Xavi, dărâmat după Real Madrid – Barcelona 4-1: „Trebuie să ne cerem scuze”. Promisiunea făcută de antrenorul catalan

Publicat: 15.01.2024, 8:55

Xavi, după finala Supercupei Spaniei cu Real Madrid

Xavi, dărâmat după Real Madrid - Barcelona 4-1

Xavi, după finala Supercupei Spaniei cu Real Madrid / Profimedia

Xavi a fost dărâmat după Real Madrid – Barcelona 4-1. În finala Supercupei Spaniei, disputată în Arabia Saudită, Real Madrid s-a impus fără drept de apel, scor 4-1.

La finalul partidei, Xavi a vorbit la conferinţa de presă despre prestaţia sub aşteptări a echipei sale şi a felicitat-o pe Real Madrid, recunoscând că echipa lui Carlo Ancelotti a meritat pe deplin victoria în finala Supercupei.

Xavi, dărâmat după Real Madrid – Barcelona 4-1

Xavi şi-a cerut scuze fanilor pentru înfrângerea dureroasă din primul El Clasico al anului, dar a promis că Barcelona va reveni mai bună:

„Sunt dezamăgit, trist… Îmi trec multe lucruri prin cap. Eram entuziasmaţi înaintea meciului, dar am făcut cel mai prost joc. Am avut şansa să revenim, dar golul de 3-1 a îngreunat şi mai mult lucrurile. Real Madrid ne-a rănit pe coontraatac. Ne cerem scuze suporterilor. A fost cea mai proastă faţă a noastră. Trebuie să ne revenim. Am experimentat multe înfrângeri şi ne-am revenit. Barca va reveni.

Acest meci trebuie să ne ajute să revenim şi să jucăm mai bine. Este clar că vor urma zile grele şi critici, dar trebuie să le acceptăm. Nu am fost la nivelul cerut. Real Madrid a meritat să câştige”, a declarat Xavi, citat de marca.com.

Vinicius, hat-trick împotriva Barcelonei

Vinicius a fost omul meciului din Arabia Saudită. Starul brazilian a fost autorul unui hat-trick superb, realizat în prima repriză a finalei Supercupei cu Barcelona.

Brazilianul a deschis scorul în minutul 7, din pasa lui Jude Bellingham. Trei minute mai târziu, el a reuşit dubla, din pasa conaţionalului Rodrygo.

În minutul 33, Robert Lewandowski a redus din diferenţă cu un şut supreb, dar Barcelona nu a reuşti să revină. Vinicius a marcat al treilea gol în minutul 39, atunci când a înscris din penalty.

În repriza secundă s-a mai înscris o singură dată. Rodrygo a stabilit scorul final în minutul 64. Din minutul 71, Barcelona a evoluat în 10 oameni, după ce Araujo a văzut al doilea cartonaş galben.

Cele două echipe îşi îndreaptă acum atenţia asupra meciurilor din Cupa Spaniei. Barcelona o va întâlni pe Unionistas, formaţia din liga a treia care a eliminat-o pe Villarreal în 16-imile de finală, în timp ce Real Madrid se pregăteşte pentru un nou duel cu Atletico Madrid. Cele două echipe s-au întâlnit şi în semifinalele Supercupei Spaniei, atunci când echipa lui Carlo Ancelotti s-a impus cu 5-3, după 120 de minute.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

18
23:28
Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer
18
23:10
VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade
18
22:48
VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco”
18
22:43
CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League!
18
21:50
FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză
18
21:47
Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel
18
21:16
VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola
18
21:05
VideoGeorge Coman e românul stabilit de 25 de ani în Italia care se ocupă de comunicarea între piloţi şi echipele de Formula 1!
18
20:40
„Șansele sunt minime!” Florin Talpan nu crede că CSA Steaua va avea drept de promovare în Liga 1! Atac total la adresa conducerii