Andrea Compagno, „călăul” Farului lui Gică Hagi. Performanţă uriaşă reuşită de golgheterul lui FCSB

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 21.05.2023, 21:36

Andrea Compagno are zilele numărate la FCSB

Andrea Compagno, în timpul unui meci / Hepta

Andrea Compagno a fost, în acest sezon, „călăul” Farului lui Gică Hagi. Atacantul italian a marcat în minutul 17 al meciului Farul – FCSB, din penultima etapă a play-off-ului Ligii 1.

Roş-albaştrii au avut un start de meci senzaţional pe terenul liderului, în „finala” campionatului. Adrian Şut a primit o pasă de la Florinel Coman şi a deschis scorul în minutul 8, cu o execuţie de senzaţie. „Mbappe” Coman l-a servit ideal şi pe Compagno, care a făcut 2-0.

Andrea Compagno, „călăul” Farului lui Gică Hagi

Golgheterul lui FCSB a marcat pentru a 20-a oară în acest sezon şi l-a egalat pe Marko Dugandzic, de la Rapid, în topul celor mai buni marcatori ai Ligii 1. A reuşit şi o altă performanţă uriaşă.

Andrea Compagno a punctat în toate cele patru meciuri cu Farul, din această ediţie de campionat. În sezonul regulat a înscris în eşecul suferit de FCSB în tur, scor 1-3, şi în înfrângerea incredibilă de pe Arena Naţională. Italianul a înscris golul de 2-1 din penalty, în minutul 59, dar constănţenii au plecat cu toate punctele. Târnovanu a fost autorul unui autogol, în minutul 90+5, iar Borza a punctat în minutul 90+6.

În luna aprilie, Compagno a fost decisive cu un gol reuşit din penalty, în victoria cu 2-1 din turul play-off-ului. A trimis mingea în poartă şi în „finala” de la Ovidiu.

Andrea Compagno a fost cumpărat de Gigi Becali de la Craiova lui Mititelu pentru 1.5 milioane de euro. În prezent, are o cotă de piaţă de 2 milioane de euro, potrivit Transfermarkt.

Andrea Compagno, declaraţii în presa din Italia înainte de Farul – FCSB

Andrea Compagno a oferit un amplu interviu în presa din ţara natală, în care a vorbit despre lupta la titlu din Liga 1. Atacantul italian s-a declarat impresionat de atmosfera creată de cei peste 40.000 de fani ai roş-albaştrilor, prezenţi la duelul cu CFR Cluj.

De asemenea, Compagno a mai spus că echipa se afla pe locul 14, în momentul transferului său, iar acum este la doar două victorii distanţă de titlu.

Bine, mai avem două meciuri și suntem la -1 punct de lider, având un meci direct duminică, în deplasare. Alaltăieri am jucat în fața a 42.000 de oameni, o atmosferă unică.

Există o pasiune uriașă: Steaua nu a fost atât de aproape de câștigarea titlului de 7 ani. Sunt entuziasmat după o remontadă remarcabilă pe care am realizat-o. Când am ajuns, echipa era pe locul 14, sperăm să punem punctul pe ‘i’.

Este o experiență minunată. Sunt conștient de creșterea atenției în Italia și mă bucur că sunt remarcat. Este o confirmare a muncii mele și mă motivează să continui să dau totul pe teren. Vreau să continui să-mi îndeplinesc obiectivele și să îmi dezvolt cariera”, a declarat Andrea Compagno, pentru sportitalia.com, înainte de Farul – FCSB.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

11
23:12
„Urmează EURO?” Răspunsul dat imediat de Vlad Chiricheş, după ce FCSB a primit trofeul de campioană: „Am puteri supranaturale!”
11
23:12
Florinel Coman, anunţ despre viitorul său după ce a primit medalia de campion: „A ieşit patronul şi v-a spus!”
11
22:49
FotoImagini fabuloase pe Arena Naţională! Nebunia s-a declanşat după ce Olaru a ridicat trofeul. Ilie Năstase a venit pe scenă
11
22:36
Motivul incredibil pentru care Becali nu e lăsat de familie să vândă echipa: „Te mai uiţi la televizor, mai faci o schimbare!”
11
22:23
Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre transferul lui Denis Alibec la FCSB! Salariul pe care i l-a propus
11
22:15
Gigi Becali s-a dezlănţuit după meciul cu CFR Cluj: „Gâlcă să spună adevărul! Făceam schimbările din puşcărie”
11
22:00
FCSB – CFR Cluj 0-1! Otele, gol superb sub privirile lui Gigi Becali! Campioana primeşte trofeul! Sărbătoare pe Arena Naţională