ASU Poli Timișoara – Rapid 1-2. Victorie dramatică pentru giuleșteni! Sefer a marcat în minutul 90+1. Cum arată clasamentul în Liga 2

Publicat: 15.04.2021, 15:29

Rapid

SportPictures / Sport Picture via Hepta

ASU Poli - Rapid 1-2

A fost a treia victorie consecutivă pentru Rapid în play-off, după cele cu Csikszereda și Dunărea Călărași . În urma acestui rezultat, echipa lui Mihai Iosif își menține poziția de lider. Rivalii de la FC U Craiova 1948 sunt pe locul secund.

ASU Poli Timișoara – Rapid 1-2. Victorie dramatică pentru giuleșteni

Timișoara a deschis scorul în minutul 30, prin Alin Ignea. Jucătorul bănățenilor a profitat de eroarea lui Dandea, care a luftat în momentul în care a încercat să respingă o centrare.

În partea a doua, Sefer a ratat cele mai mari ocazii ale Rapidului. Egalarea a venit abia în minutul 87. Echipa lui Iosif a introdus mingea în poartă, dar arbitrul a întors faza și a dictat penalty pentru un fault anterior. Bălan a marcat fără emoții de la 11 metri.

Rapidul a dat lovitura în prelungiri. Sefer a urmărit un balon în spatele defensivei adverse și n-a dat greș în fața portarului bănățenilor. A fost al patrulea gol din acest sezon de Liga 2 pentru puștiul rapidiștilor.

Rapid, formă excelentă sub comanda lui Mihai Iosif

2-1 cu ASU Poli Timișoara a fost a cincea victorie consecutivă pentru Rapid sub comanda lui Mihai Iosif. Tehnicianul de 46 de ani a fost recompensat de conducere cu un nou contract.

Rapid și FC U Craiova sunt la egalitate de puncte în fruntea clasamentului din Liga 2, ambele cu 42 de puncte. Rapidiștii au însă un golaveraj mai bun.

Podiumul este completat de CS Mioveni, care a distrus-o cu 5-1 pe Dunărea Călărași în ultima etapă.

Primele două clasate promovează direct în Liga 1. Ocupantele locurilor 3 și 4 joacă la baraj cu echipele de pe pozițiile 13 și 14 din play-out-ul Ligii 1.

Va scoate Marius Şumudică echipa din criză?

23:05

Gigi Becali a distrus un jucător FCSB – Gloria Buzău 3-2: „Face numai prostii! Le-am zis să nu-l mai bage!”

22:45

FCSB – Gloria Buzău 3-2. Octavian Popescu, primele goluri după o pauză de un an. Daniel Bîrligea a marcat şi el

22:25

VIDEOPAOK, succes clar în meciul cu Levadiakos, live în AntenaPLAY! Echipa lui Răzvan Lucescu a urcat pe primul loc în Grecia

22:23

Panathinaikos – Olympiacos 0-0 a fost în AntenaPLAY. Remiză în derby-ul „de foc” din Grecia

22:20

LIVE SCORERangers – St. Johnstone 1-0. Ianis Hagi, pentru prima oară în lot în acest sezon

22:11

Octavian Popescu a „spart gheaţa” şi a marcat primul gol după mai bine de un an! „Dublă” superbă în FCSB – Gloria Buzău

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 VideoLuiza, soţia lui Cătălin Zmărăndescu, interviu rar despre familia sa: „Vrea să fie şef!” Pasiunea neaşteptată a fiicei sales 6 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s

Zodii care primesc binecuvântări din partea Universului pe 7 octombrie 2024. Viitorul sună promițător

Zodii norocoase pe 7 octombrie 2024. Empatia și sensibilitatea sunt principatele calități ale acestei perioade