Xavi, eliminat şi el de Istvan Kovacs, în Barcelona – PSG! Antrenorul catalanilor şi-a ieşit din minţi

Publicat: 16.04.2024, 23:35.

Xavi, eliminat şi el de Istvan Kovacs, în Barcelona - PSG

Xavi şi Istvan Kovacs / Capturi Digi Sport

Xavi a fost şi el eliminat de Istvan Kovacs, în repriza a doua a meciului dintre Barcelona şi PSG, când scorul era 2-1 pentru oaspeţi, în returul din sferturile UEFA Champions League.

Spaniolul şi-a ieşit din minţi după un fault dictat la mijlocul terenului, în minutul 56, şi a lovit cu piciorul într-un obiect care protejează o cameră de luat vederi aflat aproape de arbitrul de rezervă, Horaţiu Feşnic.

Xavi, eliminat şi el de Istvan Kovacs, în Barcelona – PSG

Apoi, Xavi a fost surprins înjurând înspre Istvan Kovacs, care nu a stat pe gânduri şi l-a eliminat pe antrenorul gazdelor. Asta după ce, la pauza meciului, arbitrul român îi arătase roşu şi antrenorului secund al catalanilor.

Aceasta a fost a treia eliminare a lui Xavi de când se află la conducerea Barcelonei. Prima a venit chiar în prima etapă din La Liga, cu Getafe. În etapa a 29-a, el era trimis la cabine pentru două galbene în timpul partidei cu Atletico Madrid.

A fost o seară infernală pentru Istvan Kovacs, care a pornit cu eliminarea controversată a lui Araujo şi a roşul arătat lui Xavi, dar şi cu penalty-ul acordat pentru PSG, în urma căruia Kylian Mbappe a dus scorul la 3-1.

Istvan Kovacs, avertizat de Adrian Porumboiu

Culmea e că Istvan Kovacs fusese avertizat de Adrian Porumboiu înaintea acestui meci de foc din sferturile UEFA Champions League.

”Nota bene, a ajuns să arbitreze acolo, numai că trebuie să arbitreze la fel de bine și în campionatul intern. Stă la cel mai înalt nivel, cu șampanie de cea mai bună calitate și icre… dar în campionatul intern dă cu mucii în fasole.

Ce trebuie ca să fie mai înalt și mai frumos? Să fie serios și în campionatul intern. Orice arbitru visează să ajungă acolo. Dar presupune ca în campionatul intern să fie la fel”, a spus Adrian Porumboiu.

Acesta este al şaselea meci arbitrat de Istvan Kovacs în această ediţie de Liga Campionilor, după Newcastle – PSG 4-1, Arsenal – Sevilla 2-0, Milan – Dortmund 1-3 și FC Porto – Șahtior 5-3, toate din faza grupelor, şi Inter – Atletico Madrid 1-0, în turul optimilor.

Care este cel mai bun antrenor al momentului în fotbalul mondial?

9:29 Uitat de lume într-un azil de bătrâni, Irinel Columbeanu a primit o veste uriaşă din partea judecătorilor. Decizia e definitivă 9:11 Adi Popa regretă revenirea la FCSB! Mesajul categoric transmis: „Am cedat presiunii lui Gigi Becali!” 8:37 Ce a răspuns Răzvan Lucescu când a fost întrebat dacă e cel mai bun antrenor român 8:34 Dan Petrescu, sfătuit să-l transfere pe jucătorul lui Dinamo, care a fost huiduit de fani la baraj: „Se ‘bate’ cu Deac!” 8:16 Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Dinamo după victoria de la baraj: „Nu înseamnă mult, mă aşteptam la altceva!” 20
23:46
Ioan Andone cere şi el plecarea lui Zeljko Kopic de la Dinamo: „Trebuie un antrenor român. Aş păstra doar 5 jucători”
20
23:26
„Vreţi să rămâneţi la Dinamo?” Zeljko Kopic, anunţ despre viitorul său după victoria cu Csikszereda: „Am 46 de ani, nu 60!”
20
23:20
VIDEOFinlanda – Danemarca 3-1 a fost în AntenaPLAY! Duel încins la Campionatul Mondial de hochei
20
23:11
Răzvan Lucescu şi-a dezvăluit clauza pe care o are în contractul cu PAOK! Ce a spus de interesul lui Beşiktaş
20
23:05
Palermo – Venezia 0-1, în AntenaPLAY. Eşec pentru echipa lui Nedelcearu, în turul semifinalelor play-off-ului pentru Serie A

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase