Harry Kane a scris istorie în Arsenal – Bayern! Atacantul englez a stabilit un nou record pe Emirates

De Alex Masgras
Publicat: 9.04.2024, 23:07

Harry Kane a scris istorie în Arsenal - Bayern

Harry Kane, după ce a înscris în Arsenal - Bayern Munchen / Profimedia

Harry Kane a scris istorie în Arsenal – Bayern, meci din sferturile UEFA Champions League. În partida tur, atacantul bavarezilor a fost nevoit să revină în nordul Londrei, acolo unde şi-a întâlnit fosta mare rivală, Arsenal.

Plecat de la Tottenham vara trecută, Harry Kane continuă însă să înscrie în poarta „tunarilor”. El a marcat în prima repriză, atunci când Bayern a preluat conducerea graţie reuşitei sale.

Harry Kane a revenit pe Emirates şi nu a ezitat să înscrie din nou. Atacantul englez a marcat în minutul 32, dintr-un penalty. Arsenal deschisese scorul în minutul 12, prin Bukayo Saka, dar Serge Gnabry a restabilit egalitatea în minutul 18.

În urma golului marcat în minutul 18, Harry Kane a scris o nouă pagină de istorie în ceea ce priveşte confruntările cu Arsenal. El a marcat al 15-lea gol în 20 de meciuri împotriva celor de la Arsenal. De asemenea, el a marcat al şaselea gol pe Emirates, devenind şi jucătorul cu cele mai multe goluri marcate pe acest stadion din postura de oaspete (6 goluri).

În total, el a marcat în acest sezon 39 de goluri pentru Bayern Munchen şi a oferit 12 pase de gol în 38 de meciuri în tricoul bavarezilor. În Champions League, el a marcat 7 goluri şi a oferit 3 pase decisive în 9 partide.

Atmosferă senzaţională la Real Madrid – Manchester City şi Arsenal – Bayern! Imagini superbe în sferturile Champions League

Fanii creează o atmosferă senzaţională la meciurile Real Madrid – Manchester City şi Arsenal – Bayern, din manşa tur a sferturilor UEFA Champions League!

Fanii prezenţi pe Santiago Bernabeu au pregătit o scenografie superbă, care a fost afişată în timpul imnului echipei lui Carlo Ancelotti şi în timpul imnului UEFA Champions League.

Real Madrid şi Manchester City se întâlnesc pentru a treia oară la rând în Champions League, iar de fiecare dată s-au aflat pe bancă Pep Guardiola şi Carlo Ancelotti. Cei doi antrenori, care şi-au împărţit victoriile sezoanele trecute, s-au luat în braţe înaintea fluierului de start.

Şi fanii lui Arsenal s-au ridicat la înălţime. Cu camerele de luat vederi după Harry Kane, fostul jucător al marii rivale Tottenham, jucătorii lui Arsenal şi Bayern au ieşit pe teren în uralele unui public căruia i-au lipsit aceste seri de UEFA Champions League, cu o miză atât de mare.

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

20
23:01
Lotul Argentinei pentru Copa America 2024! Lionel Messi va împlini 37 de ani chiar la turneul final
20
22:42
Ce a spus Dennis Politic despre un transfer de la Dinamo, după „dubla” de senzaţie cu Csikszereda!
20
22:35
Patronul lui PAOK, mesaj emoţionant pentru Răzvan Lucescu. Urare specială şi pentru Mircea Lucescu: „Să mai trăiască 100 de ani!”
20
21:53
FotoDinamo – Csikszereda 2-0. „Dublă” Dennis Politic! „Câinii” au luat o opţiune serioasă pentru rămânerea în Liga 1
20
21:52
FCSB şi-a mai aflat o posibilă adversară din turul 1 preliminar al UEFA Champions League! Cum arată lista actualizată
20
21:51
Dennis Politic, „dublă” pentru Dinamo în turul barajului cu Csikszereda! Meci de senzaţie făcut de atacantul „câinilor”