Sferturile de finală ale Cupei Franţei sunt LIVE în AntenaPLAY, pe 28 februarie şi 1 martie. Programul meciurilor

De Antena Sport
Publicat: 10.02.2023, 14:34

Sferturile de finală ale Cupei Franţei sunt LIVE în AntenaPLAY

Alexis Sanchez, în Olympique Marseille - PSG 2-1

Sferturile de finală ale Cupei Franţei au fost anunţate şi se vor desfăşură pe 28 februarie şi 1 martie, LIVE şi exclusiv în AntenaPLAY. Partidele se vor disputa la ore care încă nu au fost stabilite.

După ce a eliminat-o pe PSG, în exclusivitate în AntenaPLAY, Olympique Marseille se va duela cu un adversar mult mai accesibil, Annecy, echipă din Ligue 2. De asemenea, Olympique Lyon va lupta tot cu o echipă din eşalonul secund, Grenoble.

Toulouse va juca cu Rodez, echipa din Ligue 2 care a eliminat-o în optimi pe Auxerre, noua grupare a lui Ionuţ Radu. Singurul meci care aduce la start două echipe din Ligue 1 este Nantes – Lens.

Programul complet al sferturilor Cupei Franţei

Messi și Neymar, eliminați din Cupa Franței

Neymar și Messi au fost titulari la PSG, dar nu și-au putut ajuta echipa. Sergio Ramos a făcut un penalty, transformat de Alexis Sanchez în minutul 31. Veteranul din defensiva parizienilor s-a revanșat în prelungirile derby-ului, când a reluat în poartă centrarea excelentă a lui Neymar.

După pauză, cei 65.000 de fani de pe Velodrome au avut ce sărbători. Malinovskyi a înscris cu un șut magnific, din voleu, în minutul 57. Finalul i-a aparținut lui PSG, care a atacat în valuri. Sergio Ramos a avut o șansă uriașă în prelungiri, dar liderul din Ligue 1 a pierdut și este out din Cupa Franței.

A fost a doua victorie din istorie pentru Marseille, în Cupă, dintr-un total de 12 meciuri cu PSG. Jucătorii lui Igor Tudor au scris istorie! Singurul succes al lui OM data din optimile de finală ale ediţiei 1990-1991, 2-0 pe Parc des Princes.

Căpitanul Marquinhos a spus tot după Marseille – PSG 2-1

Antrenorul lui PSG, Galtier, a jucat cu Lionel Messi şi Neymar titulari, dar echipa care s-a impus în duelul de pe Stade Velodrome a fost Marseille. Căpitanul Marquinhos a răbufnit la finalul partidei.

”Am greșit lucruri, e timpul să tăcem din gură. Știm că trebuie să îmbunătățim lucruri dacă dorit să facem lucruri importante în acest sezon. Doare, pentru că este un titlu ratat. Suntem dezgustați.

Știam că vor face mult presing. Nu am reușit să trecem mai repede de liniilor lor. Am făcut câteva greșeli care ne-au costat scump. Știm unde trebuie să îmbunătățim lucrurile. E o un eșec care doare, pentru că este un meci de cupă împotriva rivalei noastre.

Ne-am fi dorit să ne întoarcem la Paris cu o victorie și o calificare. Trebuie să fim mai buni, trebuie să continuăm să muncim și să mergem înainte”, a spus Marquinhos, pentru France 3.

Ajunge FCSB în grupele UEFA Champions League?

0:29 6 iul.

Thomas Muller şi-a anunţat retragerea din naţională, după ce Germania a fost eliminată de la EURO 2024! Mesajul ferm transmis

0:18 6 iul.

Kylian Mbappe a ieşit de pe teren înainte de a se încheia meciul cu Portugalia! Starul francez, înlocuit cu Barcola

23:55

Adrian Mititelu, discurs incendiar de 30 de minute! Îndemn războinic pentru Becali şi Rotaru: „Fraţilor, cereţi ce vreţi!”

23:50

Franţa a învins Portugalia la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele EURO 2024! Ronaldo a părăsit competiţia!

23:43

Jannik Sinner, calificare de senzaţie în optimile de la Wimbledon după o oră şi jumătate de joc! Emma Răducanu e şi ea în optimi

23:41

„Dureros!” Julian Nagelsmann, la pământ după ce Germania a fost eliminată de la EURO 2024! Concluziile după meciul cu Spania

1 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 2 FotoValentin Mihăilă a semnat chiar din cantonamentul României! Contract pe trei sezoane şi un salariu uriaşs 3 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norriss 4 România – Olanda 0-3, în optimi la EURO 2024. Naţionala României, OUT de la EURO 2024. „Tricolorii” au luptat admirabils 5 FotoReacţia imediată a iubitei lui Valentin Mihăilă, după ce internaţionalul român şi-a decis viitorul. Ami îi e alături la EURO 2024s 6 VIDEOGabriel Bortoleto a câştigat cursa de Formula 2 din Austria, LIVE în AntenaPLAY! Victorie uriaşă pentru brazilians