Kevin De Bruyne l-a uimit pe un fost internaţional român. „Şi dacă avea piciorul în ghips, era mai bun! E dintre fotbaliştii mari de tot!”

De Mihai Ispas
Publicat: 18.06.2021, 9:04

Kevin De Bruyne a fost lăudat de Basarab Panduru pentru evoluţia din Danemarca - Belgia 1-2, de la Euro 2020.

Kevin De Bruyne, în Danemarca - Belgia 1-2, de la Euro 2020

Kevin De Bruyne l-a impresionat pe Basarab Panduru. Fostul jucător al Stelei şi al echipei naţionale a rămas impresionat de evoluţia belgianului.

Kevin De Bruyne a fost lăudat de Basarab Panduru: „Face parte dintre fotbaliștii ăia mari de tot”

Acesta a intrat la pauză, când echipa sa era condusă cu 1-0, şi a dat o pasă de gol şi un gol. De Bruyne venea după accidentarea suferită în finala Champions League.

„Cred că jucătorul ăsta (n.r. De Bruyne) și dacă avea piciorul în ghips intra pe teren și era mai bun decât mulți alții pe care i-am văzut la Euro. Eu n-am văzut în viața mea o diferență atât de mare între el și restul. Atenție, un jucător care s-a antrenat cum s-a antrenat în ultima vreme.

Intră, primește mingea cu spatele la colegi, la golul de 1-0. El îi vede, a știut ce face, a ridicat-o, l-a lăsat pe Thorgan Hazard cu poarta goală. Apoi a șutat și a marcat golul ăsta. De Bruyne face parte dintre fotbaliștii ăia mari de tot!”, a spus Panduru, pentru telekomsport.ro.

De Bruyne, decisiv în Danemarca – Belgia 1-2

Belgia a obţinut o nouă victorie la Euro 2020. După 3-0 cu Rusia, „diavolii” s-au impus cu 2-1 contra Danemarcei, chiar la Copenhaga.

Intrarea în minutul 46 a lui De Bryune, aflat la debutul în competiţie, s-a dovedit decisivă. Starul lui City a pasat la reuşita lui Thorgan Hazard, din minutul 55, şi a marcat golul victoriei, în minutul 71.

Poulsen le adusese pe gazde în avantaj încă din minutul 2, cu al doilea cel mai rapid gol din istoria Euro. După victoria de astăzi, Belgia a devenit a doua echipă calificată în optimi, după Italia.

„De Bruyne a inspirat-o pe Belgia spre victorie şi spre un loc în optimi”, a scris UEFA pe contul de Twitter al competiţiei.

De Bruyne inspires Belgium to victory and a Round of 16 spot! 👏👏👏#EURO2020 | #BEL
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 17, 2021

În vârstă de 29 de ani, De Brunye are 21 de goluri în 80 de meciuri, la echipa naţională.

Diana Belbiţă, la AS.ro LIVE

Fani Anglia, finala Euro 2020
Euro 2020 • 20 iulie, 14:21
Interdicţii pe viaţă după finala Euro 2020. Incidentele provocate de fani pe Wembley, anchetate de Federaţia din Anglia
Roberto Mancini şi Giorgio Chiellini
Fotbal • 15 iulie, 13:16
Giorgio Chiellini, liber de contract după 16 ani la Juventus. „Nu avem nicio ofertă. Ce a făcut el e incredibil!”
Italia, câştigătoarea EURO 2020
Fotbal • 14 iulie, 18:30
OFICIAL | Gianluigi Donnarumma a semnat cu PSG. Mesaj emoţionant pentru fanii lui AC Milan. „Am purtat cu mândrie acest tricou!”
Fetița Simonei Gherghe, prima apariție în direct, la tv. Cum a apărut în finala Mireasa sezonul 3
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo
1
14:00 VIDEO & FOTOJocurile Olimpice 2020 LIVE BLOG | Ancuța Bodnar și Simona Radiș, AUR la dublu vâsle. România a cucerit patru medalii. Suntem pe locul 23 la Tokyo 13:53 „Viteziştii României” se pregătesc de Târgu Secuiesc 12:57 LIVE TEXTCFR Cluj şi-a aflat posibilul adversar din playoff-ul Ligii Campionilor! Ferencvaros şi Slavia Praga stau în calea campioanei României. Adversari tari şi dacă va ajunge în playoff-ul Europa League 12:32 Overeem vs Rico Verhoeven! Cum au fost dezvăluite ”din greșeală” planurile pentru meciul anului în kickboxing 12:30 EXCLUSIVGigi Becali a pus 700.000 de euro pe masă pentru 9% din drepturile federative ale lui Olimpiu Moruţan! Răspunsul lui Iftime a venit imediat 12:25 Jocurile Olimpice 2020 | Veste proastă pentru Larisa Iordache! Simone Biles şi-a anunţat prezenţa în finala de la bârnă 11:57 „Bursa de valori” Gigi Becali! I-a distrus visul lui Olimpiu Moruţan de a merge la Galatasaray: „Nu merită nici 3 milioane de euro acum!” 11:52 Gigi Becali scapă de Zdenek Ondrasek. Îl ia Mutu la FC U Craiova 1948. Lovitură pe piaţa transferurilor. Încă un jucător, OUT din lotul FCSB 11:10 EXCLUSIV AS.ro LIVE„Părinţii nu au fost niciodată liniştiţi că eu eram pe apă!” Georgeta Andrunache, confesiuni emoţionante! Drama din familie care îi putea schimba destinul 10:57 Jocurile Olimpice 2020 | România, eliminată în sferturi de Hong Kong după ce dublul câştigase un punct uriaş