Mlada Boleslav – Sparta Praga 4-5 | Florin Niţă, protagonist într-un thriller cu 9 goluri în Cehia! Portarul român a comis-o la una dintre reuşitele gazdelor VIDEO

De Dragoș Vasile
Publicat: 16.05.2021, 20:42

ProfimediaImages

Florin Niţă (33 ani) a fost protagonist într-un adevărat thriller în Cehia. Sparta Praga, echipa românului, a câştigat cu 5-4 în deplasarea de la Mlada Boleslav.

Nebunia a început în minutul 9, când Wiesner a deschis scorul pentru oaspeţi. Skoda a egalat rapid, în minutul 12, iar VAR-ul le-a anulat o reuşită gazdelor în minutul 25. A marcat în schimbat Karlsson pentru oaspeţi, în minutul 40, iar acelaşi Skoda a restabilit egalitatea pe tabelă înainte de pauză.

A doua jumătate a meciului a început tare. Zmrhal a marcat în minutul 48, după ce Florin Niţă a ieşit hazardat din poartă. Hancko a adus egalarea în minutul 54, iar în minutul 70 a reuşit „dubla”. Polidar a marcat golul de 5-3 în minutul 90+1, iar gazdele au închis tabela prin Budinsky, în minutul 90+4.

VEZI AICI GAFA LUI FLORIN NIŢĂ LA GOLUL DE 3-2

Niţă şi-a prelungit contractul cu Sparta Praga

Florin Niţă şi-a prelungit contractul cu Sparta. Asta după ce a impresionat la echipa naţională, în meciurile cu Macedonia de Nord (3-2), Germania (0-1) şi Armenia (2-3). Noua înţelegere este valabilă până în 2023.

„E un pas important pentru mine și pentru familia mea. Sper că voi continua prestațiile bune. Am luat decizia de a semna după ce m-am consultat cu familia. Sunt foarte bucuros că voi rămâne la Sparta încă doi ani”, a declarat Florin Niță pentru site-ul oficial al lui Sparta Praga.

Florin Niţă, dorit de FCSB şi CFR Cluj! Dezvăluirea portarului naţionalei

Florin Niţă a dezvăluit că a fost în discuţii cu FCSB, înainte ca Sparta Praga să îi prelungească înţelegerea. Niţă a trecut prim momente grele în Cehia, în 2020, fiind a treia variantă la Sparta, dar, între timp, el a ajuns numărul 1.

„Au fost niște discuții cu Steaua (n.r. FCSB), dar nu atât de avansate cum s-a scris sau cum s-a crezut. Nu s-a ajuns la niciun acord, pentru că cei de aici, de la Sparta, mi-au spus clar că nu îmi vor da drumul să plec! Din momentul acela și eu am lăsat-o așa, nu am mai insistat, iar voia lui Dumnezeu a fost ca eu să semnez apoi prelungirea cu Sparta. Consider că a fost o alegere bună”, a spus Niţă, citat de Fanatik.

18:36 CSM Bucureşti, OUT din Liga Campionilor. A ratat calificarea în Final Four după ce a pierdut şi returul cu Metz 18:33 „Să nu se repete!” Gigi Corsicanu, semnal de alarmă pentru șefii de la Rapid! Motivul pentru care fanii nu fac deplasarea la Cluj 18:02 FotoRaluca Zenga arată răvăşitor la 42 de ani. Imagini provocatoare cu fosta soţie a lui Walter Zenga 17:56 „I-ar fi făcut rău! Nu a gândit ca un părinte!” Adevăratul motiv pentru care Gică Hagi nu l-a transferat pe Ianis la Farul 17:35 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a obținut pole-position-ul, live în AntenaPLAY 17:05 LIVE VIDEOSporting – Portimonense e acum LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Boavista – Gil Vicente 1-1 17:04 Antrenorul care a fost ofertat de Dan Șucu și Victor Angelescu! Variantă surpriză pentru Rapid: „Am primit semnale” 16:48 Ce se întâmplă cu Florinel Coman, după accidentarea suferită! Elias Charalambous a făcut anunțul: „Nu vrem asta!” 16:44 VIDEOApărare eroică a României în meciul cu Japonia, de la Campionatul Mondial de hochei, Divizia 1, Grupa A 15:55 VIDEOOvidiu Ionescu a debutat cu o victorie pe tabloul principal la Saudi Smash 2024, exclusiv în AntenaPLAY Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi