Andorra – România LIVE VIDEO | Marius Șumudică nu e de acord cu Dan Petrescu: „E o exagerare! Dacă juca CFR cu Andorra, înțelegeam”

Cosmin Cioboată Publicat: 21 martie 2023, 21:42

Comentarii
Andorra – România LIVE VIDEO | Marius Șumudică nu e de acord cu Dan Petrescu: „E o exagerare! Dacă juca CFR cu Andorra, înțelegeam

Dan Petrescu, la o conferinţă de presă / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Andorra – România LIVE VIDEO | Marius Șumudică nu e de acord cu Dan Petrescu. Antrenorul lui CFR Cluj a declarat în urmă cu câteva zile că meciul de debut al „tricolorilor”, din Andorra, va fi foarte greu. „Șumi” l-a contrazis pe Petrescu și a tras un semnal uriaș de alarmă. Tehnicianul de la Al-Raed spune că naționala lui Edi Iordănescu este obligată să se impună în primele două meciuri, cu Andorra (25 martie) și Belarus (28 martie).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Meciul Andorra – România, din debutul în preliminariile EURO 2024, se va disputa sâmbătă, de la ora 21:45, și va fi transmis în direct și în exclusivitate la Antena 1 și în AntenaPLAY, precum și LIVE VIDEO pe AS.ro.

Andorra – România LIVE VIDEO | Marius Șumudică nu e de acord cu Dan Petrescu: „E o exagerare!”

„Sută la sută va fi foarte greu (n.r. – în Andorra). Am ajuns să zicem asta, dar trebuie s-o respectăm. Nimeni să nu creadă că va fi meci ușor, în niciun caz”, a transmis Dan Petrescu, în urmă cu câteva zile.

Marius Șumudică a intervenit și l-a „înțepat” pe antrenorul lui CFR Cluj. Fostul tehnician al Rapidului a amintit de obiceiul lui Dan Petrescu de a lăuda exagerat adversarele campioanei României.

„Șumi” susține că, fără victorie în meciurile cu Andorra și Belarus, FRF și Edi Iordănescu n-ar mai trebui să vorbească despre calificarea la EURO 2024.

Reclamă
Reclamă

„Dacă ajungem să nu batem Andorra şi Belarus înseamnă că nu avem nicio şansă la calificare. Cred că e o exagerare a lui Dan Petrescu, că nu joacă CFR Cluj. Dacă juca CFR Cluj cu Andorra, înţelegeam. Nu ştiu de ce a făcut asta.

Ar fi greu dacă nu batem Andorra. Cu părere de rău, cred că ar fi un eşec pentru FRF şi pentru selecţioner”, a spus Marius Șumudică, potrivit digisport.ro.

Ce a spus Dan Petrescu despre debutul „tricolorilor” în preliminariile pentru EURO 2024

Dan Petrescu atrage atenția la faptul că „tricolorii” nu trebuie să subestimeze reprezentativa Andorrei. În opinia sa, meciul cu Andorra va fi foarte greu, chiar dacă România este favorită clară la victorie.

Reclamă

„Eu nu mă bag la convocările de la echipa națională. Selecționerul știe mai bine. Dacă ar fi zece jucători de la CFR, aș fi fericit. Câți avem, trei, nu? Dacă erau și mai mulți, era și mai bine.

Sută la sută va fi foarte greu (n.r. în Andorra). Am ajuns să zicem asta, dar trebuie s-o respectăm. Nimeni să nu creadă că va fi meci ușor, în niciun caz. Cei de acolo au și norocul că preparatorul nostru e acolo, știe prin ce am trecut noi în Andorra.

Va fi un meci foarte, foarte greu. Andorra, care nimeni nu crede în ea, oricând poate să facă o surpriză în grupa asta. Dacă pierzi puncte cu echipe așa mici, va fi greu să te califici mai departe.

Va fi un meci greu, dar, totuși, cred că un jucător va face diferența, până la urmă. Sper să aibă o zi bună un jucător de clasă de la noi. Trebuie să câștige meciurile astea, cu Andorra și Belarus”, a declarat Dan Petrescu, în cadrul unei conferințe de presă.

Lotul României pentru meciurile cu Andorra și Belarus

  • PORTARI: Florin Niță (Pardubice | Cehia, 19/0), Ionuț Radu (Auxerre | Franța, 2/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 1/0);
  • FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 10/1), Cristian Manea (CFR Cluj, 20/2), Adrian Rus (Pisa | Italia, 17/1), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 24/2), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 3/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 15/0), Mario Camora (CFR Cluj, 9/0), Raul Opruț (Hermannstadt, 2/0);
  • MIJLOCAȘI: Deian Sorescu (FCSB, 9/0), Alexandru Cicâldau (Ittihad Kalba | EAU, 28/4), Marius Marin (Pisa | Italia, 8/0), Tudor Băluță (Farul Constanța, 9/0), Darius Olaru (FCSB, 9/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 44/2), Adrian Șut (FCSB, 0/0), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 56/11), Olimpiu Moruțan (Pisa | Italia, 5/1), Alexandru Dobre (Famalicao | Portugalia, 0/0), Dennis Man (Parma | Italia, 16/5), Octavian Popescu (FCSB, 5/0);
  • ATACANȚI: Florin Tănase (Al Jazira | EAU, 15/2), Denis Alibec (Farul Constanța, 27/2), Louis Munteanu (Farul | România 0/0).
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:41

Celtic e OUT din Champions League după ce bătuse în tur cu 3-0! Evoluţie uriaşă pentru LASK şi calificare după prelungiri

8:34

Daniel Bîrligea a plâns la aeroport la despărţirea de FCSB: „Sunt lacrimi de emoţie, e greu…”

8:26

Daniel Bîrligea dă lovitura după transferul în Italia! Ce salariu avea la FCSB şi cât primeşte de la Frosinone

23:52 25 aug.

Bodo/Glimt, calificare în faza principală a Ligii! Echipa-revelație, gata de un nou sezon magic

23:26 25 aug.

Adrian Mititelu amenință cu greva, în faţa sediului DNA: „Voi face circul de pe lume”

23:14 25 aug.

Gigi Becali, lovit de unde nu se aştepta. Transferurile de la FCSB, făcute praf: „Muscă fără cap”

1 UPDATEGata, Daniel Bîrligea pleacă în Italia! Gigi Becali: „I-am dat ok-ul” Ce bani încasează patronul FCSB 2 Universitatea Craiova a făcut oferta pentru transferul anului în România: 1.5 milioane de euro 3 Primul transfer gândit de Gigi Becali după plecarea lui Bîrligea 4 S-a semnat contractul! Un nou super-stadion în România 5 A refuzat transferul la FCSB şi a plecat în vacanţă cu iubita de la America Express 6 Nemţii au luat decizia în privinţa transferului lui Virgil Ghiţă la Universitatea Craiova
Citește și