Alexandru Mitriţă, gol controversat în Oţelul – Universitatea Craiova! Sistemul VAR, „înzăpezit” la Galaţi

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 26.11.2023, 20:13

Alexandru Mitriţă, gol controversat în Oţelul - Universitatea Craiova

Poziţia în care era Markovic, înainte să-i paseze lui Mitriţă / Captură Orange Sport

Alexandru Mitriţă a marcat un gol controversat în meciul Oţelul – Universitatea Craiova, din etapa a 17-a a Ligii 1. Starul oltenilor a înscris pentru a treia oară în această stagiune, în minutul 53, într-un moment în care gazdele erau la conducere pe tabelă.

Sistemul VAR a fost „înzăpezit” la Galaţi, în partida care a început cu o întârziere de o oră din cauza condiţiilor meteo. Au fost probleme încă de la reuşita trupei lui Dorinel Munteanu.

Alexandru Mitriţă, gol controversat în Oţelul – Universitatea Craiova

Screciu l-a faultat în careu pe Pop, dar Horaţiu Feşnic a lăsat jocul să continue. Chiar dacă meciul s-a reluat, „centralul” a fost chemat să revadă faza cu mare întârziere. A acordat în cele din urmă penalty, iar Alexandru Pop a înscris de la 11 metri.

Alexandru Mitriţă a restabilit egalitatea. Şi de această dată a fost o fază controversată. Markovic i-a oferit assist-ul, dar iniţial părea a fi într-o poziţie de ofsaid. Au urmat momente de întrerupere a meciului, Feşnic aşteptând indicaţii din cabina VAR.

Comentatorii Digi Sport au anunţat că este ofsaid când au văzut realuarea şi se aşteptau ca reuşita să nu fie validată. Totuşi, după o lungă aşteptare, golul lui Mitriţă a schimbat tabela. S-a aflat că liniile nu au putut fi trasate în cabina VAR, din cauza terenului, astfel că a contat decizia tuşierului.

Alex Mitriţă putea chiar „dubla” avantajul Universităţii Craiova. A ratat şi a oferit imaginea zilei din fotbalul românesc.

Mitriţă a reuşit în cele din urmă să îşi ducă echipă în avantaj. A înscris, cu o „scăriţă”, în minutul 80 al disputei de la Galaţi. Atacantul grupării din Bănie nu a putut fi oprit şi a fost chiar autorul unui hat-trick. A înscris din nou în minutul 83!

Alexandru Mitriță vrea să revină la echipa națională

Alexandru Mitriță vrea să revină la echipa națională. Jucătorul celor de la Universitatea Craiova nu își ia gândul de la prima reprezentativă, chiar dacă nu a mai fost convocat în ultima perioadă.

Vedeta echipei patronte de Mihai Rotaru a dezvăluit că dorește să fie convocat la echipa națională și că nu și-a pierdut speranța. Totodată, a menționat faptul că va avea mult de muncă pentru a realiza acest lucru.

Nu este nicio presiune pe mine, eu vreau să îmi fac treaba cât mai bine la echipa de club şi apoi voi vedea dacă selecţionerul va avea ochi şi pentru mine”, a spus jucătorul, în cadrul unei conferințe de presă.

Alexandru Mitriță a jucat ultimul meci pentru echipa națională în anul 2022. Mai exact, pe data de 4 iunie, a jucat 25 de minute în înfrângerea cu Muntenegru, scor 0-2, din Liga Națiunilor. Până în momentul de față a adunat 18 selecții și 3 goluri pentru prima reprezentativă.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

22:35 Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!” 22:33 Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1! 22:20 Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League” 21:48 Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!” 21:45 Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat 21:44 Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur 21:22 Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!” 21:03 Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet! 20:50 Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event 20:38 Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta