviana Moraru
Publicat: 29.12.2023, 20:15

Cosmin Olăroiu a pierdut dramatic finala Supercupei Emiratelor

Cosmin Olăroiu, în timpul unui meci/ Profimedia

Cosmin Olăroiu a pierdut categoric finala Supercupei Emiratelor Arabe Unite! Al-Sharjah, formaţia pregătită de antrenorul român, a fost învinsă clar de Al-Ahli Dubai, cu scorul de 5-2, după ce a condus în prima repriză cu 2-0.

Cosmin Olăroiu a ratat astfel şi şansa de a-şi trece în palmares trofeul cu numărul 20 cucerit în Asia. Trei dintre acestea au fost cucerite în acest an, Supercup, Cupa Preşedintelui şi Cupa Ligii.

Cosmin Olăroiu a pierdut categoric finala Supercupei Emiratelor

Al-Sharjah a început perfect duelul cu Al-Ahli, conducând cu 2-0, după 26 de minute de joc. Camara a deschis scorul în minutul 8, iar în minutul 26, Marega a majorat diferenţa pentru trupa lui Cosmin Olăroiu.

În minutul 32, Al-Sharjah a rămas în inferioritate numerică, după ce Salim Ali a văzut direct cartonaşul roşu. Imediat după, la patru minute distanţă, Cartabia a redus din diferenţă. Acelaşi Calabria a reuşit „dubla” în minutul 43, Al-Ahli reuşind astfel să egaleze.

În prelungirile primei reprize, Al Ghassani a dus-o pe Al-Ahli în avantaj. În repriza secundă, Al-Sharjah a mai încasat alte trei goluri, Mateusao, Suhail şi Yuri reuşind să marcheze pentru Al-Ahli.

Cosmin Olăroiu a ratat astfel marele trofeu, şi al 20-lea din carieră din Asia. Pentru antrenorul român şi echipa sa, Al-Sharjah, va urma o pauză. Următorul meci al lui „Oli” va avea loc pe 16 februarie, în campionat, cu Al-Wahda.

Cosmin Olăroiu, mesaj superb pentru Mirel Rădoi după meciul direct din Emirate

Cosmin Olăroiu a transmis un mesaj superb pentru Mirel Rădoi după meciul din Emirate. Fostul antrenor al celor de la FCSB a vorbit despre duelul pe care l-a avut cu echipa fostului selecționer al echipei naționale.

La conferința de presă de la finalul partidei, Cosmin Olăroiu a vorbit despre meci, dar și despre relația sa cu Mirel Rădoi. „Oli” a dezvăluit că meciul a fost unul greu pentru că a jucat împotriva unuia dintre „copiii” săi.

”A fost pentru mine foarte dificil, pentru că, practicam, jucam contra unui copil de-ai mei. E pentru prima dată când se întâmplă lucrul ăsta”, a spus Cosmin Olăroiu.

De asemenea, tot în cadrul aceleiași conferințe, antrenorul român a răbufnit, după ce meciul pe care echipa sa tocmai l-a jucat a fost la doar 2 zile după meciurile echipelor naționale din Emirate și Bahrain:

”Programarea arată o mare lipsă de respect față de Sharjah. Din păcate, eu nu înțeleg, nimeni nu spune nimic că suntem programați să jucăm la 48 de ore de la meciul echipei naționale, în mai puțin de 48 de ore. Nu mai am nimic de zis”, a mai spus românul.

Unde va juca Ianis Hagi sezonul următor?

20:50 LIVE VIDEOPAOK – Panathinaikos 1-0 e ACUM în AntenaPLAY. Echipa lui Răzvan Lucescu a deschis scorul după o gafă monumentală a oaspeţilor! 20:03 Reacţia categorică a lui Mircea Lucescu, după ce Dan Şucu ar fi ales noul antrenor de la Rapid: „Soluţia cea mai bună!” 20:03 FotoMoştenitorii lui Diego Maradona cer Balonul de Aur furat de la tatăl lor! Cum încearcă să anuleze vânzarea trofeului 19:49 Germania – Letonia 8-1 și Cehia – Danemarca 7-4 au fost LIVE în AntenaPLAY. Spectacol total la Campionatul Mondial de hochei 19:45 Chelsea va încasa un bonus de pe urma transferului lui Eden Hazard la Real Madrid din 2019! Motivul este uluitor 19:42 Simona Halep, prima reacţie după ce s-a retras de la Trophee Clarins! Mesaj scurt transmis de româncă, la ieşirea de pe teren 19:14 „S-a întors ghinionul pentru ea!” Verdictul americanilor, după ce Simona Halep a fost forţată să se retragă de la Trophee Clarins 19:12 FotoA fost dat afară de Gigi Becali şi a ajuns campion în afara României! Ar putea să o întâlnească pe FCSB în Europa! 19:06 „Pe toți i-aș lua!” Un patron din Liga 1 vrea să aducă la echipă jucătorii dați afară de Adrian Mititelu, de la FCU Craiova 18:37 „Palmaresul care contează e la CSA!” Avocatul care a apărat-o pe FCSB în procesul cu Steaua s-a prăbușit emoțional Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu