Cristi Balaj a dezvăluit adevăratul motiv pentru care Marko Dugandzic a plecat de la CFR Cluj: „Nu mai puteam să ne permitem asta!”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 3.05.2023, 9:41

Cristi Balaj, reacţie categorică după fazele controversate din CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1

Cristi Balaj, într-o conferință de presă / Hepta

Cristi Balaj a dezvăluit adevăratul motiv pentru care Marko Dugandzic a plecat de la CFR Cluj. Preşedintele ardelenilor spune că s-a renunţat la atacant din raţiuni financiare.

Balaj a spus că Marko Dugandzic a fost vândut de CFR Cluj pentru că avea un salariu mare. Atacantul are un sezon de vis la Rapid, pentru care a marcat de 19 ori în acest sezon.

„Noi pe Dugandzic l-am vândut. Era un jucător cu salariu mare la CFR și nu mai puteam să ne permităm să avem jucători în afara listei. Era mult peste medie. Am primit o ofertă pentru el, fiind un jucător care a jucat 18 minute în 24 de partide, un singur gol și un assist, având ofertă, era normal să îl cedăm.

A apărut și acea problemă în mass-media legat de o situație în care eu i-am luat apărarea. E important și clubul, nu doar anumite preferințe ale antrenorilor. Asta este”, a spus preşedintele celor de la CFR Cluj, Cristi Balaj, la fanatik.ro.

Marko Dugandzic a devenit jucătorul Rapidului cu cele mai multe goluri într-un sezon de Liga 1 de la Revoluţie încoace!

Marko Dugandzic a reuşit o performanţă extraordinară. Cu cele două goluri marcate în Rapid – CFR Cluj 3-1, Marko Dugandzic a devenit jucătorul giuleştenilor cu cele mai multe goluri într-un sezon de la Revoluţie încoace.

Cu dubla din meciul cu CFR Cluj, Marko Dugandzic a ajuns la 19 goluri în acest sezon de Liga 1. Dugandzic l-a egalat pe Andrea Compagno în clasamentul golgheterilor din acest sezon.

Marko Dugandzic a marcat în minutele 9 (din penalty) şi 45+2 în victoria Rapidului cu CFR Cluj. La golul din prelungirile primei reprize cu CFR Cluj, Dugandzic a deviat elegant o centrare trimisă de Junior Morais.

Cu dubla de ieri, Dugandzic l-a depăşit pe Marius Şumudică în topul all-time de după Revoluţie al jucătorilor rapidişti cu cele mai multe goluri într-un sezon.

Până acum, Dugandzic şi Şumudică împărţeau primul loc, cu 17 reuşite. Dugandzic e acum la cota 19 şi Rapid mai are 4 meciuri de disputat în acest sezon.

Denis Alibec, Farul Constanţa – 11 goluri

Dan Petrescu a spus că nu a vrut ca Dugandzic să plece de la CFR Cluj!

Dan Petrescu a spus că Marko Dugandzic nu a plecat de la CFR Cluj din cauza lui. ”Bursucul” a precizat că el şi-ar fi dorit ca atacantul croat să rămână la CFR Cluj.

Eu nu l-am pierdut pe Dugandzic, eu nu l-am dat. În niciun caz eu nu l-am dat pe Dugandzic, nu am vrut să plece. Aşa a fost să fie”, a declarat Dan Petrescu după Rapid – CFR Cluj 3-1.

Rapid Bucureşti speră să obţină calificarea pentru Conference League după victoria cu 3-1 contra lui CFR Cluj.

Giuleştenii sunt pe locul 5 acum în playoff-ul Ligii 1, dar s-au apropiat la un punct de Universitatea Craiova. Rapid are 34 de puncte, iar Universitatea Craiova 35.

22:26 Marius Ștefănescu, anunțul momentului despre transferul la FCSB. Ce a spus despre declarațiile lui Laszlo Dioszegi 22:16 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abbi Pulling, pe primul loc în a doua sesiune de antrenamente, live în AntenaPLAY 21:59 Farul – Sepsi 1-4! Umilință uriașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu 21:29 România – Japonia LIVE VIDEO în AntenaPLAY (13:30). Ultimul meci de la Campionatul Mondial de hochei pentru tricolori 21:27 OFICIAL! Edi Iordănescu poate convoca 26 de jucători pentru EURO 2024. Decizia luată de UEFA 21:08 Scandări xenofobe și decizii controversate la Farul – Sepsi! Fanii au „luat foc” după hattrick-ul lui Safranko 21:01 FotoMihăiţă Neşu a rupt tăcerea şi a spus adevărul despre divorţul de soţia sa: „A fost un şoc foarte mare pentru ea!” 20:52 FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Pavol Safranko a marcat un hattrick în prima repriză din Farul – Sepsi 20:28 „Îi vei lua locul lui Daniel Niculae la Rapid?” Dani Coman a dat cărțile pe față! Răspunsul a uimit pe toată lumea 20:12 VideoOlaru a primit cel mai emoţionant mesaj de la mama sa: „Am o latură mai sensibilă!” Anunţ uriaş: „Vreau titlul şi anul viitor” Vezi toate știrile