„I-au făcut autopsie să vadă dacă e viu sau mort!” Adrian Porumboiu, şocat de linia trasă de arbitrii VAR la Iaşi – Sepsi 1-0

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 20.10.2023, 11:55

Adrian Porumboiu, şocat de linia trasă de arbitri VAR la Poli Iaşi - Sepsi 1-0

Captură OrangeSport

Adrian Porumboiu a fost şocat de linia trasă de arbitrii VAR la Poli Iaşi – Sepsi 1-0. Fostul mare arbitru a şi glumit pe scenele ireale de la meciul din Poli Iaşi şi Sepsi.

În minutul 81, Debeljuh a trimis mingea în poartă, dar golul covăsnenilor nu a fost validat, din cauza unei poziţii de offside. Momentul controversat a fost analizat minute bune în camera VAR, iar un verdict nu a putut fi dat. Cei din camera VAR l-au chemat pe Andrei Chivulete la monitor, pentru a fi siguri că atacantul lui Sepsi s-a aflat în poziţie neregulamentară.

Adrian Porumboiu, şocat de linia trasă de arbitrii VAR la Poli Iaşi – Sepsi 1-0

Nu am văzut. Cum? A tras linia printre picioarele jucătorului? Am fost prins cu alte lucruri, chiar n-am văzut meciul. Cum, i-a tras linia printre picioare? I-a făcut autopsie și s-a dus să vadă dacă-i viu sau mort, arbitrul am înțeles. Destul de complicat, îmi pare rău că nu am văzut faza, dar linia trasă printre cele două picioare, asta rămâne din tot ce a fost. Dacă e vorba de ofsaid cei care hotărăsc sunt cei din camera VAR. Deci l-au secționat pe jucătorul respectiv, l-au făcut din două bucăți”, a spus Adrian Porumboiu la fanatik.ro.

Fază halucinantă in Liga 1. Arbitrii VAR nu au fost siguri că e ofsaid şi l-au chemat pe Andrei Chivulete să se convingă

Finalul meciului din Copou dintre Poli Iaşi şi Sepsi Sf. Gheorghe a fost unul controversat. La 1-0 pentru gazde, în minutul 81, Gabriel Debeljuh a trimis balonul în poartă, dar golul covăsnenilor nu a fost validat.

Până să se ia o decizie, Leo Grozavu a fost eliminat de Andrei Chivulete. În primă fază, arbitrul a scos cartonaşul galben, dar în timp ce se îndrepta către antrenorul celor de la Poli Iaşi, a scos cartonaşul roşu, Grozavu părăsind spaţiul tehnic extrem de nervos.

Poli Iași – Sepsi 1-0. Covăsnenii au ajuns la 6 înfrângeri consecutive

Poli Iași – Sepsi 1-0. Partida a reprezentat o restanță din etapa a 7-a a sezonului de Liga 1. Aceasta a fost cauzată de faptul că formația covăsneană a participat în preliminariile Conference League.

Singurul gol al duelului a fost marcat de Luis Phelipe, în minutul 48. În minutul 4 al partidei, Sepsi a avut şansa de a deschide scorul, dar Cosmin Matei a ratat o lovitură de la 11 metri.

După această înfrângere, Sepsi a ajuns la 6 eșecuri consecutive în prima ligă. Covăsnenii se află pe locul al 12-lea în Liga 1, cu 12 puncte. De cealaltă parte, Poli Iași a urcat pe locul al 10-lea, cu 14 puncte după cele 12 meciuri jucate.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

13
22:46
Alex Mitriţă, hat-trick fabulos prin care îi forţează mâna lui Edi Iordănescu! Prima reacţie după ce l-a „distrus” pe Gică Hagi
13
22:29
Probleme pentru FC Porto! Sediul clubului a fost percheziţionat! 13 persoane sunt puse sub acuzare
13
22:10
Şefii lui Dinamo „aruncă” cu bani înaintea barajului cu Csikszereda! Primă uriaşă promisă pentru salvarea de la retrogradare
13
22:09
Louis Munteanu, „coşmarul” Universităţii Craiova! Cifre incredibile ale atacantului de 21 de ani împotriva oltenilor
13
22:05
Farul – Universitatea Craiova 3-3. Mitriţă, eroul oltenilor! Hat-trick cu care oltenii au revenit de la 0-3. Dezastru pentru Hagi
13
21:37
Faza serii, după ce Universitatea Craiova l-a omagiat pe Ion Oblemenco. Ce s-a întâmplat cu un tricou cu chipul legendei
13
21:24
NEWS ALERTDan Şucu a bătut palma cu noul antrenor al Rapidului! Când va fi făcut anunţul oficial. Lovitură de proporţii dată de giuleşteni
13
20:45
FotoFosta iubită a „Prinţului” Cristea a ieşit la plajă şi i-a înnebunit pe italieni: „Incredibil de frumoasă!”
13
20:17
Veste uriaşă pentru Simona Halep! Anunţul primit cu două luni înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris
13
19:57
PAOK – Panathinaikos LIVE VIDEO (miercuri, 20:00, AntenaPLAY). Răzvan Lucescu continuă războiul pentru titlul din Grecia