Închide meniul

Atuul lui Mircea Lucescu în faţa lui Ralf Rangnick, înainte de Austria – România

Publicat: 5 iunie 2025, 10:08 / Actualizat: 5 iunie 2025, 12:46

Atuul lui Mircea Lucescu în faţa lui Ralf Rangnick, înainte de Austria – România

Mircea Lucescu, în timpul unui meci - Profimedia Images

România are parte de un meci decisiv contra Austriei, sămbătă, de la ora 21:45, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Acesta va fi al treilea duel dintre Mircea Lucescu şi Ralf Rangnick.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Primele două meciuri dintre cei doi antrenori avut însă loc cu 20 de ani în urmă, iar Il Luce se poate lăuda că nu a fost învins de actualul selecţioner al Austriei, în faţa căruia a obţinut o victorie şi un egal.

Mircea Lucescu, neînvins în faţa lui Ralf Rangnick

Cei doi s-au duelat în dubla din 16-le Cupei UEFA, din ediţia 2004-2005. Atunci, Şahtiorul lui Mircea Lucescu a eliminat-o pe Schalke 04. A fost 1-1 în turul din Ucraina şi 1-0 pentru ucraineni în returul din Germania.

În tur, golurile erau marcate de Brandao şi Ailton, în timp ce reuşita decisivă din Germania i-a aparţinut lui Aghahowa.

Ralf Rangnick, mesaj clar despre România

Ralf Rangnick a oferit declaraţii despre România, înaintea meciului direct din preliminariile World Cup 2026. Selecţionerul Austriei a avut doar cuvinte de laudă la adresa “tricolorilor”.

Reclamă
Reclamă

Ralf Rangnick a declarat că nu va face niciun “experiment” în partida cu România şi va alinia cel mai bun prim 11 pe care îl va avea la dispoziţie, la momentul respectiv. Selecţionerul Austriei a subliniat că “tricolorii” au mai mulţi jucători de calitate şi a remarcat faptul că jocul naţionalei s-a schimbat, de la venirea lui Mircea Lucescu.

“Cu siguranță nu vom testa sau încerca nimic nou împotriva lor, ci vom alinia cea mai bună echipă de start posibilă. I-am studiat intensiv, știm ce fel de fotbal vor să joace și la ce ne putem aștepta.

Vom încerca să tragem concluziile corecte din asta. Trebuie și vrem să începem cu dreptul, preferabil să câștigăm primul meci cu o prestație convingătoare.

Reclamă

Apoi trebuie să câștigăm în San Marino.Românii au mulți jucători foarte buni din punct de vedere tehnic, care încearcă să găsească soluții. Ideea de joc s-a schimbat puțin de la sosirea lui Mircea Lucescu”, a declarat Ralf Rangnick, conform vol.at, cu o săptămână în urmă.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:27

LIVE VIDEOAustria – România 1-0. Gregoritsch a deschis scorul pentru gazde. Horaţiu Moldovan, mai multe parade

22:17

VideoJurnal AntenaSport | Lupte grele la Dinamo, pentru pregătirea trupelor speciale

22:14

VideoJurnal AntenaSport | Cristina Neagu, regina balului la meciul de retragere

22:08

VideoJurnal AntenaSport | Talpan, mai aclamat ca Pițurcă la aniversarea Stelei

22:01

VideoJurnal AntenaSport | Un dublu campion din NBA, laude pentru Sabrina Ionescu

21:52

VideoMomentul în care tricolorii au cântat cu patos imnul “Deşteaptă-te, române!” alături de 15.000 de fani!

1 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 2 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 3 OFICIAL | Karlo Muhar a fost prezentat de CFR Cluj. Mijlocaşul croat a revenit în Gruia 4 Farul a transferat un fost atacant de la Rapid. Jucătorul a fost prezentat oficial 5 Jannik Sinner – Carlos Alcaraz e finala Roland Garros 2025! Italianul a trecut de Djokovic în semifinale 6 Radu Drăguşin ar putea ajunge la Inter, sub comanda lui Cristi Chivu
Citește și